Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

In fiecare zi cu Dumnezeu (partea a 4-a)


200 raspunsuri la acest subiect

#1
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 22 februarie 2004 - 00:03

Ioan 3:16 In orasul Chicago, intr-o zi friguroasa de iarna un baietel vindea ziare. Insa era atat de frig ca baietelul nici macar nu mai incerca sa vinda asa de multe ziare. El a vazut un politist si a intrat in vorba cu el „Domnule, stiti cumva unde poate gasi un baiat amarit un loc caldut sa doarma la noapte ? stiti, eu dorm intr-o cutie dupa colt si e tare frig in noaptea asta. Asa de mult as vrea sa am si eu un loc caldut unde sa stau.“ Politistul s-a uitat la el si i-a spus „ Ia-o in jos pe strada asta, du-te la casa aceea alba si bate la usa. Cand o sa vina sa-ti deschida usa tu doar spune-le Ioan 3 cu 16 si ei o sa te lase inauntru.” Baietelul a facut intocmai. A batut la acea usa si o doamna a raspuns. El s-a uitat la ea si a spus “Ioan 3 cu 16”. Doamna a spus “ Vino inautru, fiule.” Apoi doamna l-a luat si l-a asezat pe un fotoliu in fatza unui foc mare ce ardea in camin si a plecat. Baietelul statea acolo si se gandea “Ioan 3 :16..nu prea inteleg ce inseamna, dar vad ca asta da caldura unui baiat infrigurat.” Mai tarziu doamna a venit si l-a intrebat “Ti-e foame ?” el a raspuns “Pai, imi e un pic. Nu am mai mincat de cateva zile si cred ca mi-ar prinde bine niste mancare.“ Doamna l-a dus in bucatarie si l-a asezat in fatza unei mese pline de mancare. El a mincat si a mincat pana a simtit ca nu mai poate. Apoi s-a gandit din nou. “Ioan 3.16- nu prea inteleg ce inseamna, dar vad ca umple burtica unui baiat infometat.” Apoi doamna l-a dus sus la baie, unde il astepta o cada mare plina cu apa calda. In timp ce statea in apa, din nou s-a gandit: “Ioan 3:16…nu stiu ce inseamna, dar vad ca poate face curat un baiat murdar. De fapt, eu nu am facut niciodata o baie, o baie adevarata.” Doamna a venit si l-a luat din baie, l-a dus intr-un dormitor si l-a bagat intr-un pat mare, l-a invelit pana la gat, l-a pupat, i-a spus noapte buna si a stins lumina. Cum statea el acolo in intuneric uitandu-se pe geam cum ningea in acea noapte rece, s-a gandit din nou : “Ioan 3 cu 16…nu prea inteleg ce inseamna, dar poate sa aduca odihna unui baiat obosit. “ A doua zi dimineata doamna a venit si l-a dus din nou la masa mare din bucatarie pentru micul dejun. Dupa ce a terminat de mancat, l-a dus din nou pe fotoliul din fatza caminului si a luat o Biblie mare si veche. S-a asezat in fatza lui si l-a intrebat cu blindete: “ Stii ce inseamna Ioan 3 cu 16 ?” El a raspuns. “Nu, doamna. Nu inteleg. Prima data am auzit asta noaptea trecuta de la un politist.” Ea a deschis Biblia la Ioan 3:16 si a inceput sa-I explice despre Isus Cristos. Chiar acolo, in fatza ei, baietelul si-a incredintat inima si viata Domnului Isus. Statea acolo si se gandea: “Ioan 3:16…tot nu inteleg foarte bine, dar stiu ca poate ajuta un baietel pierdut sa se simta in siguranta.” Stiti, trebuie sa recunosc ca nici eu nu prea inteleg, cum Dumnezeu a fost gata sa Il trimita pe Fiul Lui sa moara pentru mine, si cum Isus a consimtit sa faca asa ceva. Nu inteleg nici agonia Tatalui si a ingerilor din cer atunci cand il priveau pe Isus suferind si murind. Nu inteleg nici dragostea imensa pentru MINE care l-a tinut pe Isus pe cruce pana la sfarsit. Nu inteleg, dar cu siguranta asta face ca viata sa merite sa fie traita. Ioan 3:16 “Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara, ci sa aiba viata vesnica.”

#2
oanaruth

oanaruth
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 22 februarie 2004 - 00:50

Isaia 41:13 Caci Eu sunt Domnul, Dumnezeul tau, care te iau de mana dreapta si-ti zic: “Nu te teme de nimic, Eu iti vin in ajutor.” Desi aceste cuvinte au fost spuse de Dumnezeu acum 2700 de ani, valabilitatea lor nu s-a schimbat. Cel ce le-a spus este Dumnezeu, Dumnezeu care se identifica pe Sine Insusi, Eu sunt Domnul Dumnezeul, tau! Acest Dumnezeu nu se schimba, si daca El nu se schimba, nici Cuvantul Lui nu se schimba! Ce har sa fie Dumnezeu Domnul tau! Ce asigurare din partea Lui, ca ne ia de mana, si ne tine sa nu cadem. El ne da asigurarea ca din mana Lui nu ne smulge nimeni, nimic rau nu ne poate atinge cat suntem in mana Lui! De ce ne temem? Ne temem ca nu putem ajunge unde trebuie? El ne vine in ajutor! E prea inalt muntele ce sta in fata noastra? El ne vine in ajutor! El poate da muntele la o parte. El poate face tunel prin munte. Sau El poate sa-ti dea puterea sa-l treci! E prea fioros dusmanul care ne pandeste? Dumnezeu ne vine in ajutor! Goliat era infricosator pentru toata armata Israelului, dar nu pentru David! David stia pe Dumnezeul care vine in ajutor. Uriasul a cazut mort la picioarele Lui David, nu pentru ca David a fost mai tare ca el, sau mai razboinic, sau mai ager. Nu! Domnul i-a venit lui David in ajutor! Sunt uriasii din viata ta mai mari decat Goliat? Asculta ce spune Dumnezeu: “Eu te iau de mana dreapta, Eu iti zic sa nu temi de nimic, Eu iti vin in ajutor!” Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth

#3
alinamoro

alinamoro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.879 mesaje

Postat 22 februarie 2004 - 04:01

Foarte frumos Elena si Oana!Ma voi culca cu gandul la ce ati scris astazi. [flo][flo][flo] [bis] alina

#4
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 22 februarie 2004 - 09:15

L-am rugat pe Dumnezeu Sa-mi dea putere, Dar el m-a facut slab Ca eu sa invat simplitatea si smerenia. L-am rugat sa ma ajute Sa fac fapte mari, Dar El m-a micsorat Ca eu sa fac fapte bune. L-am rugat sa-mi dea bogatia Ca eu sa fiu fericit, Dar El m-a facut sarac Ca eu sa devin intelept. L-am rugat sa-mi dea toate lucrurile Ca eu sa pot gusta viata, Dar El mi-a dat viata Ca eu sa pot gusta lucrurile. Nu am primit nimic Din ce am cerut, Dar am primit tot Ce a fost bun pentru mine. Impotriva vointei mele Au fost ascultate rugamintilemele. Sunt printre oameni Un om binecuvantat.

#5
alinamoro

alinamoro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.879 mesaje

Postat 22 februarie 2004 - 15:34

Am mai citit undeva ce ai scris tu Conchita,mi-a placut foarte mult si am copiat-o in calculator.[bis][bis][bis] IGNORANTA NU ESTE O FERICIRE "Poporul meu piere din lipsa de cunostinta." (Osea 4:6) Lipsa de cunoastere poate fi ucigatoare.Nerecunoasterea pericolului electricitatii poate fi fatala.Nerecunoasterea faptului ca un pod a fost luat de ape poate insemna moarte.Nerecunoasterea consecintelor dezastruoase ale respingerii standardelor morale cerute de Dumnezeu,poate distruge indivizi si natiuni intregi. Osea,purtatorul de cuvant al lui Dumnezeu,i-a avertizat pe israeliti ca ignoranta lor morala si spirituala ii va duce la pieire. Nu putem condamna pe un copilas care pune mana pe sarma cu electricitate si de electrocuteaza.Responsabilitatea este a altuia.Dar,in multe cazuri,lipsa de cunoastere care duce la dezastre este de nescuzat.Multimile care se distrug pe ele insele si natiunile lor,prin comportamente imorale,nu se pot scuza ca ca nu au stiut ca acest fapt le va duce la dezastru.Ele nu stiu pentru ca au decis sa-si inchida ochii fata de adevar. Cu cincizeci de ani in urma,aproape fiecare om stia ca institutia casniciei este sacra.Homosexualitatea era privita ca o perversiune. Nimeni nu avea probleme identificand avortul cu crima.Dar azi multi oameni au mari lacune in cunoasterea aspectului moral in aceste domenii.Rezultatul? Mii de copii dereglati emotional,cifre exagerat de mari de sinucigasi,inchisori suprapopulate,epidemii de S.I.D.A. Sa ramanem deschisi inaintea lui Dumnezeu,supusi invataturii Cuvantului Sau. Daca vom face asa,vom avea cunostintele morale si spirituale pentru a ne feri de dezastru.Ignoranta nu este o fericire! [pup] alina

#6
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 16:36

Elena, Dana, Alina, Conchita[flo][flo][flo] Arhistefy

#7
oanaruth

oanaruth
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 18:34

Eclesiastul 10:7 Am vazut robi calari, si voievozi mergand pe jos ca niste robi! Imparatul Solomon a observat o anomalie! Robii, care ar fi trebuit sa mearga pe jos, erau pe cai, iar domnitorii, care trebuiau sa fie pe cai, mergeau pe jos ca niste robi. Ce a vazut Solomon era anormal! Cum s-a ajuns la starea aceasta? Desigur, robii s-au purtat bine si au ajuns ca fiii de imparat, iar domnitorii, printii, au nesocotit pozitia lor si au ajuns pe jos ca niste robi! Sfantul Pavel a scris in Romani 5:17 ca toti cei care au primit neprihanirea Domnului Isus Cristos vor domni in aceasta viata. Domnia lor nu va fi independenta de Domnul Isus, ci vor domni prin El! De ce sunt multi credinciosi care umbla pe jos prin praful lumii cand de fapt ei ar trebui sa domneasca prin Domnul Isus? Cum se intampla abdicarea? Pacatul? Delasarea? Oboseala spirituala? Oricare ar fi cauza, toti trebuie sa ne uitam la Domnul Isus si sa-I cerem sa readuca starea normala in viata noastra. Care este pozitia ta? Conduci tu situatiile, sau te conduc ele pe tine? Calaresti peste orice ingrijorare si frica, sau ele te fac sa te tarasti pe jos ca un rob? Prin pacat am ajuns robi care mergeam pe jos. Prin neprihanirea data de Domnul Isus, am ajuns din nou sa domnim cu El. Fie umblarea noastra in domnia Lui, iar gandurile si tot ce facem sa fie roabe ascultarii de Cristos! Dana si Iubirea ei, [8**] Oana-Ruth

#8
lily

lily

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 18:38

Elena [flo] Alina [flo] Necunoasterea este pentru noi de multe ori o scutire de raspundere, de cite ori nu am spus cu inocenta : nu am stiut ... Dar Dumnezeu ne ofera cea mai mare cunoastere in Cuvintul Sau si ne indeamna sa Il cunoastem si sa spunem altora ,sa nu tinem pentru noi ce aflam, desi oamenii se plictisesc repede de Biblie. Mai degraba s-ar uita la un film , ar citi un ziar si nu ar medita la ceea ce El ne spune . Au trecut linistiti pe linga sfaturile Bibliei si oamenii au inventat teorii frumoase care sa le justifice drumul ales din placere -traieste clipa spune omul, nu uita ca viata e scurta ! Dar Dumnezeu ne-a creat cu un scop, acela de a-L glorifica pe El si de sta in legatura cu El, prin rugaciune si Cuvint, zilnic. Nu pentru ca are El nevoie de om, ci pentru ca omul are nevoie de Dumnezeu. Pace si bucurie ! "Daca dragoste nu e, nimic nu e" Lili

#9
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 24 februarie 2004 - 12:04

"...toate lucrurile sunt cu putinta celui ce crede" Marcu 9:23 Oamenii fara limitari refuza sa admita lucrurile general acceptate,doar pentru ca toata lumea face asta. Raspunsul lor la conditiile limitative este "De ce nu?" in loc de "Bine". Bineinteles ca si ei gresesc, dar diferenta este ca acesti oameni sunt hotarati sa umble prin credinta pana la limita potentialului lor. Atunci cand ajung acolo, ei stiu ca Dumnezeu ori le va pune o stanca tare sub ei ori ii va invata sa zboare! Ei au exploatat nelimitata putere a lui Dumnezeu. Asculta:"Prin credinta au cucerit ei imparatii, au facut dreptate, au capatat fagaduinte, au astupat gurile leilor, au stins puterea focului, au scapat de ascutisul sabiei, s-au vindecat de boli, au fost viteji in razboaie, au pus pe fuga ostirile vrajmase..." (Evrei 11:33-34). Te intrebi, cum au reusit? Raspunsul este - ei au crescut in credinta, apoi au actionat prin ea. Acest gen de credinta adevarata spune:"Sunt ceea ce Cuvantul lui Dumnezeu spune ca sunt si pot face ceea ce Cuvantul lui Dumnezeu imi spune ca pot face." Astazi, roaga-L pe Dumnezeu sa te ajute sa iti depasesti teama, pentru ca apoi sa inaintezi prin credinta - si sa-L urmezi pe El - pentru ca viitorul tau depinde de El. Cu drag, Mihaela Arhistefy

#10
alinamoro

alinamoro

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.879 mesaje

Postat 25 februarie 2004 - 22:07

Ce frumos ati scris fetelor,felicitari![bis][bis][bis] RUGACIUNEA PENTRU INTELEPCIUNE "Daca unuia dintre voi ii lipseste intelepciunea,s-o ceara de la Dumnezeu,...si ea ii va fi data." (Iacov 1:5) Imparatul Solomon si-a dat seama ca daca Dumnezeu nu-i va da intelepciune spirituala ca sa guverneze Israelul,toate capacitatile si cunostintele sale omenesti nu-i vor fi de mare folos. Oliver G.Wilson a spus:"Rugaciunea umple neputinta omeneasca de omnipotenta lui Dumnezeu si-i deschide noi porti realizarilor sale.Ea il face pe slab puternic si pe cel simplu intelept." Abraham Lincoln a simtit o mare nevoie de intelepciune in timpul Razboiului Civil din America.Un prieten apropiat a scris:"Am petrecut 3 saptamani la Casa Alba ca oaspete al presedintelui.Intr-o noapte-chiar inaintea bataliei de la Bull Run-eram obosit,nu puteam dormi.Din dormitorul lui Lincoln auzeam tonul scazut al vocii lui.Privind prin usa usor intredeschisa,am vazut ceva ce n-am sa uit niciodata.Inaltul sef executiv era ingenunchiat in fata Bibliei.Nu stia ca voi auzi agonia rugaciunii cand zicea:"O,Dumnezeule mare si atotputernic,care ai ascultat rugaciunea lui Solomon cand s-a rugat si a strigat catre Tine pentru intelepciune,asculta-ma!Nu pot conduce acest popor.Nu pot conduce afacerile acestei tari fara ajutorul Tau.O,Doamne,asculta-ma si salveaza aceasta natiune." Raspunsul pe care l-a primit este acum istorie,pentru ca Uniunea a fost salvata. In loc sa te bizui pe intelepciunea ta,credinciosule,admite lipsa intelepciunii si a puterii personale pentru atingerea scopului ce-ti sta in fata.Cere cu umilinta intelepciunea care vine de sus.Dumnezeu care l-a auzit pe Solomon si pe Lincoln te va asculta si-ti va raspunde. "Raspunsurile lui Dumnezeu sunt mai intelepte decat rugaciunile noastre." (Painea cea de toate zilele) alina


Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • dosare

    stefiar
    - Astăzi, 07:19

  • Short list pentru nume

    RoxiMada
    - Ieri, 20:37

  • anuntul sarcinii la job

    Andrevvv
    - Ieri, 19:50

  • Cezariana È™i marea intalnire

    FloreClau
    - Ieri, 13:56

  • Punctuletul care mi-a schimbat viata

    RCris
    - Ieri, 11:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -