Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

gradi particulara in Ploiesti


155 raspunsuri la acest subiect

#31
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 10 septembrie 2006 - 05:26

Dupa cate ati laudat SW si cum este chiar lg noi (noi locuim pe MIlcov ) tare mi-e ca o dau si eu pe Sandra mea tot acolo .

Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm
We are:
http://ingerifaraaripi.8k.ro/


#32
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 14 septembrie 2006 - 02:23

Care este adresa gradinitei Snow White?

#33
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 14 septembrie 2006 - 02:44

Despre Ursuletul. La inceput au avut o educatoare super. Genul plina de fantezie, care le spunea povesti si se juca cu ei jos, pe covor. Eram atat de incantati, atat parintii cat si copiii incat patroana gradinitei a devenit geloasa. Si fix ca-n orasul lui Caragiale a concediat-o pe motiv ca are o relatie prea buna cu parintii si copiii. Si a inlocuit-o cu o educatoare pensionara (ceva pe la 60 de ani, fumatoare si cu vocea groasa). Sa incasezi tu 5mil pe luna (fara transport, fara chitanta) si, intr-un oras cu liceu pedagogic, sa nu fii capabila sa faci un concurs pe post si sa angajezi o educatoare decenta? Inadmisibil. Dar pensionara nu-i mai starnea gelozia...
Despre Cindrella. Aici directoarea face totul pentru a se asigura ca parintii nu au NICI O LEGATURA CU EDUCATOARELE (posibil tot gelozia). Vrei sa stii ceva despre ce a facut copilul, o intrebi pe ea. Nu stie nimic, evident, sau bate campii. Asa ca rezultatul e fix pe doi. In 12 luni nu a modelat niciodata cu plastilina si a pictat o singura data. In schimb avea:
- profesoara de engleza
- profesoara de romana
- profesoara de matematica
- profesoara de dans
- profesoara de germana.
Mai ceva ca la clasa a-V-a. Nici o educatoare calificata sau cu experienta in invatamantul prescolar. Copilul de 4 ani este abordat ca unul de liceu.
Nu-i intereseaza decat:
- copiii care termina Cindrella sa stie literele si sa socoteasca (pentru ca invatatoarele sa fie impresionate, sa spuna si la altii si sa se duca vestea ce gradinta au ele);
- sa te stoarca de bani pe toate caile posibie;
- disciplina, disciplina si iar disciplina.
- fite de doi bani, fite de doi bani, fite de doi bani.
La serbare (am prins si noi o serbare) o fetita a izbucnit in plans, un baietel se clatina ca de parkinson iar un altul nu privea decat in pamant. Din 6 copii. Recitau poezii la foc automat, nu intelegeai nimic din ce spun iar cantecele erau mai mult un tipat de ajutor. Pareau totii dusi cu capul saracii copii. Dar ce mai conteaza: termina gradi si stiu sa scrie si sa citeasca. De ce nu exista un pluton de executie pentru parintii inconstienti?

#34
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 18 septembrie 2006 - 12:12

Vineri , cand am plecat de la scoala unde o am pe Alexa , am trecut prin fata gradinitei SW si tocmai iesea un grupulet de copii cu cate un bunic , o bunica sau parinte .Toti sporovaiau de zor incantati si unul dintre baietasi a afirmat ca abia asteapta sa vina "maine" la "gradi" deci inclin din ce in ce mai mult s-o inscriu pe Sandra aici .

Comorile mele:http://www.geocities.com/nickysweet4u/nickysweet4u.html
They need us :
http://www.unesco.8m.com/Romch/all.htm
We are:
http://ingerifaraaripi.8k.ro/
Pentru Barbye, una dintre noi- trebuie sa ajuti!
http://forum.desprec...?TOPIC_ID=83472

#35
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 18 septembrie 2006 - 15:59

Cand am fost eu sa vizitez SW nu am vazut nici un fel de material didactic (planse pe pereti, rafturi in care sa banuiesc ca se pastreaza jocurile educative, etc.). Bucataria era dezordonata. Nu am vazut nici o educatoare. Decat o ingrijitoare si pe patroana gradinitei care parea foarte draguta.
Totusi - dupa experienta cu doua patroane de gradinita (Ursuletul si Cinderella) - exista tendinta ca acestea sa-ti opreasca din gelozie accesul catre educatoarea copilului. Te obliga sa-i spui ei tot, sa treaca totul prin ea, iar tu, ca si parinte ai vrea sa ai informatii de la educatoare (ce-a mai facut azi, cum s-a descurcat la poveste, nu a vrut sa scrie, a fost agitat, etc.). Cum patroana nu stie nimic, tu risti sa nu stii niciodata nimic.
Un baietel era ascuns dupa usa in timp ce toti ceilalti mancau. Cat am asteptat sa vina cineva sa ma ia in primire l-am intrebat ce a patit. Nu mi-a raspuns. A venit cineva din gradinita sa ma preia si a dat cu ochii de copil."Tu ce faci aici, hai la masa". "Nu am scaun". Sa ai 5-6 copii de pus la masa si sa nu observi ca lipseste unul si ca nu are scaun? Ciudat. Unii copii, mai sensibili, nu stiu sa-si faca loc. Dar treaba educatorului este sa fie atent LA DETALII.
Mi s-a parut o gradinita OK pentru un copil de maximum 3 ani. De aici incolo nu m-a convins deloc (in ceea ce priveste calitatea educatiei).
Dar inca ceva despre profilul meu:
Daca ma pui sa-ti recomand o gradinita din Ploiesti (cred ca am vazut toate particularele si o buna parte din cele de stat)nu ti-as recomanda una nici daca ai fi cel mai mare dusman al meu. Toate sunt ori supraaglomerate (cele de stat) ori lipsite de cel mai mic profesionalism (cele particulare).
Problema e ca trebuie sa ne inscriem copiii undeva in cele din urma.
Mult noroc, pentru ca ai nevoie!!!

#36
georgia

georgia
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 19 septembrie 2006 - 15:46

Buna! Am si eu ceva experienta in cautatul gradinitelor ptr copil, de cand am venit in Ro am tot incercat ca Vlad sa mearga undeva unde sa-i fie bine. A fost la Peter PAn( cea mai mare greseala) o mizerie(am aflat ulterior), a stat vreo 7 luni acolo, apoi am mers la Gradinita Piticilor care intr-adevar este ok, are si transport, sunt foarte dragute educatoarele, se ocupa de ei, ii duc in parc la sala Sporturilor ca era aproape, vine teatru de papusi la gradi, au un mobilier dragut si nou( gradinita fiind deschisa de curand). La cea din urma nu am avut nici o nemultumire privind imbolnavirile repetate sau mesele, somnul, totul a parut ok. Noi insa in urma unor discutii cu invatatoare am hotarat ca Vlad sa mearga la o gradinita de stat, am cautat una care sa fie ok si ca nr de copii si sa aiba si cadre didactice potrivite si prin recomandari am ajuns la una de care Vlad este foarte incantat si ieri mi-a spus ca vrea sa ramana aici pana la scoala ca ii place cel mai mult.
Mult succes in alegerea unui loc potrivit ptr copii vostri!

#37
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 19 septembrie 2006 - 16:02

georgia. Cu alte cuvinte tot "la stat"...
Si noi, dupa 2 "private" dintre care una cu fite maxime si tarife pe masura am luat aceeasi decizie. Macar avem garantia personalului calificat si poate NORMAL. Pentru ca "normalul" nu l-am gasit nicaieri pana acum.
Prefer sa sponsorizez o gradi de stat:pentru mobilier,pentru covoare, etc. unde stiu ca profita o multime de copii cu posibilitati mai putine decat sa cotizez INUTIL (pentru ca nu primesti mai nimic in schimbul banilor pe care-i dai, nici macar respect) la fitele unor nebune de legat.

#38
dianapas

dianapas

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 19 septembrie 2006 - 17:51

Buna,
Din pacate Ploiestiul nu raspunde standardelor in ceea ce priveste gradinitele particulare, poate numai la copiii foarte mici (si asta nu la toate gradinitele). Astea de stat sunt supraaglomerate, e adevarat. Din pacate trebuie sa ne gandim si cum intra in clasa intai, caci invatatoarele se plang de copiii veniti de la particulare, ca sunt in urma celorlalti ca pregatire si din cauza asta tot ei au de pierdut. Nu fac apologia gradinitelor de stat (am cautat aproape cu disperare o gradinita particulara care sa intruneasca cerintele, astfel incat fiica-mea sa intre in scoala fara 'goluri', dar daca nu am gasit, asta e, merge la gradinita de stat. Om vedea cum evolueaza.

Si apropo de copii, stiti cumva unde as putea sa ii serbez ziua de nastere, in afara de Mc? Nu de alta, dar daca simt numai mirosul de acolo, fac calea-ntoarsa (cred ca doi ani la rand serbati acolo plus nu stiu cate alte zile ale altor copii ajung cu varf si indesat!). M-ar interesa ceva cu loc de joaca, cu clown, un loc unde se organizeaza o adevarata zi de nastere pentru un copil!

Diana, mama Ilincai

#39
georgia

georgia
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 20 septembrie 2006 - 00:03

Da, pana la urma tot gradinitele de stat. La fel spun si eu si un fond-ul clasei de 3 mil pe an daca dau stiu ca ii dau ptr a imbunatati conditiile acolo, am dat 2 ani aproape cate 6 mil /luna si tot nu am fost multumita. O doamna invatatoare mi-a spus ca au mari probleme cu copii veniti din gradinite particulare, nu neaparat ca au goluri, dar ca la acele gradinite sunt mai putini copii si ei au parte de mai multa atentie, iar cand se trezesc in casa I cu 20 in clasa sunt foarte frustrati ca nu mai au parte de aceeiasi atentie si plus muulte altele ca cei de la gradi partic nu ii cearta, nu imun reguli ca doar de acolo le vin banutii...
Referitor la serbare zilei de nastere stiu un local frumos pe Str Vlad Tepes , unde se inchiriaza si amenajeaza ei foarte frumos totul, poti incerca acolo.
Bafta multa!!

#40
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 20 septembrie 2006 - 01:29

quote:
Originally posted by georgia
O doamna invatatoare mi-a spus ca au mari probleme cu copii veniti din gradinite particulare, nu neaparat ca au goluri, dar ca la acele gradinite sunt mai putini copii si ei au parte de mai multa atentie, iar cand se trezesc in casa I cu 20 in clasa sunt foarte frustrati ca nu mai au parte de aceeiasi atentie ...


Adevarat, dar asta nu incrimineaza gradinitele particulare ci, din contra, subliniaza lipsurile majore ale invatamantului de stat.
Dupa logica asta bolnava ar trebui sa lasam copiii sa-si sparga singuri capetele ca sa se obisnuiasca cu viata grea caci, deh, altfel la varsta adolescentei vor avea dificultati cu gashtile de cartier.
quote:

... si plus muulte altele ca cei de la gradi partic nu ii cearta, nu imun reguli ca doar de acolo le vin banutii...


Adevarat, aici este o problema si de vina este imaturitatea sistemului privat de invatamant. Dar la fel de adevarat este ca si in institutiile de stat copiii celor care cotizeaza puternic sunt rasfatati in dauna celorlalti care sunt pusi la punct cu metodele clasice.


Panic Questions

  • Deformarea valgus a piciorului

    MaryJane999
    - iun 27 2024 20:14

  • copil agitat

    Diana2024
    - iun 09 2024 20:31

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

Last Blogs

  • Am aflat sexul bebelusului

    Andreitaa21
    - Astăzi, 21:40

  • Prima ecografis

    ABIGAILREBECA
    - Astăzi, 21:28

  • Testul suprem al caldurii

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:08

  • Pro recoltare celule la naÈ™tere

    E241298
    - Astăzi, 13:36

  • Totul devine sport olimpic

    DeeliaElena
    - Astăzi, 13:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -