Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum s-o linistesc ?


4 raspunsuri la acest subiect

#1
albinutza

albinutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 582 mesaje

Postat 14 ianuarie 2004 - 13:46

Buna fetelor, ajutati-ma cu un sfat, spuneti-mi cum ati procedat voi.. Fetita mea de 5 ani a venit ieri de la gradinita foarte tulburata iar seara cand a venit si tatal ei mi-a zis ca vrea sa discutam.... in secunda urmatoare fata i s-a umplut de lacrimi si printre hohote de plans incerca sa-mi spuna ca la gradinita le-a zis doamna despre "cum si-au varsat singele mosii si stramosii nostri" cum "au murit ostenii lui Stefan cel Mare" ca " rosul de pe steagul nostru inseamna singele varsat...." si "mamiiii eu nu vreau sa murim vreodata , nu vreau sa imbatranim si sa murim ". Toata noaptea s-a foit si a suspinat in somn iar eu imi simt si acum sufletul greu. Cele care aveti copii mai marisori spuneti-mi daca si ai vostri au fost marcati cand au aflat despre moarte prima data. albinutza

#2
2mami

2mami
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 ianuarie 2004 - 14:28

Draga albinutza, Si fetita mea cea mare are tot 5 ani dar a aflat despre moarte mult mai devreme cand a murit bunica sotului mei pe care ea o cunostea foarte bine. De atunci este si ea destul de marcata de acest lucru, ba observ chiar o adancire a acestei preocupari cu cat trece timpul. CHiar acum cateva dimineti, s-a trezit (era intr-o sambata parca...) si a venit la mine in pat (era foarte devreme). M-a luat in brate si a zis ca vrea sa mai doarma putin cu mine ca s-a gandit toata noaptea la mine si ca nu vrea sa mor niciodata. Am inteles ca pe la varsta asta, mai toti copiii sunt preocupati de acest subiect...asa ca nu-ti face probleme... e ceva normal. CU drag, Simona

#3
tora97

tora97

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 461 mesaje

Postat 14 ianuarie 2004 - 14:33

Thea a fost marcata, este in continuare "deranjata" de ideea de moarte, de batrinete... ii spun ca este ceva normal, ca nu murim ci pur si simplu vine vremea cind ne terminam treaba aici, pe Pamant... ca in acel moment Doamne Doamne ne cheama la El... nu murim, ci numai plecam intr o calatorie f lunga.. si nu are importanta faptul ca imbatrinim, ci cum o facem... mami poate fi o bunica haioasa, draguta, iar batrinetea este doar aparenta, fizica.. ca asa trebuie sa fie, de fapt ne maturizam... pina acum a dat semne ca ar fi inteles lectiile mele... cit despre aceste povestiri singeroaseeee... imi arat dezaprobarea intr un fel nostim, adicatelea ma prostesc... dar si educatoarea aia i dusa cu cercul, pe bune! insa ce ma mai mir.. a primit micuta la un moment dat o carte cu povesti printre care si capra cu trei iezi, si pur si simplu m au ingrozit pe mine ce desene de groaza erau acolo! am aruncat cartea, cu asentimentul ei, am discutat ca asa ceva nu trebuia desenat.. ca ii sperie pe bietii micuti cred ca ideea principala este comunicarea....

#4
2mami

2mami
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 14 ianuarie 2004 - 15:59

Eu nu am vrut sa insist pe ideea asta cu Doamne-Doamne la care mergem deocamdata fiindca mi se pare ca nu intelege foarte bine. Parerea mea este ca e bine sa fie putin infricosati de ideea de moarte fiindca in felul asta pot sa fie mai atenti la masini pe strada sau la alte posibile accidente. Eu am fost socata la un moment dat acum vreo 2 ani si ceva cand fetita mea care nu avea nici trei ani, mi-a zis intr-o zi ca vrea sa mearga la Doamne-Doamne. Am crezut ca se afunda pamantul cu mine. I se spusese de Rai, de Doamne-Doamne si de ingerari iar ea voia sa se duca acolo. Capra cu trei iezi ilustrata m-a ingrozit si pe mine dar mai mult m-a ingrozit o carte cu o poveste chinezeasca tot ilustrata in care in una dintre poze era o reprezentare a mortii asa cum o stim noi, cu giuligiu si cu coasa in mana. Mi s-a parut de-a dreptul idioata si am facut si eu la fel: am aruncat-o cat mai departe.

#5
albinutza

albinutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 582 mesaje

Postat 14 ianuarie 2004 - 16:19

Frica ei principala este sa nu murim noi parintii, sa nu ne despartim. Problema este ca acum cateva luni bunicul ei ia spus pentru prima data ca oamenii mor, ca el este batran si o sa moara si nu o s-o vada in nu stiu ce viitor despre care vorbeau ei. Atunci sa pus pe plans fara sa le spuna la bunici ce are si m-au sunat la servici speriati de ce poate avea iar cand am ajuns acolo mi-a povestit totul. A parut ca se multumeste cu explicatia ca vor trece multi, foarte multi ani pana cand o sa moara bunicul. Aseara am incercat sa-i spun si despre o alta viata la Doamne-Doamne, ce liniste si frumos e acolo, era prea ingrozita, trebuia sa-i spun ceva, nu puteam nici sa o mint, pana la urma am convenit (ca sa mai destindem atmosfera) ca ea o sa ivete foarte bine la scoala si o sa descopere ea un leac sa nu mai inbatrineasca si sa moara oamenii. Doamne ce mila imi este de ea ! albinutza


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -