Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hemoragie intre menstruatii


7 raspunsuri la acest subiect

#1
Milia

Milia
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 26 septembrie 2003 - 12:01

De un an am asemenea probleme. Dupa ce se termina menstruatia, tot timpul pana la urmatoarea am un firicel de sange amestecat in secretia vaginala obisnuita (care devine de culoare maronie). Uneori se accentueaza in perioada ovulatiei, aparand chiar o picatura de sange. Am fost la un cabinet ginecologic de mai multe ori, mi s-au facut examenul citologic si culturi, rezultatul: totul e OK, chist nu e, fibrom nu e, uterul e relaxat, cancer nici vorba. Concluzia: d-na doctor mi-a spus ca hemoragia trebuie sa aiba o cauza HORMONALA. Am fost la Endocrinologie, am facut dozari hormonale, au iesit foarte bine. La ecografia tiroidiana mi-a iesit un nodul pe tiroida, asa ca singurul tratament a fost EUTHYROX 25 1 data pe zi (dimineata). Nimic altceva in neregula. Am urmat acest (singur) tratament sperand ca situatia se va ameliora totusi, dar nimic, nici un rezultat: (mica mea) hemoragie continua. Nu stiu ce sa mai fac si unde sa ma mai duc. Sa stau linistita? Se mai intampla si altor femei? Daca nu am nici un fel de alte simptome si hemoragia nu s-a agravat, ar trebui sa consider ca totul e OK? (varsta 35 ani)

#2
alina constantin

alina constantin
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 26 septembrie 2003 - 12:16

buna! eu am aceasta prob. aproape de cand am inceput sa am ciclu. de rezolvat, am rezolvat-o cu pilule. am incercat si fara, si mi-a mers bine un an de zile, dar apoi mi-au revenit sangerarile intermenstruale. am apelat la acupunctura, ceaiuri si medicamente chinezesti, care se pare ca au avut efect pe perioada acelui an. in schimb, cum am luat o pauza mai mare de acupct., cum au reaparut. anul acesta n-am mai fost deloc la dna. dr. Wang, caci asa o cheama pe "chinezoaica mea", dar sper sa ajung cat de curand (e sta in pitesti). din aprilie iau uar pilulu (triquilar), dar sper sa pot renunta la ele cat de curand! daca ai nevoie de vreo alta informatie, te rog sa-mi scrii. pupici, alina (22 de ani).

#3
alina constantin

alina constantin
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 26 septembrie 2003 - 12:17

scuze pt. greseli! (iau iar pilule)

#4
alina constantin

alina constantin
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 26 septembrie 2003 - 13:00

buna! eu am aceasta prob. aproape de cand am inceput sa am ciclu. de rezolvat, am rezolvat-o cu pilule. am incercat si fara, si mi-a mers bine un an de zile, dar apoi mi-au revenit sangerarile intermenstruale. am apelat la acupunctura, ceaiuri si medicamente chinezesti, care se pare ca au avut efect pe perioada acelui an. in schimb, cum am luat o pauza mai mare de acupct., cum au reaparut. anul acesta n-am mai fost deloc la dna. dr. Wang, caci asa o cheama pe "chinezoaica mea", dar sper sa ajung cat de curand (ea sta in pitesti). din aprilie iau iar pilule (triquilar), dar sper sa pot renunta la ele cat de curand! daca ai nevoie de vreo alta informatie, te rog sa-mi scrii. pupici, alina (22 de ani).

#5
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 26 septembrie 2003 - 21:43

Sunt femei care au asa ceva la ovulatie, si tu ai spus ca asta se intampla in perioada ovulatiei. Eu spun sa nu te impacientezi, nu este nimic grav, iar daca este de la ovulatie, cu atat mai bine. Crinuta

#6
Milia

Milia
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 29 septembrie 2003 - 13:51

Va multumesc pentru raspunsuri, DAR eu nu am aceasta hemoragie doar in timpul ovulatiei. Mai astept si alte raspunsuri, daca cineva care citeste s-a confruntat cu o asemenea situatie. Va multumesc!

#7
romeostanescu

romeostanescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 00:50

Dragã Milia, Hemoragia menþionatã nu este normalã. Este necesarã evaluarea endometrului prin ecografie cu sondã vaginalã, o sonohisterografie cu soluþie salinã care ar putea exclude un eventual polip endometrial hemoragic.Ar fi indicat un control de specialitate mai amãnunþit. Mult succes! Dr. Romeo Stãnescu

#8
copilutzu

copilutzu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 544 mesaje

Postat 09 noiembrie 2003 - 20:25

Buna! am 35 de ani si am avut aceiasi problema ca si tine . dr.Niculescu mi-a facut un chiuretaj biopsic si mi-a gasit un polip endometrial. prin chiuretaj problema sa rezolvat DOINA


Panic Questions

  • Obezitate in sarcina

    Luciana96
    - mai 17 2024 14:51

  • Pete rozalii, saptamana 8

    Roxanna12
    - mai 02 2024 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

Last Blogs

  • Oboseala, insomnie

    ZDenisa
    - Astăzi, 23:51

  • It’s a…

    BeckyGaie
    - Astăzi, 23:05

  • Ședință foto

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 13:14

  • ultima zi de sarcina

    Ralu31031992
    - Astăzi, 10:36

  • Prima vizita la medic

    AnaDemsa
    - Ieri, 20:34

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -