Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

viatza la romani inainte de '89


16 raspunsuri la acest subiect

#1
angelp

angelp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 937 mesaje

Postat 04 ianuarie 2004 - 04:55

[alcool] http://www.ecarti.ne...t/kit/25dec.jpg [bang][bang] pa

#2
MirelaV

MirelaV

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.194 mesaje

Postat 04 ianuarie 2004 - 05:07

............ MirelaV

#3
ANDRUSHKA

ANDRUSHKA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 326 mesaje

Postat 04 ianuarie 2004 - 05:58

BRRRRRRRRR...... Vai mama noastra, a celor de atunci!Da, mi-amintesc, ziua de luni era o zi moarta, singura emisiune ptr care dechideam TV-ul din cand in cand era Tezaur folcloric. Si ce limbaj de lemn, Dumnezeule! Yesterday I dared to struggle, today I dare to win!

#4
Andrada

Andrada

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.253 mesaje

Postat 04 ianuarie 2004 - 06:04

sa pare ca singura emisiune "reala" era "cotele apelor dunarii" multu tristu.... A si asta pe 25 decembrie 1989???? L’amore che move il sole e l’altre stelle. Dante Iubirea misca soarele si celelate stele

#5
OtiliaLia

OtiliaLia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 04 ianuarie 2004 - 06:41

Amintiri ... Asta era cam tot pentru unii, la noi nu se prindeau nici sarbi, nici ungurii nici bulgarii nici rusii... Lia-S

#6
petra

petra

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 783 mesaje

Postat 04 ianuarie 2004 - 07:27

Toata chestia este ca acel program de pe 25 dec.1989 nu a mai apucat da fie difuzat, doar 2 ore, ci romanii au asteptat o zi intreaga cu sufletul la gura executia sotilor Ceausescu. Lipsa de informare era majora, si ce se mai vorbea prin soapta erau stirile de la Europa Libera, care acum am citit undeva ca nu mai emite in Romania, cica daca tot a fost primita Romania in NATO, nu-si mai are rostul emisia!!... In fine, niste vremeuri triste si negre, cu multe sacrificii si nedreptati, care din pacate au ramas si azi nejudecate! Oare DE CE? La toti numai bine!

#7
Bogdana

Bogdana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 10 ianuarie 2004 - 22:57

Asta nu se chema televiziune. Insa atunci omenii compensau lipsa televiziunii cu cartile. Acum nu mai au timp de citit cu cita informatie sint bombardati, din pacate din aia de pierdut timpul. Unii isi regleaza totul in functie de teveu. Cum zice publicitatea -le inluenteaza si viata. Imi spunea cineva ca matusa-sa de la tara isi mulge vaca tot timpul dupa Sunset Beach. [biz]

#8
viorela hoff

viorela hoff

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 257 mesaje

Postat 11 ianuarie 2004 - 03:47

Era oribil inainte de 89! Nu-mi doresc sa ma intorc in trecut! Unele momente aveau insa farmecul lor aparte: solidaritatea la servici, mancatul comun in pauza de masa, fara mezeluri ca nu erau, de ex. eu am adus odata sarmalute in foi de vita, erau considerate trufanda, mai ales iarna. Mama le facea mici si finute si am avut cred ca vrei 10, cate una pt. fiecare, ca eram cam 10 in birou. Ne incalzeam cu soba cu rumegus si am pus borcanul de sticla pe nisipul de pe soba sa incalzesc sarmalutele si acesta s-a spart! Atunci am salvat cateva si le-am impartit "frateste", cate 1 cm. pt. fiecare. >Un coleg avea nevasta la abator si aducea din cand in cand cate un carnacior oltenesc - o raritate pe atunci - pe care la fel , il imparteam "frateste". Altceva ce imi vine in minte, situatie ironica, eram la corul intreprinderii, cor care se numea: "Corul sindicalist muncitoresc". Ironia era ca de fapt coristii erau toti ingineri! Si inca multe, multe, cam vreo 28 de ani din viata mea>! Viorela

#9
Bogdana

Bogdana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 11 ianuarie 2004 - 07:18

Eu cred ca pina la urma noua ne plac senzatiile tari sau mai bine spus extremele (ori prea mult ori prea putin [ttv]). Chiar spuneti-mi si mie ce carti ati mai citit in ultima vreme atit de interesante incit ati renuntat la programul tele? Asa de curiozitate poate ma mai inspir si eu?

#10
acina

acina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 998 mesaje

Postat 12 ianuarie 2004 - 12:39

Fetelor pe vremea aia eu eram copil dar nu-mi ies din cap cozile interminabile la paine,lapte, oua , carne etc nu pot sa uit nici tupeul vanzatoarelor care se considerau cele mai tari si progarmul de sambata dimineata in care se dadau desene animate timp de 10 min. Da cam asta mi-a ramas mie in cap de atunci si nu prea imi amintesc chestii dragute. Acina


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -