Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sa o ajutam si pe Teodora: 9 luni


457 raspunsuri la acest subiect

#11
vick

vick
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 februarie 2004 - 20:32

Am reusit sa gasesc Biletul de iesire de la Clinica de Pediatrie I Cluj. Diagnosticul este: SINDROM DISTONIC CU RETARD NEURO-PSIHIC HIPERLIPOPROTEINEMIE COMBINATA FAMILIALA ANEMIE HIPOCROMA MICROCITARA. Determinarea enzimelor lizozomale definitorii pentru stabilirea certa a diagnosticului, in acest caz nu s-a putut efectua in Romania. Profesorului Dr. E. BOLTSHAUSER de la KINDERSPITAL din Zurich i s-au trimis la cerere examenul RMN si o caseta cu inregistrarea Teodorei. Astfel au obtinut prima programare pe data de 23/02/04 pe care au pierdut-o din cauza lipsei banilor. Au obtinut o reprogramare in data de 08/03/04. Banii in cont se strang destul de greu si pentru deplasarea in Elvetia este nevoie de bani. Din Zurich ne acorda intreg sprijinul ei o prietena de familie care este stabilita acolo si care a tinut permanent legatura cu profesorul. Avem promisiunea ei ca ne ajuta si pe mai departe in cazul fericit in care Teodora va ajunge acolo. In luna ianuarie Teodora a fost la recuperare la spitalul din Sibiu si in urma procedurilor de acolo (gimnastica recuperatorie) da semne de usoara redresare. Este un semn bun si ne da sperante ca evolutia ei este progresiva. Din pacate familia Busoi nu are acces la internet de aceea eu voi fi legatura dintre voi si ei. Daca i-ati fi auzit astazi la telefon cat de bucurosi erau si cat de mult optimism le-ati insuflat fiind alaturi de ei ati fi inteles ca efortul vostru de astazi nu a fost in zadar. Ganditi-va cum ar fi ca peste cativa ani Teodora sa ne zambeasca dintr-o fotografie si sa poata sa va multumeasca si ea pentru suportul vostru.Am fost incantati sa descoperim ca mai exista oameni cu sufletul mare care ni se alatura. Ajutorul vostru a reaprins luminita sperantei in sufletele lor si pentru toate astea nu putem decat sa va multumim. Va stau la dispozitie pentru orice informatii suplimentare. Cu mii de multumiri, Vicky

#12
m34

m34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 125 mesaje

Postat 21 februarie 2004 - 14:09

Inregistrarea la Libertatea este foarte simpla si rapida, apoi puteti avea acces la orice pagina din arhiva, inclusiv cea despre Teodora. Ca si articolele de pe site-ul nostru, si la Libertatea scrie despre Copyright, dar fiind vorba despre o actiune umanitara sper sa nu se supere nimeni, mai ales ca este indicata sursa informatiilor si link-ul catre ele. Pentru a salva poze din articolele de pe internet (in cazul in care nu functioneaza altfel) dati click dreapta deasupra pozei, alegeti SaveAs si salvati poza pe Hdd. Din pacate nu am reusit sa postez poza aici. Sanatate Teodorei [flo] Mihai

#13
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 22 februarie 2004 - 23:25

Vicky, m-ar ajuta sa am numarul de tel am profesorului de la universitatea din zürich. am sa incerc maine sa sun la tarom si la swiss pentru bilete. spune-mi te rog, cate persoane vin cu avionul si pe ce durata? Doamne ajuta! Lorelei & Family

#14
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 11:38

quote:
Originally posted by lorelei_19
Vicky, m-ar ajuta sa am numarul de tel am profesorului de la universitatea din zürich. am sa incerc maine sa sun la tarom si la swiss pentru bilete. spune-mi te rog, cate persoane vin cu avionul si pe ce durata? Doamne ajuta! Lorelei & Family
S-ar putea sa fie acest doctor. Vick> Asteptam confirmarea: Prof. Dr. med. Name: Boltshauser Vorname: Eugen Fachbezeichnung: Facharzt FMH für Kinder- u. Jugendmedizin spez. Neuropädiatrie Strasse: Universitäts-Kinderklinik, Steinwiesstrasse 75 Ort: 8032 Zürich Telefon: 01 266 73 30 ~~ Adela & Julia

#15
corinag

corinag

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 12:06

M-as bucura enorm sa putem sa o ajutam pe Teodora. Dumnezeu sa le ajute tuturor copilasilor aflati in suferintza! Corina si bb Ilinca 11 luni

#16
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 12:10

Vick, Taromul sponsorizeaza deplasarile familiilor care au probleme grave. Dar este nevoie de un dosar, care sa cuprinda: -cerere catre directorul general al Tarom-ului -actele medicale: bilete de internare, diagnostice (copii) -ca sa nu existe dubii, eu cred ca si cateva randuri din partea unui medic, cu diagnosticul si confirmarea ca operatia respectiva se poate face numai in afara tarii -eventual anexati si adeverinte de venit ale parintilor, ca sa confirmati situatia financiara dificila a familie -pentru sesibilizare cred ca si o fotografie a copilului nu strica Am o cunostinta la Tarom, care, din pacate, nu este mare in rang, dar care mi-a spus ca-i pot da dosarul sa-l depuna si apoi ma poate tine la curent cu ce se intampla. Deci, Vick, aduna toate datele la dosar si apoi mai stam de vorba. Sa dea Domnul sa se rezolve! Claudia

#17
vick

vick
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 12:20

Pe Teodora o va insoti sigur mama ei si daca va fi posibil si tatal ei, deci ar fi vorba de 3 persoane. Da, numarul de telefon al d-lui profesor este 01 266 73 30. Teodora are depus un dosar si la Ministerul Sanatatii. Speram sa nu piarda si programarea din 08/03/04. Multumim tuturor celor care ni se alatura. Vicky

#18
vick

vick
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 12:39

Claudia, tatal Teodorei urmeaza sa vina saptamana aceasta in Bucuresti asa ca sigur o sa avem un dosar in care sa existe toata documentatia. Teodora nu are inca un diagnostic exact de aceea nici nu i se poate stabili o schema de tratament. Avem speranta ca in Elvetia i s-ar putea stabili macar diagnosticul si am sti cum sa abordam problema pe mai departe. Din pacate ei sunt dintr-o zona grav afectata de somaj deci situatia financiara a familiei nu este prea placuta (tatal nu lucreaza iar mama era in somaj cand a venit pe lume Teodora). In plus Teodora are si o sora de 13 ani. Eu am incercat sa trimit 2 fotografii la albumul de pe acest site, dar nu stiu daca am procedat corect. Nu stiu cum as putea sa va fac cunoscute fotografiile. Daca cineva stie sa-mi spuna. Claudia, sper sa tinem legatura si sa putem depune dosarul la Tarom. Pe D-l Busoi il poti gasi la nr. 0724.14.32.02. Multumesc mult pentru sprijin. Vicky

#19
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 13:32

quote:
Originally posted by vick
Claudia, tatal Teodorei urmeaza sa vina saptamana aceasta in Bucuresti asa ca sigur o sa avem un dosar in care sa existe toata documentatia. Teodora nu are inca un diagnostic exact de aceea nici nu i se poate stabili o schema de tratament. Avem speranta ca in Elvetia i s-ar putea stabili macar diagnosticul si am sti cum sa abordam problema pe mai departe. Din pacate ei sunt dintr-o zona grav afectata de somaj deci situatia financiara a familiei nu este prea placuta (tatal nu lucreaza iar mama era in somaj cand a venit pe lume Teodora). In plus Teodora are si o sora de 13 ani. Eu am incercat sa trimit 2 fotografii la albumul de pe acest site, dar nu stiu daca am procedat corect. Nu stiu cum as putea sa va fac cunoscute fotografiile. Daca cineva stie sa-mi spuna.Claudia, sper sa tinem legatura si sa putem depune dosarul la Tarom. Pe D-l Busoi il poti gasi la nr. 0724.14.32.02. Multumesc mult pentru sprijin. Vicky
Uite aici cum sa faci: http://www.desprecop...?TOPIC_ID=18986 sau pune o pozuta pe pagina personala. Mergi la profil personal apoi (jos in dreapta)"Editeaza pagina personala la desprecopii.com" si pe urma (jos) iti uploadezi poza. ~~ Adela & Julia

#20
cl

cl

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.738 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 17:57

Vicky, ti-am trimis un mesaj privat. Astept dosarul. Claudia


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -