Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prieten(a)


22 raspunsuri la acest subiect

#11
voljena

voljena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 320 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 16:18

ce n-as da cateodata sa mai am si eu jurnalele mele... (chiar si mie personal mi-ar prinde bine cand simt ca mai uit cum am simtit atunci si ma surprind vorbind cu cuvintele si tonul maica-mii...grrrr...). si eu mi-am propus sa aplic 'legea tacerii' dar nu prea rezist ca ma provoaca - o sa ma concentrez mai mult. ieri a capatat detentie si am refuzat sa ma duc s-o iau de la scoala, a venit pe jos, o ora jumate de mers. azi iar are detentie si e un frig si picura... iar o las sa vina pe jos. oare o sa priceapa asa ca atunci cand face ceva mai mult sau mai putin gandit sunt consecinte?

#12
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 19:23

hai sa va zic eu ce tactica a adoptat tata cu mine, spun mine fiindca desi mai am o sora mai mare, difetentele de educatie sunt 180°, deh, primul copil, putina experienta. sunt cea mai mica in tot familionul, si eram cea mai rasfatata incapatanata, asa tot tacamul cat sa scoti parintii din rabdari. dar mi-au dat f. multa liberatate. de ex. vroiam sa merg undeva, mergeam si imi ceream voie, ..."am voie sa merg..acolo si acolo..." si incepeam cu cine mai merge si chesti deastea sa le castig increderea, dupa cateva NU-uri categorice din partea lor, le-am spus odata:..." abia astept sa cresc sa pot lua singura hotarari pt. mine si sa nu mai dau la nimeni socoteala...!", la care tata a spus ca nu trebuie sa mai astept, daca ma cred destul de matura (asa cum doream/vroiam sa arat), atunci pot decide si acum singura si tot singura sa suport consecintele! asa ca...s-a schimbata tactica... ( un citat din jurnal [:)] ) eu :"tati am voie si eu sa merg acolo, sa fac aia, ...?", tata: "...pai ce crezi, e bine sa mergi? sau sa faci aia?!" eu. " pai normal ca da, ca doar altfel nu te mai intrebam daca am voie!" tata: " daca m-ai intrebat daca ai voie, inseamna ca nu esti sigura ca e bine, daca te las si nu e bine spui ca eu sunt devina, daca considerai ca e bine, nu mai intrebai si faceai...!" eu : " ma lasi sau nu...!" tata :" fa cum crezi tu ca e bine, dar tu suporti consecintele daca nu iese bine, sa nu vi la mine sau la maica-ta!" deci uite asa ma lasa cu buzele umfate nici cu da nici cu nu! cum le-am castigat eu increderea: plecam undeva ma intrebau unde merg cat stau: acolo si cred ca pana atunci. si din diferite motive ma verificau daca sunt acolo, pana cand la o cearta mi-au explicat ca ei trebuie sa stie unde sunt si daca mint cand spun unde merg, caci daca se intampla ceva sa stie de unde sa ma ia. mi s-a parut logic si de atunci spuneam singura si neintrebata unde merg si cam cat stau. si cand mama ma lua la interogatoriu [:)] cam rar e drept, cum a fost si cine a fost: ii povesteam din ceea ce s-a intamplat, ceea ce vrea o mama sa auda. acum personal cred ca depinde si de caracterul copilului, eu am primit mana libera de la ai mei si nu , "m-am stricat"( cum se spunea) sau nu i-am facut niciodata de rusine. dar am avut colege de varta mea, care au primit aceeasi libertate si....au profitat prost de ea.

#13
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 12 martie 2004 - 19:32

ah, diferente intre mine si sora mea? de fapt urmarile a 2-a tipuri de educatie: 1. eu: libertate si ideea ca trebuie sa-mi platesc singura greselile: -sunt mai desghetata decat sora mea, - mi-au dat incredere in mine, adica nu mi-e teama sa merg intr-un loc necunoscut, ca nu am ami fost nu cunosc, cum ma descurc; -putin mai tupeista si infigareata - risc mai usor, iau decizii mai repede si nu astept aprobarea nimanui, nu merg sa plang pe umarul nimanui ca nu a iesit cum am vrut eu, ma ridic mai incerc odata, sau merg mai departe sora mea: mai cocolosita, mai tinuta in frau - ii cam lipseste increderea in ea insasi, daca nu poate, daca..., daca... - inainte sa faca ceva, intreba mereu pe cineva din fam., ce parere are - nu era ata de tupeista si infigareata - mai sensibila. in sensul ca se supara usor pt. orice vorba, punea prea repede la suflet tot si multe altele, care nu musai sa fie de la educatie ci si de caracter, dar care cred ca se influenteaza una pe alta.

#14
angel_jp

angel_jp

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 17 martie 2004 - 09:03

Peca este bine ca ti-au dat libertate din plin...dovada ca tu acum te descurci singura,sunt de acord cu treaba asta.Fata mea acum este singura ,cu mama de fapt,dar ea decide cum si ce sa faca,ma mai suna sa intrebe daca are voie ..aia si aia...iar eu am incredere in deciziile ei. Mai nou ,si-a cumparat motocicleta,asta ma roaga de un an sa-i fac cadou de ziua ei,nu am fost de acord normal,apoi am stat si am analizat,daca ea crede ca este destul de matura,considera ca poate ,ok de ce nu?Varul meu o supravegheaza,are si el o fetita de 14 ani,ele sunt si prietene foarte bune,asa ca au hotarat sa-i cumpere,daca o vede ca se descurca o lasa sa se plimbe (in apropiere,sa nu credeti ca pe sosea.)daca nu ...o confisca,ma voi plimba eu cu ea [:D]. Angi

#15
maria m m

maria m m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 101 mesaje

Postat 21 martie 2004 - 18:29

Fica-mea are 12 ani si 7 luni.l..asa ca si pe mine ma paste momentul in care imi va spune ca are un boyfriend. Ea a mai avut unul...nothing serious dar mi-a placut ca mi-a spus. De sarutat nu s-a sarutat(repet ca relatia noastra e tare apropriata)dar mi-a spus o intamplare de la o petrecere care m-a facut sa vad cum gandesc...cum actioneaza "adolescentii" din ziua de azi. Mi-a spus ca era la uh party si ca s-a propus un joc:baiatul alege fata sau invers si se pupa pe gura!!!!!cum era sa reactionez!Am intrebat-o daca s-a pupat si ea si mi-a zis ca nu???Eu o cred pe cuvant ca stiu ca nu ma minte si imi spune mereu de cine-i place sau cui ii place de ea! Eu una o las sa-si faca un prieten atata timp cat nu trec de limitele impuse de mine si de tata ei!!!!! miru&nana=>fetele mele frumoase

#16
peca

peca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 21 martie 2004 - 19:56

dupa mine trebuie sa li se dea libertate, dar sa nu li se arate direct ca au toata dibertatea, dar si sa stie de ca cineva le impune o limita si ca cineva ii poate "certa" pt. faptele lor. si cu cat isi doresc ceva mai mult si insista asupra faptului sa obtina aprobarea parintilor, si cu cat parintii interzic cu inversunare, atunci cand vor prinde momentul, vor incerca fara sa se mai gandeasca la urmari, se vor grabi sa incerce ca sa nu piarda momentul. eu am primit libertate multa, dar am stiut intotdeauna un fel de "frica" sau poate as numi-o mai bine rusine, de ai mei, adica mi era rusine fata de ei, imi dadeau libertatea si eu sa merg sa spun ca am dat cu batul in balta, asa ca ma gandeam: cum sa fac (1) sa nu ii fac pe ei de rusine, sa nu vorbeasca lumea ca nu stiu sa ii educe copii dar (1*) sa fie si asa cum vreau eu, sa nu ies nici eu imi pierdere[:D], asa sa gasesc un compromis sa ii impac si pe ei si sa fiu si eu la urma multumita; dar depinde mult si de caracterul copilului si apoi de anturaj, sau mai bine anturaj si apoi caracter

#17
Ninja

Ninja
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 martie 2004 - 02:33

quote:
Originally posted by angel_jp
ea este in Ro.
Uai, credeam ca e in Japonia si vrea sa fie cu un japonez. Te bateam eu personal daca era sa fie asa si o lasai, ca sint colea, tot in OsakaImagine postataDaca mai incalc regulamentul, voi fi banatImagine postata

#18
Mirunda

Mirunda

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 119 mesaje

Postat 22 martie 2004 - 11:40

Pai bine, mai Ninja, asa de repede ti-ai schimbat parerile despre fetele romance??? Uaaaauuu...felicitari!!! Desi ma indoiesc... [asia]Mirunda "Copilului tau, atunci cand este mic, sa ii daruiesti radacini, atunci cand este mare, aripi".

#19
angel_jp

angel_jp

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 22 martie 2004 - 14:31

Ninja..nu vreau sa comentez!Stiu care este parerea ta ,dar studiile superioare vor fi aici,in Osaka...asa ca poti sa ma bati[flo] Angi

#20
Ninja

Ninja
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 martie 2004 - 16:39

quote:
Originally posted by Mirunda
Pai bine, mai Ninja, asa de repede ti-ai schimbat parerile despre fetele romance???
Care pareri? N-am nici o parere. Doar ca nu as dori nici unei fete, fie ea japoneza sau nu, sa fie cu un japonez... Ca baiat, sint ok, de treaba, dar ca parteneri...Imagine postataSomeday, I'll invent a device to stab people in the face through the InternetImagine postata


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -