Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

OBSTETRICA 1: probleme ale sarcinii


16 raspunsuri la acest subiect

#1
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 05 septembrie 2003 - 08:55

Postati aici intrebarile referitoare la evolutia sarcinii Dvs, fie ele aspecte ale sarcinii normale (de exemplu "este normal ca intr-o sarcina de 12 saptamani sa imi apara...?"), fie aspecte patologice (de exemplu "sunt gravida in 12 saptamani si ma doare...").

#2
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 05 septembrie 2003 - 09:04

quote:
Originally posted by carmenutza
Buna Nimeni( ciudat user ti-ai ales)..vreau sa te intreb daca 1.in cazul in care copilul are circulara de cordon laxa este contraindicata nastrea normala sau daca nu ce masuri se iau? 2. Ce contraindictii exista ptr. folosirea anesteziei epidurale? Eu am tahicardie.....este ok epidurala in cazul asta?! Multumesc mult! carmen
1. daca circulara e simpla si e laxa, nasterea poate decurge pe cai naturale cu precautii speciale din partea obstetricianului. Deci da, exista posibilitatea unei nasteri aproape normale (fara efecte negative importante pt fat sau mama); 2. epidurala are multiple contraindicatii. tahicardia (supraventriculara, banuiesc) NU se numara printre acestea. Deci da, puteti fi anesteziata in acest fel. "Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#3
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 05 septembrie 2003 - 09:16

quote:
Originally posted by Mede
Buna nimeni, Eu icerc doar de doua luni sa raman insarcinata dar problema mea nu este asta deoarece cred ca trebuie sa mai am rabdare. PROBLEMA este ca de aproape 4 ani, de cand am suferit un atac de panica, am ramas foarte sensibila la cel mai mic stres si drept urmare foarte des iau cate o jumatate de Diazepam/zi (deci cam 5mg)- de obicei in prima parte a zilei, si imi este teama ca ar influenta sarcina. Medicii la care am fost au spus ca nu provoaca probleme, iar doza este f mica. Am 30 de ani si timp sa imi revin definitiv (daca se va intampla vreo data) simt ca nu prea mai am! In rest ma simt foarte bine! Deci, este periculos Diazepamul in timpul sarcini?..si de Paracetamol mai doream sa intreb? Medea
Atat Diazepamul, cat si Paracetamolul, NU sunt contraindicate in sarcina, in conditiile in care sunt administrate de necesitate, in doza normala terapeutica, pe timp limitat. Diazepamul pe care ti-l administrezi zilnic nu cred ca este o solutie nici pt starea ta psihica, nici nu este benefic pt o eventuala sarcina. Chiar daca doza este intr-adevar foarte mica, administrarea ei zilnica poate avea efecte neprevazute asupra dezvoltarii sistemului nervos al fatului. Este foarte probabil ca nimic rau nu se va intampla, dar eu unul daca as fi gravid (hehe...) as inceta administrarea a la long a oricarui medicament psihotrop. Ocazional, cand simti ca ai nevoie neaparata, poti lua o pilula-doua de diazepam pt 2-3-4 zile... Dar in rest, m-as abtine. Nici un producator de diazepam si echivalente nu garanteaza lipsa totala de nocivitate a medicamentului asupra sarcinii. Atata vreme cat ei nu isi asuma responsabilitatea (materiala, de fapt), ai tu curajul sa ti-o asumi, pe riscul propriului tau copil?! Ma indoiesc... Acelasi lucru pt Paracetamol. Acesta e hepatotoxic si mai are si actiuni negative asupra sangelui. Daca racesti o data poti urma un tratament de cateva zile cu dozele uzuale (eternul 3/zi), dar NU pe parcursul intregii sarcini! Subliniez ca cele de mai sus sunt opinii pur personale, nesustinute de date din literatura de specialitate sau altele asemenea. Eu sunt fricos din fire si consider intotdeauna ca "paza buna trece primejdia rea". De aici sugestiile de mai sus. "Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#4
Lidia

Lidia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 06 septembrie 2003 - 15:45

Helen, du-te la spital, nu mai sta pe ganduri..... incearca sa te calmezi si mergi la spitalul la care lucreaza medicul tau..... si intre timp inisita pe celular....iti doresc numai bine! Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat. Lidia mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 16 saptamani si-un pic

#5
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 06 septembrie 2003 - 22:58

quote:
Originally posted by Helen
Bine ai revenit Teo, Am intrat in sapt 19 si din p.d.v ecografic totul pare f. bine si deasemena se pare ca este fetita (90%), ceea ce pe mine ma bucura f mult, chiar daca sotul a ramas un pic blocat la aflarea vestii! Altceva doresc sa te intreb...sarcina mea a avut ceva probleme pe care as vrea sa ti le enumar si sa iti spun ce tratamnet am urmat si poate imi vei spune apoi parerea ta... Problemele au fost: - Sapt 7 – raceala destul de serioasa : tratament medicamntos nimic in afara de 2 pastile paracetamol ( aveam febra 38 intr-una din zile) - Sapt 8 - tuse puternica (asa patesc eu dupa orice raceala) : tratamnet medicamentos nimic , doar miere si ceai - Sapt 10 - au aparut pete maronii ( posibil din cauza efortului dat de tuse) care au durat pana in sapt 18 - tratament : prima sapt : 3utogestan/zi+ diazepam (1/2,1/2,1/2), Vit E forte, Acid folic, apoi : Gravibinon : 5 fiole cate una la 4 zile + vit E forte + Acid folic, aopi din sapt 15 pana in 18 utrogestan 2/zi + Acid folic. Intre timp am avut dureri de burta dar nu f mari dar scurgerile maronii foarte inchise sau mai deschise la culore au continuat. Initial am avut o zona de decolare de 21/11mm. care s-a redus pana la 12 sapt, la 6/3mm dar petele au continuat si bineinteles si diagnosticul de iminenta de avort Am facut 6 ecografii pana acum, din care 3 in sapt 9,10,11…sarcina mereu a evoluat normal dar au ramas petele. Mentionez ca utrogestanul l-am luat pe cale orala. In afara de asta, am fost destul de agitata si fac tahicardie f des ( puls 106-110) , mai ales dimineata ( dupa 2-3 ore de la trezire) iar tensiunea imi scade( cam 10/5). Mi s-a recomndat tot de medicul ginecolog sa iau ½ diazepam atunci cand am probleme cu asta ..si am cam avut destul de des…. Deci pe langa utogestan am luat si diazepam destul de mult timp - nu-mi provoaca somnolenta si chiar imi revine pulsul la normal…dar nu stiu daca este cea mai buna solutie. De multe ori nefiind stresata de nimic tot fac pusee de tahicardie care imi dau agitatatie si simt ca ametesc rau de tot… ! O alta problema ar fi ca dupa ultimele doau ecografii am avut dureri de burta , banuiesc ca din cauza apasarii pe abdomen, intravaginal nu aveam probleme cu durerile. Ieri am fost la ultimul eco de care vorbeam si apoi toata seara m-a durut burta iar azi la fel, de a trebuit sa iau o pastila de nos-pa dar si ceva maroniu a aparut iar…ce crezi ca inseamna asta ! Deci, ce parere ai? este tartamentul corect ? Am luat prea multe medicamente ? de fapt ,,intrebarea concluzie’’ ar fi ,, oare ecograful poate stabili f exact daca sarcina este ok''? am fost la doi medici si ambii au avut aceeasi parere, adica sarcina este f bine!( In Tg Mures- ambii cei mai renumiti si tineri, cam de varsta ta…eu am mai multa incredere in generatia asta decat in generatia mai veche si in plus am nevoie si de comunicare) Mi s-a spus sa nu mai iau nimic decat prenatale incepand de la 20 spat. Ai mai avut cazuri de sangerari asa indelungate? !!! am intrat din nou sa completez... iar am sangerari( nu abundente), aprope rosu curat si dureri un pic mai serioase...ce sa fac? ce sa iau? sa fac alt ecograf la diferenta de 2 zile? am sunat la medic, nu este acasa si are mobilul inchis... ce-i asta ?iar iminenta de avort?... si cand ma ganedesc ce fericita si linistita am venit de la ultimul control de acum 2 zile?... Iti multumesc anticipat ! Helen
Helen, Sange rosu si dureri de burta nu suna bine. Indiferent daca medicul tau iti raspunde sau nu la telefon, mergi la spital la urgentele de ginecologie si solicita internarea. Exista posibilitatea sa nu fie altceva decat o alarma falsa, dar cred ca esti de acord cu mine ca nu poti risca. Mai bine 2-3 zile petrecute degeaba in spital decat regrete ulterioare. Cu totul si cu totul secundar, tratamentele urmate de tine pana acum sunt corecte si complete, dar sangerarea prelungita si cvasicontinua nu imi pare catusi de putin normala. Probabil starea fatului apreciata ecografic (bataile cordului fetal, miscarile active fetale, dimensiunile fetale) este buna, ceea ce este un element excelent in aprecierea evolutiei sarcinii. Aceasta nu inseamna insa ca trebuie asteptata aparitia semnelor ecografice de suferinta fetala ca sa se intreprinda mai mult decat pana acum. Concluzia: fa-ti bocceluta si ia-o spre spital ACUM !!! In paranteza fie spus, medicii batrani sunt mult mai "buni" decat cei tineri. Experienta in medicina inseamna cel putin tot atata cat si cunostintele teoretice si nu poate fi dobandita in timp scurt, indiferent de mijloacele de informare aflate la dispozitie. Nu te mai tin de vorba, trebuie sa pleci spre spital... "Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#6
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 06 septembrie 2003 - 23:23

quote:
Originally posted by Zina
Buna ziua! Am 30 de ani si acum 3 luni a trebuit sa renunt la o sarcina de 25 de saptamani in urma diagnosticului de hydramnios acut. Sarcina a decurs fara nici o problema (cu exceptia burtii care era deja mare si a starii mele generale), iar analizele au fost bune (inclusiv toxoplasmoza, listeria, iar diabetul se exclude - glicemia era normala). Sarcina arata ca una de luna a 8-a. Ma simteam rau si cand stateam pe spate. Mi s-a facut prima data amniocenteza, in urma careia analizele au iesit toate bune. Fatul a fost sanatos. Intrebarea mea este: care ar fi cauza acestui hydramnios si in eventualitatea unei sarcini viitoare, mai exista riscul hydramniosului? Am RH pozitiv. Va multumesc din suflet si astept raspunsul dumneavoastra. Daca intrebarea trebuia pusa in alta parte, imi cer scuze.
Zina, Sper din suflet ca nu ti-ai inchipuit vreun moment ca as putea eu pune, de la distanta, diagnosticul etiologic (de cauza, adica) al hidramniosului mentionat... Cel mult pot sa-mi dau cu parerea. Din cate inteleg, sarcina in cauza nu a fost catusi de putin neglijata, s-au efectuat investigatii extinse si nu s-a stabilit nici o cauza evidenta. Spui de asemenea ca si avortonul rezultat a fost declarat normal, deci fara malformatii evidentiate anatomopatologic. Mentionezi si un Rh pozitiv, deci anasarca feto-placentara se exclude. In principiu, atunci cand cauza unui hidramnios nu poate fi evidentiata, se vorbeste de "hidramnios idiopatic" si se considera ca a aparut accidental. Prin urmare riscul de repetare a patologiei mentionate este foarte mic, totusi mai mare decat in cazul unei femei care nu a prezentat hidramnios idiopatic in antecedente. "Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#7
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 09 septembrie 2003 - 02:58

quote:
Originally posted by ierima
Buna Teo, Te-am asteptat de multa vreme, sarcina mea a crescut intre timp(31 saptamani) si sper sa nu am nici in continuare probleme. Spune-mi te rog ce sa fac in cazul in care la o coprocultura din vagin mi-a iesit infectie cu Enterococus, iar la urmatorul examen bacterilogic(lama) dupa o saptamna nu i-a iesit nici o infectie? Multumesc, Livia
Livia mamica, Coprocultura este examenul de laborator prin care se evidentiaza dupa o prealabila inmultire microbii din materiile fecale. Banuiesc ca ai vrut sa spui ca ti s-a efectuat un examen bacteriologic al secretiei vaginale. Enterococul se gaseste in mod normal in materiile fecale. Aceasta explica aparitia sa ocazionala si in secretia vaginala (anusul e foarte aproape de vulva...). Faptul ca a aparut la un examen bacteriologic si a disparut la urmatorul fara vreun tratament arata fie ca organismul tau si-a facut treaba si a eliminat germenul din vagin, fie ca s-a produs o contaminare accidentala a materialului biologic recoltat pt prima analiza. Oricum ar fi, e bine. Ce nu inteleg este de ce ti s-au efectuat aceste examene de laborator la interval asa scurt, fara tratament intre ele, nu este tocmai indicat a se intra in vagin saptamanal in cursul unei sarcini... "Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#8
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 09 septembrie 2003 - 03:32

quote:
Originally posted by adriana
Nu credeam sa ajung sa postez aici, da' uite ca m-a lovit si pe mine durerea. [:(] Baietelul meu de 16 luni a facut rubeola, desi vaccinat de ROR la 1 an. Eu sunt insarcinata in 28 de saptamani si atunci cand l-am nascut pe primul am facut o imunizare in USA pentru rubeola. As vrea sa stiu daca poate influenta boala fatul si in ce fel. Multumesc. [B)]
La 28 saptamani organogeneza a luat sfarsit, de acum se mai produc doar procese de maturare ale structurilor deja formate ale fatului, deci rubeola nu mai constituie pericolul major de pana acum. Posibilitatea infectarii fatului este minima, dar daca se produce poate avea drept efect incetinirea proceselor de crestere, in special la nivelul sistemului nervos central, organelor de simt si aparatului cardiovascular, atat inainte cat si dupa nastere. Oricum tot ceea ce poti face este sa verifici daca vaccinarea anti-rubeolica a avut efectul scontat la tine (spre deosebire de baietelul tau). Pt asta trebuie sa te prezinti la un laborator care se respecta si sa soliciti efectuarea dozarii anticorpilor anti-rubeola in sangele tau. Ceea ce te intereseaza este concentratia anticorpilor de tip IgG, dar cum inteleg ca banii nu sunt o problema in cazul tau (dozarile sunt destul de scumpe), bine ar fi sa faci si titrarea IgM. Prezenta IgG in cantitate suficienta pt a-ti asigura protectia este evidentiata prin rezultatul "pozitiv". IgG "negativ" inseamna ca nu esti imunizata, iar "indecis" presupune un titru la limita, care poate sau nu sa iti asigure protectia impotriva unei imbolnaviri. In aceste ultime doua cazuri conteaza valoarea IgM: "negativ" inseamna ca nu ai fost reinfectata cu virusul rubeolic de curand, deci nu ai de ce sa-ti faci probleme, "pozitiv" inseamna ca ai luat virusul de la baietelul tau si atunci sarcina trebuie investigata indeaproape. Oricum in caz de IgG negativ ar fi o idee buna sa fii imunizata pasiv prin injectarea de imunoglobulina anti-rubeolica. In context, nu prea inteleg ce vrei sa spui prin faptul ca ai fost imunizata anti-rubeolic atunci cand ai nascut primul copil... Vaccinarea anti-rubeolica este prohibita in sarcina, indiferent de varsta acesteia. Ma intreb daca nu ai fost supusa tocmai unei proceduri de imunizare pasiva (care este tranzitorie!!!), ceea ce ar dovedi faptul ca ti s-a determinat la momentul respectiv titrul IgG si ca acesta a fost "negativ". "Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#9
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 11 septembrie 2003 - 04:02

quote:
Originally posted by Lidia
Imi permit sa va deranjez si eu cu o intrebare..... retorica. Situatia mea: col incompetent (diagnostic pus cu ocazia unei pierderii anul trecut a unei sarcini - a doua- la varsta gestationala de 21 saptamani- rupere de membrane..., prima sarcina repaus la pat din luna a 5-a datorita unui col prea scurt pentru acea varsta gestationala). Acum ma aflu la a 3 sarcina, mi s-a montat cerclaj acum 4 saptamani. Care este problema mea: medicul de aici (Canada), in supravegherea caruia ma aflu, nu mi-a prescris nici un adjuvant pentru prevenirea/combaterea contractiilor. O ruda de-a mea, asistenta universitara la medicina in Bucuresti, mi-a trimis - la recomadarea ginecologului care mi-a supravegheat prima sarcina, acum 8 ani - mi-a trimis deci: No-Spa si Gynipral. Intrebarea mea este: sa-i spun sau sa nu-i spun medicului de aici despre aceste medicamente? Daca-i spun, cum sa o fac sa nu se simta jignit? Mentionez ca aceste medicamente nu sutn distribuite in America de Nord, deci nu are cum sa stie de ele. Multumesc. Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat. Lidia mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 18 saptamani si-un pic
Lidia, Imi pare tare rau sa aud istoricul sarcinilor tale. Evident, totul e bine cand se termina cu bine, asa ca toata atentia trebuie concentrata pe ducerea la termen a prezentei sarcini. Nu stiu daca medicamentele respective sunt autorizate in SUA si Canada, tot ce stiu este ca lista substantelor active utilizabile in teritoriul respectiv este mult mai restransa decat cea europeana in general si cea romaneasca in special. Daca nu exista dureri abdominale, daca burtica nu se intareste semnificativ din cand in cand (eventual concomitent cu durerile mentionate), nu cred ca este indicat sa va autoadministrati medicamentele trimise din RO. Daca aceste simptome exista insa, nu-mi ramane decat sa ma mir cum de medicul canadian nu v-a prescris (daca i-ati adus la cunostinta, evident) un tratament tokolic, cu medicamentele specifice in mod sigur existente si acolo. Pt a nu afecta amorul propriu al obstetricianului Dvs canadian, puteti sa-i spuneti eventual ca ati fost vizitata de o ruda din RO care este medic ginecolog si ca aceasta v-a recomandat (in cadrul unor discutii inerente, prietenesti pe tema sarcinii) medicamentele in cauza. Iar Dvs, ca o pacienta ascultatoare si inarmata cu deplina incredere in el (canadianul) ati venit sa ii cereti parerea. Daca el nu stie, spuneti-i Dvs ca No-Spa (substanta activa: drotaverina) este un spasmolitic iar Gynipral (substanta activa: hexoprenalina) este un simpatomimetic tokolitic. E suficient si sa-i spuneti numai numele substantelor active, restul va gasi el singur. "Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#10
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 11 septembrie 2003 - 04:43

quote:
Originally posted by adriana
Multumesc pentru raspunsul amplu. Acum am inteles si eu pentru prima oara cum e cu IgG si IgM-urile astea. La prima sarcina, banuiesc ca mi s-au facut analizele si s-a aflat ca nu am anticorpi impotriva rubeolei. Dupa ce am nascut, la doua zile, mi s-a facut imunizarea anti-rubeola(am sunat in USA sa intreb) si mi s-a specificat ca 3 luni nu trebuie sa raman insarcinata. Banuiesc ca acest vaccin e obligatoriu acolo. Daca in cazul baiatului nu a functionat asa bine vaccinul, eu trebuie sa fiu ingrijorata? Doctorita de acolo mi-a spus sa stau linistita ca nu se poate intampla nimic. Oare? Multumesc doctore, Adriana.
OK, daca asta a fost situatia, este clar ca ai fost vaccinata anti-rubeolic si cel putin teoretic ar trebui sa fii imunizata. De aici siguranta doctoritei ca nimic nu ti se va intampla. Dar dupa cum vezi nu intotdeauna vaccinul are efectul scontat. Revenim la ceea ce am scris data trecuta, si anume ca pt siguranta ta absoluta este bine sa faci niste dozari de IgG si IgM anti-rubeola. Dar trebuie facute cat mai repede, daca mai discutam mult pe tema asta o sa treaca timpul si faptul ca nu vei avea nici urma de eruptie, chiar in forma frusta, va dovedi clinic (si gratis) faptul ca nu ai fost infectata. Problema care se pune este daca poti sta in contact cu copilul bolnav sau nu. Daca esti imunizata, poti. Daca nu, nu. Pentru asta sunt utile analizele mentionate, in rest nu au nici o valoare. Daca vei fi infectata, starea ta iti va spune asta. Dar atunci va fi prea tarziu pt sarcina. "Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -