Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Hemoroizi: ce sa fac?


3 raspunsuri la acest subiect

#1
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 14 septembrie 2003 - 06:37

Am crezut ca, daca in timpul sarcinii am scapat de problema asta, nici u o sa ma ami intalnesc cu ea... ei bine, am nascut acum o luna si jumatate si de o saptamana m-am trezit cu dureri si sangerari la scaun. Ce pot face? Sa las copilul cu cineva si sa alerg la policlinica? SAu exista alte optiuni acasa?

#2
romeostanescu

romeostanescu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 septembrie 2003 - 12:32

Crizele hemoroidale,adeseori se accentueaza dupa nastere, si se pot trata cu Ginkor Fort ( oral 4 caps/zi 2 zile,apoi 3caps/zi 2 zile, urmat de 1-2 caps/zi cateva zile) plus tratament local cu Ultraproct unguent(dimineata si seara). Mult succes! Dr. Romeo Stanescu

#3
cristinamh

cristinamh

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.336 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 09:25

multumesc pentru raspuns. o data cu atenuarea crizelor va dispare si constipatia?

#4
Simona_B

Simona_B

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 18 septembrie 2003 - 07:04

Bime v-am gasit! Ma numesc Simona. As vrea sa ma ajutati in legatura cu subiectul de mai sus. Am fost diagnosticata in martie cu hemoroizi trombozati si fisuri anale la Clinica Tg Mures si programata pt operatie chirurgicala. Din lipsa de informatii despre tratamentul hemoroizilor, si datorita zvonurilor cum ca ar fi oricum posibil sa recidiveze, nu am facut acea interventie. Am incercat tratamente naturiste pe baza de argila sub forma de cataplasme locale si unguent de galbenele. Anterior am facut tratamente cu ultraproct supozitoare si unguent care devenisera ineficiente in sensul ca hemoroizii erau ff durerosi si mult iesiti in afara. Acum, pt ca sunt casnica, pot intensifica la maxim igiena. De asemenea durerile au disparut, a ramas doar senzatia de disconfort datorata iesirii acestora. Acum sunt insarcinata in 6 sapt. Sunt departe de casa si inca nu am facut un consult pt sarcina, dar il voi face probabil la mijl lunii oct. cand voi reveni in tara pt aprox o luna. Intrebarea mea este: credeti ca este necesar sa ma operez cat mai repede de hemoroizi ca sa pot avea o nastere normala? Se pot opera in conditziile in care sunt insarcinata? Pana in ce luna? Pot naste normal? Simona_B


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -