Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pt. dl. dr. R. Stanescu - sarcina cu probleme


1 raspunsuri la acest subiect

#1
onix

onix

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 24 septembrie 2003 - 11:09

Multumesc pentru raspunsul cu varicela si mai am niste intrebari legate de sarcina. Am 31 ani, un baietel de 4 ani nascut in urma unei sarcini fara nici un fel de probleme iar acum sunt insarcinata si am 18 saptamani. In saptamanile 8, 9 si 11 am avut scurgeri maro inchis cate 1 zi, in ziua a 2-a deveneau maro deschis si in treia zi dispareau cu desavarsire. In fiecare din aceste saptamani am urmat tratament cu alilestrenol 2x1/zi. La o zi dupa ce am implinit 12 saptamani am avut hemoragie constand din cca o mana de cheaguri si sange de culoare rosu intens, hemoragia abundenta durand cca 10 minute. In urma controlului ecografic mi s-a spus ca exista un hematom langa placenta. Am fost internata si timp de o saptamana am urmat tratament cu progesteron injectabil, No-Spa. Vreme de 3 zile am mai avut scurgeri cand rosiatice cand maronii dar foarte reduse cantitativ, mai mult ca niste pete. Apoi am mai continuat 2 saptamani tratament cu utrogestan (pana la 15 saptamani) si apoi mi s-a spus sa fac gravibinon 1 injectie pe saptamana vreme de inca 4 saptamani. La controlul ecografic de la 15 saptamani placenta era bine inserata si nu se mai vedea nici un hematom. Copilul e foarte bine dezvoltat, in evolutie, toate masuratorile corespund varstei. Intrebarile mele sunt: 1. De ce apar aceste hematoame si daca s-a eliminat sunt sanse sa mai apara altul? 2. Tratamentul urmat afecteaza copilasul? 3. Mi s-a spus ca am colul inchis spre uter dar usor deschis spre vagin ceea ce mi s-a explicat ca poate fi din conformatie. Sa-mi fac probleme in legatura cu colul si sa cer sa se ia mai multe masuri sau nu? 4. Pentru contractiile ce-mi apar de 2,3 ori pe saptamana in afara de No-Spa exista si un alt tratament. Multumirile mele calduroase vin de la Deva, de aceea mi-a sunat cunoscut numele! Ramona

#2
romeostanescu

romeostanescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 octombrie 2003 - 00:46

Dragã Ramona, 1. Aceste hematoame reprezintã hemoragii subcorionice (în spaþiul dintre placentã ºi peretele uterin ).ªansele sã reaparã sunt reduse. 2. Tratamentul nu afecteazã fãtul. 3. Dacã orificiul cervical extern este deschis intrã în discuþie un cerclaj al colului care se face,însã, între sãptãmânile 13-15 de sarcinã.Acum la aproximativ 19 sãptãmâni repaosul ºi eventual o fiolã de gravibinon la 1-2 sãptãmâni plus un tocolitic ar reprezenta o schemã de tratament. 4. Existã ºi un alt tratament pentru prevenirea contracþiilor uterine,iar daca eºti din Deva te aºtept la o consultaþie. Mult succes! Dr. Romeo Stãnescu


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -