Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Tenul, o problema deja?


12 raspunsuri la acest subiect

#11
pisi-pis

pisi-pis

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 651 mesaje

Postat 16 februarie 2004 - 16:13

Imi cer scuze ca am sa incerc sa-mi dau si eu cu parerea pe acest subiect. Din pacate inca nu am fetite la virsta intrarii la pubertate, asa ca nu stiu exact cum ar trebui sa se procedeze. Pot doar sa dau exemplul meu, fiind una din femeile care se chinuie cu o acnee mult mai rebela decit in vremea adolescentei. Si dupa ce am incercat de toate, inclusiv mersul la medicul dermatolog si tratamente cu antibiotice, prin intermediul farmacistei, am descoperit cam de un an produsele LUTSINE pentru acnee, adica BACTOPUR (gel pt spalatul pe fata, care inlocuieste sapunul) si crema BACTOSTOP, care a fost de curind inlocuita de crema FACTOR 4. Pot sa spun ca m-au salvat, am si eu o fata de om normal! Totusi produsele astea mi se par foarte puternice pentru virsta de 8-14 ani, pentru ca usuca foarte tare fata (eu faceam si rani la coltul buzelor) si la virsta asta tenul copiilor e foarte sensibil. In schimb am constatat ca in aceasta gama LUTSINE, exista un gel pt spalatul pe fata, care inlocuieste sapunul numit HYDRAFNIA. Acest gel este suav si este recomandat tenului cu tendinte acneice sau cu puncte negre, dar nu ca tratament, ci ca intretinere, in special celor care au iesit dintr-un tratament agresiv. Nu usuca fata si lasa pielea matasosa. Insa previne formarea punctelor negre si a cosurilor. Personal, folosit doar o singura data pe zi (si nu de doua ori, ca in cazul adultilor), cred ca e o solutie destul de buna chiar si pentru fetite de 8-12 ani. De exemplu sa foloseasca gelul seara, iar dimineata sa se spele pe fata doar cu apa minerala. Exista si produsele Avène, care sint facute be baza de apa termala folosita la tratamentul bolilor de piele (http://www.dermaweb....e_produits.html). Au o gramada de produse hipoalergice, si un farmacist pate indica daca exista ceva mai suav, pe care sa il foloseasca si un copil. Din pacate produsele strict antiacneice din aceasta gama sint si ele destul de agresive. Mama lia, cred totusi ca produsele Clearasil sint inca prea agresive, degreseaza foarte mult pielea. Sper ca am reusit sa va fiu de folos cu ceva. Mult succes.

#12
maria m m

maria m m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 101 mesaje

Postat 22 februarie 2004 - 23:10

am raspuns mai sus dar deoarece am scris mai direct ,cred ca nu m-ati pre inteles,ba chiar ca m-ati crezut ticnita.[:I] Fetita mea se da cu ERITROACNOL,poate fi cumparata din farmacii cu 48.000.E tare eficienta.[mariaj][starwars][starwars][starwars] Daca nici asta nu merge ,incercati sa le spuneti sa se frece putin pe fata cu faina de malai. miru&nana=>fetele mele frumoase

#13
rosa

rosa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 23 februarie 2004 - 22:05

Va multumesc pentru sugestii. Am inceput de vreo 10 zile sa o spal cu un gel "Clean and Clear", care e special pentru puncte negre, un fel de gel exfoliant. Dupa aceea o dau cu niste tampoane imbibate intr-o solutie lichida din aceeasi gama. Parca e ceva mai bine, asa ca vom continua cu produsele astea o vreme. rosa Timpul le rezolva pe toate


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -