Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La France (56)


301 raspunsuri la acest subiect

#1
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 14:43

Continuarea discutiilor de aici: http://www.desprecop...99&whichpage=10

***********************************************

La Multi Ani de ziua mamelor!! Sper ca ati primit cadouri frumoase de la copilasi(cei care sint la scoala)!Eu am primit cadoul de vineri,mi-a adus Anna ceva lucrat de ea la gradinita! Frumos tare si cu pozica ei !
Eu astazi ar trebui sa revizez ca miine cica dau intero,da cui ii vine ,mai ales ca avem si noi un pic de soare?
Am avut noroc cu nounou pentru ca e din sat si o cunoasteam,si s-a nimerit sa aiba loc liber ca a plecat o fetita pe care o tinea(mama fetitei e graviduta si nu mai lucreaza).
Nu o sa stea Anna decit vreo luna la ea,ca pe urma o sa ia vacanta si o tine socrela pina iau si eu vacanta( in 17 iulie).
Cam atit de la noi ,va pupicesc si va doresc o duminica frumoasa

Corina si Anna nazdravana!![hop]

#2
lorena_andreianu

lorena_andreianu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 18:00

Corina, multumim de urari. Eu n-am primit nimic de la fiu-meu, poate la anu'[;)]



Fetelor, va dau si eu tema de lucru.



M-a apucat dragul de Romanica noastra si ma tot bate gandul sa declar casatoria si copilul in tara.



Am dat sfoara in tara si am aflat ca de la depunere pana la ridicarea actelor dureaza vreo luna... booon Acu' dilema mea este: ma vor pune sa-mi schimb bolentinu' si pashportu'? ca io n-as prea vrea... adica si asa e incurcata treaba pe aici, dar sa mai vin si cu actele schimbate... dilema mare pe capul meu.



Voi cum ati facut, daca ati facut?!



Pupici si o duminica placuta la toate!







Mami Ria si Miron Radu (06 oct. 2004)



Copilasi sept-oct 2004 1

Copilasi sept-oct 2004 2

#3
liliprejbeanu

liliprejbeanu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 21:23

Servus



Lorena daca ceri pasaport pentru români cu domiciliu in strainatate iti mai dau buletin? Si noi bâjbaim in aceeasi negura [bang]. Eu de o luna astept sa ma cheme la Marseille pentru certificatul de nastere al feciorasului meu si ... liniste totala. O fi de vina week-endurile astea prelungite din FR [:D]. Dar mie mi-e frica ca prin august n-oi putea duce odreasla in RO s-o vaza strabuni ei din Maramu' [?].



tuc

[flo]Liliana



Vlad-Lucas

#4
lu.more

lu.more

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 479 mesaje

Postat 28 mai 2006 - 21:59

Lorena, transcrierea casatoriei nu implica schimbarea pasaportului, nici a buletinului. Pe acestea le faci dupa, cand vrei. In orice caz, ca sa schimbi pasaportul (banuiesc ca si buletinul) iti trebuie certificatul de casatorie transcris. Daca iti faci pasaport cu domiciliul in strainatate, nu-ti mai faci si buletin.

Deci (Lili), asa este, daca ai pasaport romanesc cu domiciliul in strainatate, a avea si buletin este ilogic (si fara sens [:D]), deci ori una, ori alta. Mie mi s-a spus ca trebuie sa predau buletinul (expirat de muuulti ani) cand o sa fac primul drum in Romania. Cei de la Marseille n-au vrut sa mi-l opreasca, deci il mai pastrez la naftalina.



Maria, multumesc pentru elanul de care(-mi) dai dovada, sper sa ma tina si pe mine. Nu mi-ai raspuns la intrebarea cu filmul pe CD (stiu ca si eu trebuie sa-ti raspund, dar crede-ma ca. [bang])



O seara buna la toate!





.................................................................................

[hop]Dragii de noi

.................................................................................

« C'est quand on n'y croit plus, que le ciel vous entend et pardonne. »

Kyo



#5
lorena_andreianu

lorena_andreianu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 29 mai 2006 - 10:41

Uite ca la faza cu pasaport cu dom. in strainatate nu ma gandisem...[alcool] Adica aveam de gand sa fac prin ambasada, dar... Atunci in cazul asta, trebuie sa-mi iau buletinul aici? sa-l "composteze" astia?![biz] Lulu, tu zici ca nu ti l-au oprit... Ei o sa il iau, in caz ca...



Lili, pentru ce va trebuie certificatul de nastere?! La vama nu vi-l cer. Daca doar asta va impiedica sa mergeti in Ro. Sau nu am priceput eu?!



Pupici la toate si o sapt cat mai buna!







Mami Ria si Miron Radu (06 oct. 2004)



Copilasi sept-oct 2004 1

Copilasi sept-oct 2004 2

#6
dama

dama

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 29 mai 2006 - 19:40

Lorena, nu am priceput prea bine...tu ai facut casat in Franta? daca da, vrei sa faci demersurile de declarare in Ro sau la consulat?

Eu l-am declarat pe David in Ro anul trecut si nu mi-a trebuit decat actul de nastere tradus, certificatul de casatorie (care era romanesc pt ca noi ne-am casat in Ro) si buletinul de identitate cu domiciliul in Ro. Daca ai buletin de Romanica, cum sa te puna sa-l schimbi sau nu am inteles eu depsre ce buletin vorbesti...Eu nu l-am schimbat (din 1999 de la mariage) si inca zace acolo in Ro ca aici nu aveam ce face cu el.



Lili, voi sunteti cetateni francezi sau aveti pasapoarte franzuzesti sau acte de indentitate fr? pt ca daca nu, va trebui sa aveti asupra voastra actul de nastere tradus al lui bebe cand mergeti la vara in Ro. La VAMA ROMANEASCA il cere pe ce-l facut de consulat, ii doare in pais'pe de Carte d'identité republicaine (asta in caz ca ati facut asa ceva la prefectura). Si pt intoarcere (dupa declarare) bebe trebuie trecut pe unul din pasapoarte daca nu chiar pe amandoua ale parintilor (daca aveti pasapoarte romanesti).

Sper ca nu v-am bagat in ceata, mai ales ca nu prea stiu care e statutul vostru aici in Fr.



Si Lili, ar fi bine sa telefonezi la Consulat sa vezi daca e gata si cand ti-l trimit pt ca dureaza...noi am fost la fata locului ca sa fim siguri ca ni-l da pe loc.









Mami de David (18.11.04)

#7
oana cretu

oana cretu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 29 mai 2006 - 20:20

Nu am mai intrat ca nu am timp, ies cu Seb, fac treaba prin casa si stau si visez cu ochii deschisi sau ma uit la un film, citesc dintr-o carte in timpul liber. Acum sunt si eu putin stresata, de emotie ca imi vine mama pe 17 si numar zilele. Cred ca ati vazut pe YM. Dupa 5 ani jumate o vad si eu si numai la asta ma gandesc, nici foame nu mai imi este, am goluri in stomac de emotie. Megg mi-a recomandat ceai de tei cu miere, o sa beau, sa ma linistesc un pic. Nu stiu cum sa va explic, stau si imi imaginez tot, cand coboara din autocar, unde o sa o duc sa se plimbe, cum o sa se joace ea cu Seb, la plaja...Si plang de emotie si nu imi vine sa cred. S-ar putea sa vina si tata o saptamana (nu isi poate lua mai mult liber) si e cu atat mai mare emotia.:) Si tocmai bine, ca Seb, care nu are bunicii langa el, o sa ii aiba pe toti, caci vin si socrii in aceeasi zi (acelasi autocar) cu mama pt o luna. Ei vor sta la cumnat, dar stam in acelasi imobil, si o sa il vada cat de cat. Ma uit la el si plang, ma gandesc la el, mititelul, ca nu simte dragostea bunicilor.

Hai ca a dat nostalgia in mine.

Imi pare rau ca nu mai tin pasul cu voi, nu am timp mult.

Va pup dulce pe toate!



Oana si Seb [hagi]

(10.01.2005)





POZE

1 2 3

4 5 POZE MARTIE-APRILIE MAI



#8
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 30 mai 2006 - 12:36

Fetelor dragutelor,

V-as ruga sa imi recomandati un sirop de tuse ( Bia tuseste cu expetoratie) din plante bun ,cu rezultate, si unde se gaseste. (ex farmacie?)Si daca stiti si cam cat costa sa nu ma ia prin surprindere suma. Ceva similar cu siropul de Patlagina este? sau chiar sirop de Patlgina si cum se cheama?

Merci mult

Marcela si Bianca cea cuminte (05.07.2004)

#9
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 30 mai 2006 - 15:22

Buna fetelor!!!

Oana-ce ma bucur pentru tine!!! Te cred si eu ca stai si visezi! Cred ca o sa aveti parte de o luna de vis, iar pentru bombonelul de Seb va fi si mai si!!!! Profitati din plin!!!
Te pup mult!

Ralu-mamica de 2 printese (Ioana si Maria)

#10
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 30 mai 2006 - 15:26

Marcelle-eu stiu de HELICIDINE!! Trebuie sa il administrzi mai multe zile(6-7) si efectul este garantat. Cel putin la fetitele mele a mers. Stiu ca se da de 3 ori pe zi! Poti sa cauti pe google ca sa vezi daca este din plante! Eu paraca asa stiam, dar verifica! Nu stiu daca se da fara reteta! Poti intreba si la farmacie!
Multa sanatate!

Ralu-mamica de 2 printese (Ioana si Maria)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -