Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Calatoria initiatica a lui Ionut...


3 raspunsuri la acest subiect

#1
Maana

Maana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 martie 2004 - 01:31

Am sa astern aici cea mai frumoasa si mai trista povestire pe care mi+a fost dat sa o ascult vreodata, atata pura frumusete nu am mai gasit in nici o carte a nici unui scriitor. Este o povestire+amintire-calatoria initiatica a lui Ionut- din copilaria unui om care nu a avut ocazia nici sa calatoreasca nici sa cunoasca oameni sau locuri , nu a avut decat putine experiente de viata ;este o povestire depanata printre ris si plans de Ionut, in una dintre tristele lui seri din ultimul timp: "Eram intr-o vara la bunelu' de la Valeni .Acolo am petrecut cele mai frumoase zile din viata mea.Lu'bunelu'ii placea sa ma ia cu el la treaba , nu neaparat sa-l ajut ci ca sa-i tin de urat. Dar mie nu-mi prea placea sa ma duc cu dansul pe deal si preferam sa stau cu bunica acasa, sa ma joc cu matele...Tare le mai chinuiam...Bunelu'se ducea mereu in livada sa coseasca si ma lua de fiecare data cu dansul dar eu, pe drum , ramaneam mereu in urma si incet incet, pe furis faceam cale intoarsa si ma intorceam acasa la bunica. Dar odata, m-am dus pana la capat cu bunelu', am ajuns in livada ,si ce sa vezi acolo, era asa de frumos in livada, mama(mamei ii povestea)era iarba multa si flori de camp si umbra,si liniste, si bunelu s-a apucat de cosit...Am inceput si eu sa strang iarba si bunelu'avea asa un dar de a povesti , ma lua intr-una cu povestiri din al II-lea razboi mondial (bunicul lui Ionut a participat la acest razboi si este veteran)asa incat nu simteam deloc oboseala si nu m-am plictisit deloc. La un moment dat m-a intrebat :"oi Ionica da'tu ai auzit de Atlantida?"si eu i-am spus :"cum sa nu, bunele" si-am continuat amandoi sa vorbim despre orasul disparut sub ape...Era acolo, in livada, un par foarte batran si aproape uscat care avea totusi cateva pere in varf si erau asa frumoase mama si asa de coapte si bunelu asa batran cum era nu s-a lasat pana nu a reusit sa culeaga una si mi-a dat-o mie si am mincat-o... Si era asa buna si coapta, mama...Si cand ne-am intors seara acasa, bunica l-a intrebat pe bunelu'"Bai, Vasile, ce nota ii dai lui nepotu-tau?" Si bunelu, asa cum e el , ca sa nu zica 10 a zis "nota maxima" Si uite-asa mama... Mama, va rog dac-o fi sa mor va rog sa nu ma ingropati la Vaslui, ca locul asta e murdar, sa ma duceti la Valeni sau la Broscosesti(acolo stau ceilalti bunici ai lui)ca acolo am petrecut cele mai frumoase zile din viata mea... " M-au umplut lacrimile... L-am sunat pe Ionut in seara aceasta si se ruga... Nu l-am intrerupt , am vorbit cu mama lui... Iubiti-l pe Ionut si rugati-va si Dvs. pentru el!

#2
Maana

Maana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 martie 2004 - 01:59

Acum este un adolescent nefericit... Mai are,insa, sperante... Fac acest apel catre acei dintre Dvs. carora le sta in putere si au posibilitatea sa ajute un adolescent sa-si continue zborul, frant de nemilosul cancer. Ionut Ripanu este elev in clasa a XII a la Liceul Teoretic "Emil Racovita", sectia matematica-informatica, Vaslui si anul acesta ar fi trebuit sa sustina bacalaureatul si sa mearga la facultate. Pentru el, insa, primordial acum este sa poata merge intr-o clinica din Italia pentru un transplant de maduva osoasa care este o operatie foarte costisitoare, in jur de 100000 Euro(Ionut nu are nici frati si deci nici donator de maduva ceea ce face transplantul mai dificil si mai costisitor decat in alte cazuri). Ionut este internat acum la Institutul Oncologic Bucuresti "Prof. Dr. Alexandru Trestioreanu" sub ingrijirea Dnei Dr. Florica Enachescu pentru o noua cura de citostatice si radioterapie in urma unei recaderi severe a bolii de care sufera din 1999(Leucemie limfoblastica acuta tip B). Familia - Gabriela, mama educatoare la Gradinita nr. 5 Vaslui, tatal somer- nu reuseste sa adune suma colosala pentru transplant... Daca printre Dvs. exista oameni care il pot ajuta - cu cat de putin - va multumim din adancul sufletelor si Dumnezeu sa va ajute! Orice contributie este extrem de importanta pentru Ionut. In curand el va avea si o pagina web, pana atunci daca doriti sa vedeti un adolescent in SINGURA EXCURSIE in care a mers in viata lui, exista o fotografie din care va zambeste un pic chinuit... Adresa: www.goodsites.ca Acesta este contul deschis pentru Ionut(pe numele Ripanu Costica-tatal) BRD -Suc.VASLUI cont: SV 1954263800 /lei sau pt.strainatate: ROMANIAN BANK FOR DEVELOPMENT-GROUPE SOCIETE GENERALE 1-7 ,ION MIHALACHE BLVD.-BUCHAREST BRANCH:VASLUI SWIFT CODE:BRDEROBU ACCOUNT:SV 8074983800 EURO Beneficiar: RIPANU COSTICA-VASLUI, STR.GHEORGHE RACOVITA BL.194,SC.B,PARTER,APART.19 Aceasta este adresa lui Ionut Ripanu si a familiei lui: VASLUI, Str.Gheorghe Racovita Bl. 194, Sc. B, parter, ap.19 Tel 0235-311887 Tel lui Ionut unde ii puteti transmite gandurile/sugestiile voastre:0722-811790 sau e-mail-ul sau: ripanu.ionut@email.ro Dumnezeu sa va ajute pe Dvs. si pe ingerasii Dvs.!

#3
Cristina

Cristina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 17 martie 2004 - 13:11

Offffffffffff, Doamne. Sper ca Dumnezeu sa-si intoarca fata spre bietul copil. Cristina&Sanziana

#4
Maana

Maana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 19 martie 2004 - 16:27

Asteptam acea zi in care Dumnezeu sa se intoarca cu fata catre Ionut, si catre cei care sufera alaturi de el. De 4 ani... nu mai exista planuri sau certitudini sau bucurii nici pentru el nici pentru familia lui. Doar boala si mii de privatiuni... durerea impartasita e mai usor de suportat...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -