Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

LUMINA OCHILOR


17 raspunsuri la acest subiect

#1
adrianangi

adrianangi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 02 martie 2004 - 15:12

O cheama Denisa si are 4 ani. Cind s-a nascut, a fost lumina ochilor parintilor ei. Acum a devenit lacrima de pe obrazul lor... Denisa este condamnata la intuneric. La 9 luni i s-a pus diagnosticul: cancer la ochi (retinobastom). A fost operata in Romania, iar ochiul drept i-a fost scos. Un an a facut chimioterapie la Sp. "Sf. Maria" din Iasi. Inca din octombrie 2002 ar fi trebuit sa ajunga in Germania, dar nu au avut banii necesari (10.00O de euro). Incet, fetita a inceput sa-si piarda vederea. Si, pentru ca parintii nu au avut banii pe care unii ii cheltuie intr-un week-end, Denisa a ramas oarba... I-a fost scos si ochiul sting, devorat de cancer...Acum, tot ce viata i-ar mai putea oferi sunt niste proteze pentru ochi. Ochi de sticla... 4.000.000 de lei bucata. Copilul creste, iar protezele ramin mici. Parintii nu au posibilitatea sa-i cumpere, din 2 in 2 ani, "ochi" Denisei. Putem face ceva pentru ea? Dumitrache Iustin si Irina, Bacau Bacau, Str. Erou Ciprian Pintea, bl.2, sc.C, apt.14 telefon 0744.645.244 sau acasa:137.987 (Bacau) BANC POST cont lei - 251101.113040038444016 cont euro - 251101.213040038444013219 "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

#2
adrianangi

adrianangi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 02 martie 2004 - 15:23

Poza Denisei, pe vremea cind inca mai vedea... http://www.desprecop...name=adrianangi "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

#3
adriana

adriana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 02 martie 2004 - 18:17

O Doamne, ce dureros este! Saraca fetita, atat de mica [q]. Pe mine m-a impresionat povestea ei.. Adriana, foarte frumos din partea ta... Adriana, Codrin si Olguta

#4
nanatigru

nanatigru
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 martie 2004 - 20:03

Este ingrozitor !!!Sunt foarte impresionata .Si eu am avut o operatie la un ochi cand eram mai mica,dar totul a fost bine.As vrea sa ajut si v-a lua mama mea legatura cu voi.Iti doresc multa putere ca sa poti sa ai grija de micutul ingeras.SUCCES!!!![mamica][si-eu]

#5
craluca

craluca

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 02 martie 2004 - 23:51

Si eu as vrea sa ajut. Cum sa fac? Mama Raluca, baiat Alex si bebita mica Ioana http://community.web...user/craluca100

#6
adrianangi

adrianangi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 03 martie 2004 - 13:35

[bang]Raluca, la sfirsitul mesajului am lasat coordonatele familiei... Ca o continuare incredibila a povestii, parintii au trimis o scrisoare redactiei noastre. In plic, toate actele erau din 2002. Am simtit ca ceva e in neregula si am luat legatura telefonic cu ei. Stupoare! Scrisoare fusese trimisa in 2002, cind ei aveau nevoie de bani. Pe plic, stampila postei de Bucuresti arata, intr-adevar acel an. Numai ca scrisoarea a juns la noi ieri, in 2004![bang] Intre timp, copilei i-au fost scosi ambii ochi... "Ne-am obisnuit deja cu durerea, imi spunea tatal. Iar ea, isi aminteste prea putin cum era cin d vedea, caci era mica... Singura problema acum e ca nu avem cu ce sa-i cumparam protezele oculare. Cele puse la inceput i-au ramas mici si n-am cu ce sa i le inlocuiesc..." E tragic! Mie povestea Denisei mi-a adus aminte de subiectul PERICOL DE LACRIMI!, postat tot de mine, in care va copiam scrisoarea unei mame catre copilul ei, devenit inger. Si acea fetita avusese tot cancer la ochi! Denisa a avut noroc, a supravietuit. Dar e ca o papusa stricata, cu ochi de sticla ramasi prea mici... "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

#7
adrianangi

adrianangi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 181 mesaje

Postat 03 martie 2004 - 13:45

Primul [bang] nu-si are rostul in mesaj... Iarta-ma..., e o eroare a cursorului... "Nu exista dragoste.Exista doar dovezi de dragoste" Jean Cocteau

#8
nanatigru

nanatigru
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 martie 2004 - 18:31

Adriana iti multumesc pt. mesaj.O sa ia legatura mama mea cu familia respectiva. Iar tu esti un om cu suflet mare .Sa-ti dea Dumnezeu sanatate. " PIERDEM IN VIATA ANI PENTRU A CERSI O SINGURA SECUNDA LA MOARTE." N.IORGA

#9
anna maria

anna maria
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 08 martie 2004 - 14:27

Mai cunosc si eu un caz asemanator din Suceava,dar la fel toate interventiile le-a facut in Iasi.M-a impresionat f.tare cind o ruda de-a baietelului ne povestea(si credeti-ma ca mi s-a ridicat parul pe miini)ca la un moment dat se juca prin curte,cind...i-a cazut ochiul(de sticla)si s-a spart! Tragic!Dureros! [mamica]Teodorei[gravi]in 17 sapt.

#10
cipstyle

cipstyle
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 martie 2004 - 16:09

Am si eu o intrebare. Cine este titularul contului in euro si la ce filiala e deschis contul, la Banc Post Bacau? Se stie cumva si codul bancii (IBAN sau SWIFT)? Suntem foarte impresionati, si eu si sotul meu, si am dori sa putem ajuta, pe cat posibil. DUMNEZEU s-o ajute pe fetita si pe parintii ei, in Numele DOMNULUI IISUS! Cristina, [gravi] 36 sapt.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -