Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

OBSTETRICA 1: probleme ale sarcinii


16 raspunsuri la acest subiect

#11
georgy75

georgy75
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 septembrie 2003 - 09:42

Va rog mult sa ma lamuriti si pe mine cu cateva probleme. Am 28 ani si sunt gravida in 29 saptamani si nu am avut nici un fel de problema pana acum cu sarcina. Pe 10.09.03 am fost la echo de morfologia copilului si dupa ce ca am dat o tona de bani (2.000.000) nici macar nu m-au lamurit cu ce au vazut la echo. Doctorul meu cu care o sa nasc este momentan in concediu asa ca daca se poate va rog ajutati-ma. Intrebarile mele sunt: 1.placenta posterioara grupa II 2.C.O. - structura normala, dubla circulara de cordon (??? are cordonul in jurul gatului??), flux de aspect normal in vasele ombilicale IR A=0,67 s/d=3,1 3. artere uterine - flux cu aspect normal si valori usor crescute ale IR in art. ut. stg. dr. IR=0,31 -0,36 stg IR=0,47-0,49. Cand mi-a spus la echo ca are cordonul in jurul gatului am crezut ca am sa cad cu pat cu tot. Initial am crezut ca glumeste pt ca eram destul de emotionata dar cand l-am intrebat dinnou pt confirmare mi-a spus ca nu glumeste si mi-a zis ca sedinta s-a terminat. In consecinta am ramas cu gura cascata si m-a apucat si plansul. Problema este ca nu ma pot opri din plans si nu stiu ce sa fac pe cine sa mai intreb ce inseamna asta. Va rog mult de tot sa-mi raspundeti. dizyca

#12
alexi__a

alexi__a
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 septembrie 2003 - 13:58

Buna Nimeni!As vrea sa-mi confirmi si tu sa pot sa stau linistita: un piafen luat inainte de a sti ca sunt insarcinata(in sapt. a 2-a )afecteaza intr-un fel evolutia sarcinii? Deasemenea Trichomonasul se poate trata intimpul sarcinii sau doar dupa luna a saptea? Merci mult![pup]

#13
Lidia

Lidia
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 11 septembrie 2003 - 15:18

Multumesc... problema e, ca atunci cand sunt mai obosita, chiar am dureri in zona inferioara a abdomenului, asemanatoare durerilor de ciclu.... Adevarul e ca si placebo daca as lua la ora actuala, tot as avea senzatia ca au efect! Multumesc inca odata... Sa incerci sa-i multumesti pe toti... o tentativa ce se va dovedi imposibil de finalizat. Lidia mama de Dan Andrei (7 ani) si mitzi mic pe drum - 18 saptamani si-un pic

#14
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 11 septembrie 2003 - 16:25

Buna, Arian. Am venit la cabinetul tau virtual pentru a-ti pune doua intrebari. Prima este legata de mijloacele de ameliorare a durerilor post operatorii in caz de cezariana. Eu am nascut in 2001 prin cezariana si nu mi s-a administrat nimic impotriva durerilor dupa scoaterea perfuziei. Avand in vedere ca in decembrie vom avea bebe 2, va fi desigur din nou cezariana si as vrea sa fiu un pic mai pregatita in privinta asta. Asadar, as dori ca, cu acordul medicului care ma va opera, sa-mi cumpar singura medicamentele necesare. Intrebarea este ce medicamente se pot folosi in acest caz? A doua intrebare este legata de necesitatea clismei in caz de cezariana. Desi am insistat la prima nastere sa fac acasa procedura de evacuare a intestinelor, doctorul care m-a operat nu a fost de acord si a trebuit sa fac aceasta procedura neplacuta (bine ca macar m-a scutit de sonda urinara) in spital. A doua oara as vrea sa nu se mai repete, daca se poate. Asa ca intreb, pot sa solicit mai vehement sa nu mi se faca clisma, sau e o necesitate de nediscutat? Multumesc. Sa auzim numai de bine. Vilma

#15
onix

onix

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 28 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 11:53

Draga Teo, Te rog din suflet sa-mi clarifici si mie niste intrebari. Am 31 ani, un baietel de 4 ani nascut in urma unei sarcini fara nici un fel de probleme iar acum sunt insarcinata si am 17 saptamani. In saptamanile 8, 9 si 11 am avut scurgeri maro inchis cate 1 zi, in ziua a 2-a deveneau maro deschis si in treia zi dispareau cu desavarsire. In fiecare din aceste saptamani am urmat tratament cu alilestrenol 2x1/zi. La o zi dupa ce am implinit 12 saptamani am avut hemoragie constand din cca o mana de cheaguri si sange de culoare rosu intens, hemoragia abundenta durand cca 10 minute. In urma controlului ecografic mi s-a spus ca exista un hematom langa placenta. Am fost internata si timp de o saptamana am urmat tratament cu progesteron injectabil, No-Spa. Vreme de 3 zile am mai avut scurgeri cand rosiatice cand maronii dar foarte reduse cantitativ, mai mult ca niste pete. Apoi am mai continuat 2 saptamani tratament cu utrogestan (pana la 15 saptamani) si apoi mi s-a spus sa fac gravibinon 1 injectie pe saptamana vreme de inca 4 saptamani. La controlul ecografic de la 15 saptamani placenta era bine inserata si nu se mai vedea nici un hematom. Copilul e foarte bine dezvoltat, in evolutie, toate masuratorile corespund varstei. Intrebarile mele sunt: 1. De ce apar aceste hematoame si daca s-a eliminat sunt sanse sa mai apara altul? 2. Tratamentul urmat afecteaza copilasul? 3. Mi s-a spus ca am colul inchis spre uter dar usor deschis spre vagin ceea ce mi s-a explicat ca poate fi din conformatie. Sa-mi fac probleme in legatura cu colul si sa cer sa se ia mai multe masuri sau nu? Mii de multumiri si multa sanatate iti doresc, Ramona

#16
Coryydo

Coryydo
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 12:35

Draga Teo, Sunt in sapt 20 si nu am avut probleme pana acum. In sapt a 15-a am avut probleme cu o masea (cangrena) si Dr. stomatolog mi-a facut anestezie locala sa imi extraga nervul de la masea. Oare a afectat in ceva masura sarcina? Multumesc pt. raspuns. Corina, 20 sapt

#17
Marcelle

Marcelle

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 136 mesaje

Postat 15 septembrie 2003 - 17:30

Buna Dr Teo, Va multumesc pt raspunsul care mi l-ati dat la celalalt cabinet virtual. Dupa cum vi-am spus urmeaza sa fac inseminarea in luna aceasta. Daca raman insarcinata am voie sa circul cu avionul din prima clipa si pana cand? Doctorita mea de la Lyon a spus ca pot circula fara nici o problema! Dar am auzit de la Marina, ca ei i-a spus o doctorita ca pana in saptamana 12 nu ar fi indicat sa circuli cu avionul, deoarece ea a avut ceva cazuri de avorturi dupa o calatorie cu avionul. Dumneavoastra ce stiti despre acest subiect? Eu dupa inseminare imediat, dupa cateva zile voi veni in Romania cu avionul, iar pana la 12 saptamani voi mai avea de facut 4 curse cu avionul . CE riscuri implica ? Daca nu am pus intrebarea in locul potrivit, imi cer scuze! Multumesc, Marcela.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -