Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bani de buzunar pt. copii.. CIT?????


87 raspunsuri la acest subiect

#1
rici35

rici35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 16 octombrie 2003 - 20:17

Hallo, citi bani de buzunar primesc copii vostrii?? Al meu a avut 50 de centi la saptamina in clasa 1-a si 1 Euro are acuma in clasa a doua. Cit dati voi?? Cu drag Rici

#2
TORIA

TORIA

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 16 octombrie 2003 - 20:56

Poate ai vrut sa scri pe zi 1 euro nu pe saptamana,eu cred ca e cam putin. FIECARE PENTRU EL SI DUMNEZEU PENTRU TOTI

#3
rici35

rici35

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 36 mesaje

Postat 16 octombrie 2003 - 23:47

Un Euro pe ziiii ??????? Deci 60 DM pe luna in clasa 1-a ?????? O pensionara in Romania nu are atita pensie..... Si sa stii ca fiul meu este foarte multumit de cit primeste, si pentru ce i-ar trebui mai mult?.... El din banii astia ne cumpara cadouri de ziua noastra, si isi si pune la cec... Mai ales ca pentru caracterizarea buna de sfirsit de an a primit 5 Euro in plus. Cum sa invete copii sa se poarte cu banii, cind deja de mici au atita la dispozitie????

#4
Lidia

Lidia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 17 octombrie 2003 - 00:09

Nada, nothing, rein, nimic.... inca.... Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat. Lidia mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 23 saptamani

#5
rosa

rosa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 17 octombrie 2003 - 00:41

Nu primeste "bani de buzunar", dar tati lasa monede de $1 sau $2 linga pusculita, cind are prin buzunare. Ea ii pune cuminte in pusculita..citeodata ii mai trimitem lui Mos Craciun sa aiba bani de mai multe cadouri, daca e lista prea mare[:D], alte dati mai contribuim la fericirea colectiva a familiei cind vine omu' cu pizza [:D].. foarte rar ia bani de acolo, acu' chiar m-ai facut curioasa sa vad cit s-o fi adunat. In rest stie ca mami si tati ii cumpara aproape tot ce vrea, oricum. Si are idei sanatoase despre valoarea banilor si raportul calitate/pret. Cred ca asta ar trebui sa fie alt subiect de discutie - le dam sau nu bani de buzunar, rostul si semnificatia lor. rosa Timpul le rezolva pe toate

#6
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 17 octombrie 2003 - 01:04

Un euro pe saptamana e suficient. Nu uitati ca e vorba de bani de cheltuiala nu de bani de mancare. Copilul primeste mancare,haine,dulciuri,jucarii,pixuri,caiete,etc de la parinti.In mod normal nu are ce sa-si mai doreasca.Acel euro pe saptamana el il va aduna moneda pe moneda pana isi va strange ceva sa-si ia o chestie pe care si-o doreste. Si aici nu sunt chioscuri si acadele ca in Ro pe toate drumurile...sa stea copiii gura-casca... Au acasa de toate Laura

#7
lorelei_19

lorelei_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 765 mesaje

Postat 17 octombrie 2003 - 03:06

Fiica-mea primeste 5CHF pe saptamana, cam 3,5Euro pe saptamana. Eu nu consider ca e putin, sau mult. Isi strange bani si isi ia muzica preferata (asa o pretuieste mai mult) sau filmele preferate, uneori are chef de dulciuri si isi cumpara ciocolata, etc. Aici sunt si alte preturi ca in germania, totul e mai scump. Un cd cu muzica poate ajunge pana la 30 CHF, adica 20 euro.

#8
tunad

tunad
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 17 octombrie 2003 - 07:05

"Bani de buzunar", la scola(i-si cumpara "pachetel"), "asa au toti copii"...El primeste 3-4 EURO(eu am convertit) saptamanal. Intradevar, este chivernisit cu "banii lui", spune singur cat mai are si cat i-ar mai trebuii pentru... Nu sunt de acord cu asta (pentru cei care nu au, ma refer), dar cumparand de la acelasi magazin majoritatea elevilor, dispar "poftele". Baietelul este clasa a IV-a acum si patim necazuri din cauza "poftelor", a fost si "operat", cand avea 4 anisori a vazut Profiterol nu a stiut ce sa ceara si ....ne-am dat seama dupa aceea. Si acum daca vede ceva....ma doare... si se umfla..

#9
OtiliaLia

OtiliaLia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 57 mesaje

Postat 17 octombrie 2003 - 08:46

Sincera sa fiu eu n-am stiut ce sunt banii de buzunar. De pe la varsta de 2 ani stiam unde sunt banii in casa si daca venea lumina sau te miri ce luam de acolo si plateam ce era de platit si niciodata n-am cumparat nimic doar pentru "pofte", sau pentru ca faceau altii asta. Daca voiam ceva era suficient sa spun, fara limitari de genul, "n-ai nevoie de asta sau aia" sau "ce-ti trebuie asta...", doar eventual raspunsul era de genul "oare merita sa cumaparam asta ?" sau "nu crezi ca e cam scump ?" si eram lasata sa decid singura daca "merita" sau nu. Si cred ca am ajuns o persoana extrem de econoama si care gandeste orice maruntis cheltuit, si sunt in stare si sa gandesc in perspectiva chiar daca n-am beneficiat de "bani de buzunar". Lia-S

#10
flaviutza

flaviutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.498 mesaje

Postat 19 octombrie 2003 - 23:00

sa va zic si eu cate ceva pt ca am toata ziua in fata copii cu bani de buzunar..mai multi sau mai putini..am vazut copii din familii instarite care nu primesc nici 10 mii lei..am vazut si copii care primesc(nu e o gluma ,100- 200 mii lei zilnic). nu cred ca e bine sa primeasca sume mari..pt ca aceiasi parinti care le pun in mana suta de mii vin si ma ia pe mine la intrebari de ce nu sta copilu' lui la scoala.pai cum sa stea cand are bani de keltuit? dar mi se pare totusi nefiresc sa nu aiba si el un 10-15 mii pt un covrig, un pateu etc..kit ca are pachetelul de acasa, cand il vede pe colegul cu "ceva bun", orice copil vrea..si dupa expresia fetei celor ce nu au, se simt ...cum sa spun..umiliti..si poate au acasa mai mult decat cei ce primesc bani de buzunar..dar una e sa ai acasa, si alta e sa ai cu prietenii tai.. cred ca vreo 50 mii/saptamana e de ajuns..


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -