Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scoala de vara pentru limba romana


24 raspunsuri la acest subiect

#11
joe

joe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 07 iunie 2006 - 01:02

quote:
Originally posted by craciunitza
Joe, transmite-i salutari prostanului.Si daca reusesc sa deschid scoala la anul, tot e ceva. Nu-mi vine sa cred ca nu exista asa ceva.Nu certati copiii cand viseaza!CopiiiNoi doiMitele iubitele
Craciunitza - eu iti doresc succes! Ma bucur ca nu renunti - dar sigur - pe mine nu conta ca si clienta, desi din aceasta potentiala calitate am citit subiectul tau! Prostanului nu ii transmit nimic - dar iti spun tie cat sunt de ...deceptionata ca o femeie ca tine, care pare puternica, s-a murdarit de 2 ori - o data luand spaga si a doua oara razind asa - gros si cu satisfactie - ca "l-a facut" pe "prostan". Sa iti fie de bine si sa te fereasca soarta de a ajunge poate sa vezi pe vreunul din copiii tai in ipostaza de "prostan". Fara ranchiuna, doar amarata ca ...lumea e asa cum e,Joe care isi face bagajele sa se intoarca printre "prostani" si lumea care ii face [hot]

#12
khristin

khristin

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.575 mesaje

Postat 07 iunie 2006 - 04:17

Craciunitza, eu una de scoala de limba romana am auzit doar in diaspora; adica parinti care sint interesati pt. copiii lor sa invete limba romana, mai ales sa scrie. Poate doar in varianta studentilor straini care ar fi interesati sa devina fluenti in limba romana (ma refer la cei care studiaza medicina in RO samd)...dar altfel cine e sincer interesat de cursuri de vara la limba romana in tara? Iar daca vrei sa tratezi gramatica, cred ca ai putea prinde ceva elevi la meditatie mai degraba decat la o "scoala", care au probleme sa treaca clasa. Bafta in orice caz!



Cristina



noi si poze mai noi

#13
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 07 iunie 2006 - 13:01

Joe, este vina ta ca ti-ai format o parere gresita despre mine, nu sunt perfecta si nici nu vreau. Si da, am puterea sa rad de ceea ce fac, cand fac gresit. Pe prostan nu "l-am facut", dimpotriva, a papat bani buni de la mine, si in ziua de azi regret ca l-am cunoscut. Trebuia sa-ti spuna adevarul, ca sa stii ce sa comentezi :)

Scoala nu este pentru parinti ci pentru copii si cursurile nu le tin eu ci profesori alesi cu grija. Este peste puterea mea de intelegere cum pot oamenii sa ia decizii bazate pe dezamagiri false, "nu conta ca si clienta", zdrang! [alcool]

Cat despre copiii mei, daca vor fi prostani sa le fie de bine, probabil ca toti suntem "prostan" pentru cate cineva si totusi n-a murit lumea din asta. In rest ai dreptate, m-am exprimat grobian despre respectivul.

Khristin, datorita faptului ca m-am trezit tarziu, convinsa fiind ca exista deja cursuri de vara in Romania sau macar in Bucuresti, ma gandesc la o varianta permanenta a scolii, cu cursuri de o luna, bazate pe predarea intensiva a gramaticii in primul rand. Ma gandesc.



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#14
KUKI

KUKI

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 891 mesaje

Postat 07 iunie 2006 - 13:10

Eu cand intru pe un anumit subiect ma astept sa citesc ceva pe marginea enuntului din titlu si nu platiri de polite sau trageri de ureche.
Nu vad, Joe, ce sens are la subiectul asta dezgroparea de cai morti de pe la alte subiecte, decat daca aveai ceva personal de demonstrat, dar chiar si in cazul asta, poate ar fi explicabil, dar nu si scuzabil.
E daca vrei, lipsa de respect pentru noi ceilalti care alegem sa citim un subiect sau altul in functie de temele care ne intereseaza si nu avem timp sa lecturam si deviiatiile rautacioase de la subiect.

On topic: chiar mi se pare o idee buna, mai ales daca reusesti sa gasesti un profesor care sa stie sa faca din aceasta scoala de vara o activitate placuta pentru copii, adica ceva total diferit de banalitatea orelor de la scoala. Clienti vei avea cu siguranta.

Iulia



#15
joe

joe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 07 iunie 2006 - 14:03

Craciunitza - ma bucur ca impresia initiala pe care am avut-o despre tine - de femeie puternica, cum am zis, care se implica - ramane dominanta - clar si datorita modului cum mi-ai raspuns. Nu am vrut sa jignesc si categoric in nici un caz sa fiu rautacioasa - si iti multumesc ca ai inteles si mi-ai raspuns civilizat.
Si chiar iti doresc succes in demersul tau - si ma gandesc ca daca tot vei umbla dupa autorizatii, poate nu ar fi rau sa iei in calcul o Scoala de vara - axata nu neaparat pe limba romana (din ce am mai citit nu e singura materie la care parintii se plang).
Desi poate nu conteaza - personal bila neagra despre spaga pomenita mi sus nu atarna in balanta mea la fel de mult ca implicarea ta intr-un asemenea proiect! Si eu sunt sensibilla la implicari! [;)]

Kuki - poate pot fi acuzata de lipsa de diplomatie, dar in rest mi se par gratuite calificarile tale. Nu-i bai, si mie mi se mai intampla! [:o)]

#16
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 07 iunie 2006 - 15:17

Joe, incarca sa treci peste momentul spagii, chiar nu ti se pare amuzant sa ti se ceara factura pe spaga? Despre asta discutam la "Culma prostiei", daca o sa apara un topic cu pus cenusa in cap probabil ca o sa ma caiesc :)



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#17
joe

joe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 02:14

sincer? mi se pare maxim tragi-comica - iar individul nu stiu cat de prostanac e - dar categoric e un inadaptat! [:D]

tot fara suparare![:o)]

#18
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 11:28

Eram sigura ca-l cunosti pentru ca numai asa puteam intelege felul in care ii iei apararea, uite acum m-am luminat ca tu nu-l cunosti deloc si asa se explica interpretarea ta, poate nici eu nu am fost foarte explicita. Tipul respectiv face parte din categoria VIP, are bani gramada si se-nvarte numa-n cercuri inalte, well, asta e.

Daca ti-ai imaginat ca e vreun biet anonim e vina mea, ca n-am dat detalii :)

Hai sa revenim la subiect pentru ca pe mine chiar ma intereseaza sa fac scoala asta.



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele



#19
joe

joe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 12:03

Da - ai dreptate - si ca sa fiu scuzata de cele interesate ca am divagat de la subiect - o sa vin cu o propunere!

Anul trecut fetita unei prietene a fost pe vara la un fel de scoala, curs de creatie - nu stiu cum sa ii zic - la Muzeul satului. I-a placut foarte mult si si acum povesteste ca vrajita cum a lucrat ea in lut o iconita! Si de aici mi-a venit ideea!

Ma gandesc ca poate cei de la Muzeul Literaturii Romane ar fi interesati sa participe la proiect - macar prin oferirea unei sali unde sa puteti tine orele - si poate tot mergind acolo vor prinde gustul cartilor si copiii si vor fi mai dispusi sa lase Nintendo-ul pentru o carte! [hot]

#20
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 08 iunie 2006 - 12:16

Joe, am auzit de cursurile de la Muzeul Satului, sunt foarte frumoase.



Fiind impotriva meditatiilor, deoarece nu cred in eficienta cand orele se tin acasa la profesor sau la elev, m-am gandit sa creez un cadru oficial unde profesorii sa fie platiti pe baza de performante si elevii sa stie ca aici nu se pierde vremea.

Am mari rezerve sa lucrez cu orice institutie de stat, mai ales cand e vorba de invatamant. Este incredibil de greu sa oscilezi zilnic intre sistemul privat si cel de stat, diferentele si consumul nervos sunt uriase, fac asta de 3 ani [bang]



Nu certati copiii cand viseaza!

Copiii

Noi doi

Mitele iubitele




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -