Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sondaj: Despre aderarea Romaniei la UE


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 03:34

Sondaj propus de ariadna. Cum vedeti aderarea Romaniei la Uniunea Europeana?

#2
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 05:46

Nu stiu daca o sa intre in 2007, dar pana la urma o sa intre. Da, e important pentru Romania sa intre. Interesant de urmarit ce vor avea de spus despre intrarea Romaniei noii membrii est-europeni, probabil vor fi mai sceptici decat vechii mai din vest din punct de vedere al resurselor care ne vor fi alocate noua si le-ar diminua pe cele alocate lor; pe de alta parte ar avea ceva interese de stabilitate la granitele lor, ca intotdeauna e bine sa ai o "buffer zone". Interesant de urmarit si ce jocuri de interese vor fi la alegerile parlamentare europene. Si, desi in mai mica masura, la alegerile noastre. Cred ca va depinde mai mult de contextul extern decat de noi. Daca stabilitatea politica in primul rand si economica in al doilea a zonei geografice in care se afla Romania va fi importanta pentru UE, intram cu lauri. Si, cu cat e mai importanta, cu atat se vor pulsa mai multe resurse in directia noastra. In sensul asta cred ca e important de urmarit si in ce ape se scalda Rusia. Domnul Putin cat e el de "vesticizat" nu practica intocmai tiparul occidental de democratie. Daca rusii devin mai tari in muschi si e rost de ceva amenintari pentru vest din partea lor, cred ca ar avea mai mult spor sa ne ia sub aripa lor. Din perspectiva de acum, cred ca vor avea suficient de multe interese sa ne primeasca, chiar daca nu in 2007, dar nu suficiente (si de unde) sa dea din coate si din buzunare atat cat au dat candva unei Spanii, unei Grecii si unei Irlande. Asa ca lapte si miere nu vor curge in acel stil. Oricum, se mai pot intampla multe in urmatorii trei-patru ani. Bine spunea cine spunea mai sus ca o sa le fie greu sa integreze valul care intra acum. Si s-ar putea chiar sa se schimbe in mod fundamental UE cu intrarea lor. Lai

#3
vivi.chiriac

vivi.chiriac

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 04 martie 2004 - 02:56

[hia]In primul rind,nu cred ca vom intra in UE,sau daca vom intra vor fii jocuri politice cum au fost mereu.Cu oamenii care ne conduc,nu meritam sa intram.Nici noi "poporul"nu meritam sintem necivilizati,aroganti,nepasatori.NU ne pasa decit de noi,de generatiile care vor veni nici nu ne intereseaza,daca ne-am face griji de ce se va intimpla peste 10-15ani,poate ca am vadea ca de NOI depinde sa o ducem bine nu de UE.Sintem [bang][bang][bang]de legat.Sanatate si noroc. ViVi

#4
raviczki

raviczki

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 19 martie 2004 - 02:45

da, daca nu mai repede...in 2007 sigur.... Benefica?...evident...insa suntem capabili sa facem tot ceea ce ni se cere pana atunci?? pentru ca este clar...habar nu avem ce ne asteapta dupa... asta e [EU] sa fie bine...[copil] Diana si bebe Edgar

#5
ankka13

ankka13
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 20 martie 2004 - 02:53

subiect controversat .nu cred ca vom intra in 2007 si mai cred ca nu prea suntem pregatiti.Avem prea multe carente si nici o dorinta de a ne ameliora statutul anca

#6
louisea

louisea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.555 mesaje

Postat 01 mai 2004 - 17:00

nu stiu daca Romania va intra in UE in 2007 sau 2010. important e sa se intample asa. dar totul depinde de ei, cei care conduc tara si care nu de putine ori au luat decizii gresite si au fost atentionati. aici vorbesc de adopiile ilegale, coruptia care ne-au adus in prim planul intregii lumi. e importanta intrarea Romaniei in UE dar cred ca cel mai important este la nivelul de trai sa creasca, economia, combaterea coruptiei si toate progresele pe care ar trebui sa le faca chiar si daca UE n-ar exista.

#7
geut

geut

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 03 mai 2004 - 13:01

Nu cred ca cei din UE vor veni sa ne invete sa muncim. Asteptam totul de-a gata. Cineva a zis ca nu meritam, pentru ca avem conducatorii pe care-i avem. Da, dar si ei sunt condusi tot din afara. Nu cred ca ne asteapta nimic bun in viitor.

#8
Anima

Anima
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 04 mai 2004 - 13:27

Probabil vom adera la UE in 2007, dar chiar si asa, daca se va intimpla va fi pentru ca Europa are nevoie de Ro - strategiile lor sint foarte clare! Pentru romani insa ar trebui sa fie si mai clare intentiile si strategiile oamenilor nostri politici, care nu sint nici pe departe comune cu ale Europei. Oricum, in momentul in care Europa ne va ''infia'', cred ca va fi un soc, un prag psihologic, in urma caruia vor supravietui cei mai puternici, cei mai duri, cei mai bine adaptati. Si oare cine vor fi acestia?[;)]

#9
mihuta

mihuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.626 mesaje

Postat 12 mai 2004 - 15:33

Cred (si sper) ca vom intra si ne vom integra in UE in 2007 sau poate putin mai tarziu (referitor la intrare, integrarea va dura mult mai mult). Regret doar ca aceasta optiune se face din necesitate nu din vointa politica. Adica as fi preferat ca Romania sa fie o tara puternica economic si sa hotarasca sa se alature UE pentru ca impartasim aceleasi idei si aceeasi viziune de viitor, nu doar pentru ca n-avem de ales economic si acceptam de nevoie (si uneori cu jumatate de inima) standardele impuse de UE. mvl


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -