Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Malformatie de col si alte probleme


1 raspunsuri la acest subiect

#1
packman

packman
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 17:10

La ultimul examen ginecologic sotiei mele i s-a spus ca este in pericol de a naste in orice moment pe motiv ca, deja colul i s-a deschis.Asta era in Tulcea. Deasemenea medicul indica internarea de urgenta si repaus absolut. Am fost si la alt medic, tot la Tulcea care ne-a spus ca nu este in pericol de a naste intr-o perioada de timp foarte scurta si chiar ca ne putem deplasa la Bucuresti. Odata ajunsi in Bucuresti am mers la medicul nostru care la o examinare mai atenta ne-a spus ca este vorba despre o malformatie a colului uterin si deasemenea i-a recomandat repaus la pat si drept tratament preventiv NO-SPA precum si supozitoare cu scobutil pentru ameliorarea eventualelor dureri. Problema este ca de atunci incoace sotia mea are diaree si o stare generala de rau.Nu tot timpul ci o data la doua trei zile. Sa fie din cauza medicamentelor? Precizez ca pe linga NO-SPA mai ia fier ( are o usoara anemie ) si calciu cu vitamina D, deasemenea tin sa precizez ca nu si-a administrat nici un supozitor si ca se afla in a 36-a saptamana de sarcina.In tot acest timp, aproximativ 10 zile, a stat intinsa in pat evitand orice deplasare in afara celor strict necesare. Date suplimentare:Greutatea ei inainte de sarcina era in jur de 40 kg ( s-a nascut rahitica ).Greutatea estimata a copilului in saptamana 35 era de 2300g. Ce probleme ar putea sa apara, tinand cont de cele spuse mai sus si ce ar trebui sa facem pentru a preveni? Multumesc anticipat pentru ajutor si suport. Gabi Calin. [zid]

#2
romeostanescu

romeostanescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 septembrie 2003 - 21:55

Stimate d-le Gabi Calin, Este putin probabil ca de la medicamantele enumerate sotia d-vs. sa prezinte o stare generala de rau. Din saptamana 37 de sarcina nasterea este socotita la termen (media este la 40).Repaosul la pat este o obtiune corecta si in plus ar fi util Salbutamol cp2mg, 2X 1cp/zi. Greutatea mai mica a copilului nu este o problema, recupereaza ulterior si probabil este cu determinism genetic (de la mama). Mult succes ! Dr. Romeo Stanescu


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -