Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Intrebari despre clasa I (pt. cei din Ro)


14 raspunsuri la acest subiect

#1
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 02 decembrie 2003 - 02:36

Ce au invatat copiii vostri in primul trimestru al clasei I? Ma intereseaza cam cate litere - si care - si cam ce, la aritmetica... Noi vom ajunge in Ro in vacanta de iarna si vrem sa-l aducem pe Matei al nostru (6 ani jumate, scolar in clasa I in Japonia) la zi cu limba romana, in regim intensiv :), in fine, daca va fi posibil. Ne asteapta o vacanta incarcata... Va rog, ajutor! Julie

#2
mirela68

mirela68

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 02 decembrie 2003 - 11:55

Andrada, este la clasa I "step by step", cu program de la 8 la 4 dupamasa si aduce caietele acasa doar vinerea. Asa ca,la "verificarea" de vineri, la aritmetica au ajuns la cifra 9- cu +,-,<,>,etc- iar la citire ultima litera invatata era "E" si pina la "E" au facut A,R,U,M,N... Nici nu mai stiu, pt ca Andrada citeste si scrie orice(ma rog,aproape orice) si eu deocamdata nu prea insist cu nimic. Cind e acasa, in weekend, in loc sa se joace , scrie pagini intregi cu tot felul de propozitii (Mara are mure.Alin are mere.etc) si apoi vine si imi arata - nu stiu cit o sa o tina cu zelul asta - Numai bine si pt Matei [pup]de la Andrada

#3
oanaDo

oanaDo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 02 decembrie 2003 - 13:30

La data aceasta (cand mai sunt 3 saptamani pana la terminarea SEMESTRULUI I ) ,dupa programa oficiala a Ministerului Educatiei: - lb. romana: litera N - matematica: cifra 8 Asta inseamna orice fel de aplicatii cu literele a,m,r,n,u si respectiv adunari,scaderi,exercitii de logica cu numere pana la 8. Oana

#4
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 02 decembrie 2003 - 13:44

Julie (cu drag si dor), despre ce a facut Stef semestrul asta: La romana, cam ce au scris fetlee mai sus. Ceea ce e interesant sint aplicatiile, putin altfel decit in anii de din-nainte (cel putin, din cite imi aduc eu aminte). Ca sa invete sa scrie corect, fara sa manince litere, fac asa: au o imagine, mamaruta sa zicem. Recunosc imaginea si despart cuvintul care o defineste in silabe, pe care le simbolizeaza prin liniute. Pentru mamaruta patru liniute. Ca sa auda toate sunetele din cuvint trebuie sa puna deasupra fiecarei silabe atitea puncte cite litere are silaba. Unde cunosc litera, in loc de punctulet, fac litera respectiva. E o metoda prin care copiii ajung sa scrie mai repede fara sa manince litere. La aritmetica, Stef a invatat doar cifrele pina acum si relatiile dintre ele, fara sa faca operatii. Mai mic, mai mare, egal, sa ordoneze in siruri crescatoare sau descrescatoare, sa completeze un sir cu numerele lipsa, sa puna corect vecinii unui numar, sa descompuna un numar in doua sau trei numere. Vacanta frumoasa in Ro! Maaare pacat ca nu aterizati ceva mai aproape. D.

#5
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 02 decembrie 2003 - 15:05

Noi habar n-avem despre cum e la scoala,dar va dorim succes si va asteptam cu drag inapoi.[:)] Vezi ca sunt in tara niste mape-planse cu literele alfabetului,fiecare litera e insotita de scrierea de mana si de cateva imagini de fiinte/obiecte care incep cu litera respectiva.Mi s-au parut dragute si utile. gramada de pupici pentru Matei de la Andy[pup] Lia&Andrew

#6
Julie

Julie

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 02 decembrie 2003 - 16:48

Multumesc mult, fetelor. Parca mi-a mai venit inima la loc. De aritmetica nu-mi faceam chiar mari probleme, avand in vedere ca pe-aici nu s-a peirdut vremea cu bastonase si s-a trecut direct la numere si calcule (acum, la sfarsitul trimestrului al doilea suntem la calcule combinate cu numerele de la 1 la 20 si probleme). De romana mi-era mai teama, insa se pare ca in tara se merge bland, nu ca aici. Ca fapt divers, copilul meu deja a invatat cele doua "alfabete" si 60 de kanji, are de scris compuneri, felicitari, scrisori, jurnale, de citit, de invatat pe de rost, vai de funduletul lui... Dar o sa strecuram si alfabetul latin cumva in capul lui. O sa ma apuc de a,m,r,n,u cat mai repede... Lia, o sa caut in tara ce mi-ai recomandat [flo] D., se pare ca din zona Moldovei n-o sa avem ocazia sa iesim :(((( Oana, Mirela, multam mult! Mirela, ce inseamna exact "step-by-step", care-i diferenta intre programa normala si cea amintita de tine? Multumesc inca o data, Julie

#7
aquariusrpro

aquariusrpro

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 02 decembrie 2003 - 16:55

Julie, In tara au aparut o multime de cd-uri cu jocuri pentru invatat usor. Le gasesti in orice magazin / librarie mai dichisit(a) ( pentru romani sunt destul de scumpe ). Sunt si planse si litere / cifre mari, taiate in diverse materiale si cu care te poti juca. Roxana&Ruxandra

#8
mirela68

mirela68

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 02 decembrie 2003 - 18:11

In principiu, materia de invatat si parcurs e aceeasi. Diferetele dintre clasa "traditionala" si "step by step" ar cam fi: -programul prelungit:copii merg dimineata la ora 8, prima ora este asa numita "intilnire de dimineata" unde copii participa la discutii-(de ex.povestesc ce au facut cu o zi in urma dupa ce au plecat de la scoala, noutati) - cum ajung la scoala cine doreste sa ia cuvintul se inscrie pe o plansa care e afisata in fata clasei unde se vede si programul pt ziua respectiva; apoi pina la ora 12 lucreaza pe centre (de citire, de scriere, de aritmetica, de cunostinte,etc)-deci nu fac toti acelasi lucru in acelasi timp, iar pe rind, copii ajung prin toate centrele; intre 12 si 13 merg sa serveasca masa - au rezervata o incapere doar pt ei la un local in oras, costa 35000 lei/zi (unii mai fac mofturi,precum domnisoara mea) ; la ora 13 se intorc la scoala si continua cu o ora de sport, dans, abilitati practice, curs pe calculator,etc; apoi urmeaza 2 ore de recapitulare (de fapt sunt temele pe care ar trebui sa le faca acasa), iar la ora 4 dupamasa sunt liberi si pleaca acasa -nu au note si nici calificative (FB,B...) , doar la sfirsit de semestru au o evaluare facuta de invatatoare si care ne-o prezinta parintilor In mare, cam asta, ar fi. Nu seamana deloc cu scoala pe care o faceam noi pe vremuri, se bazeaza foarte mult pe discutie si dialog. ... ma grabesc pt ca se incheie programul la serviciu si se opreste internetul ... Sanatate si bucurii , MIrela

#9
furni

furni

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 04 decembrie 2003 - 14:47

Mirela, este prima data cand aud de asa ceva! Este invatamant particular sau tot de stat? Scoala separata sau clasa in scoala normala? Cum ai aflat de ea? Te rog, da-mi si mie amanunte ca in toamna imi dau copilul la scoala si as vrea ce este mai bun pt.el. Pe luna, la cat se ridica costurile? Sa inteleg ca nu au 1 buc. invatator? Iti multumesc f. mult.

#10
mirela68

mirela68

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 300 mesaje

Postat 04 decembrie 2003 - 18:01

Cristina, este la o scoala normala, de stat. Este cite o clasa step-by-step pe an (I,II,III...VI-a) a aparut in urma cu 6 ani si se continua pina in clasa a VIII-a. In Toplita exista, o astfel de clasa, la o singura scoala. DA, au 2 invatatoare care au facut pregatiri si cursuri cu o echipa de americani; sunt invatatoare special pregatite pt sistemul step-by-step. Materia de invatat e aceeasi, doar invata din acelasi Abecedar, sistemul e altfel. E mult dialog si au niste reguli precise (prima regula pe care au invatat-o si care le-a fost afisata in clasa a fost "Sa fim prieteni!" . Cu toate ca initial nu am optat si nici nu am inscris-o pe Andrada la aceasta clasa (mie mi s-a parut programul prea lung si obositor), acum suntem (deocamdata) foarte multumiti. Hotarirea am luat-o brusc, in prima zi de scoala cind am vazut diferentele. Copii din clasa step-by-step (care erau inscrisi de parinti inca din timpul gradinitei) au fost mult mai bine primiti (cu flori, cu o clasa aranjata festiv,cu mocheta noua, cu tot felul de etichete colorate cu numele fiecarui copilas, etc) pe cind restul... Nici acum nu-mi explic DE CE aceasta diferenta intre copii? Asa ca noi restul am fost dusi intr-o clasa, nepregatita deloc pt a primi boboceii, unde au inceput problemele, ba ca nu a venit o invatatoare si sunt multi copii, ba ca pe unii sa-i mute la o alta scoala. Andrada nu avea treaba, ea era fericita ca-i scolarita, in schimb eu si cu sotul meu nu eram deloc impacati cu situatia. Dupa festivitatea de incepere a anului scolar, am mers si am vorbit cu inv. de la step-by-step(noroc ca mai aveau un loc liber), am vorbit cu directoarea scolii, am luat copilul si l-am dus dincolo. Si bine am facut ca acolo si-a regasit si din fostii colegi de gradinita ceea ce conteaza f. mult. Masa pe zi costa in jur de 770000/luna (35000/zi supa,felul doi si desert)+ un fond pt cumpararea a tot felul de materiale necesare, care sunt putin mai multe decit la o clasa traditionala. Asa deci, Cristina intereseaza-te din timp de o astfel de clasa, pentru ca eu acum o recomand la toti mai ales acelor parinti care,ca si noi, ajung tirziu acasa de la serviciu. Toate cele bune si [pup] puiului tau.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -