Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

eczema la bebei - vol I


242 raspunsuri la acest subiect

#21
ange

ange

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.738 mesaje

Postat 29 august 2003 - 21:37

mai fetelor, robi al meu are bubitze cam peste tot. nu sunt pete rosii ci doar bubitze rosii... are de pe frunte,in urechi,pe gat,burta,incheieturi si cam atat.sunt una aici,una colo...intr-o zi e plin si sunt de un rosu pronuntzat, in alta zi sunt ceva mai estompate. pe fatza au aparut vre-o doua rosii[bang][bang][bang] sper sa nuuuu... nici nu vreau sa ma gandesc ca protopicul ala a fost de c..a !!! va tzin la curent. mona si nu numai, cum tzinetzi voi imbracatzi bb la 23°. apropo,am dat iama in sifonier dupa tzoale groase[:D] stitzi ca la montreal a venit toamna? sunt 17° [bang] cum e in ro.? ange,mamica de 2 ori http://community.web.../user/maiaioana

#22
bubi

bubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 29 august 2003 - 23:50

mai ange, oare nu e rubeola? a avut febra? zic si eu....mai bine rubeola decat ...Stai! ca ar fi cam devreme la Robi! Noi am facut pe la 6 luni1/2 si asa era prea devreme. Ce sa fie, ce sa fie? au alt aspect ziceai ca au varf alb? Nu ne-a mai citit Ela-Z, ea zicea de asa ceva. poate ii trimiti un MP. Tie cate zile ti-a zis pediatrul/dermatologul sa il dai? Nu poti sa te programezi mai devreme la doctor? Nu se considera urgenta? Tot incerci sa-i mai dai alimente solide? Hai ca te-am omorat cu intrebarile, dar poate ne prindem noi ce-i cu bubitzele alea. Incearca sa le descrii un picutz mai mult. La Mara in camera sunt 27 grade, din pacate, cu tot aerul conditionat (care nu e la ea in camera). Oricum rezista eroic. Adevarul e ca si iarna tineam cam 24 grade, altfel imi era mie frig si ma gandesc cum imi e mie bine ii e si ei, nu? Azi au fost 37 grade in Bucuresti, maine si poimaine se anunta 39 si 40. Stam in CASA! Pupici http://www.desprecop...p?nickname=bubi

#23
bubi

bubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 29 august 2003 - 23:53

lexi, mie toti medicii pe care i-am vazut au spus ca testele alergice nu sunt relevante inainte de 1 an 1/2. Unii au spus chiar 3 ani! Nu ne-ai spus cum sunteti acum dupa ce ati intrerupt Elidel. tine-ne la curent! numai bine! http://www.desprecop...p?nickname=bubi

#24
iubibubi

iubibubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 349 mesaje

Postat 30 august 2003 - 01:01

cami, eu il tin in salopeta cu maneci lungi sau body+pantaloni+sosete. nu l-am infofolit niciodata prea tare. am observat ca temperaturile mai ridicate, umezeala si schimbarile bruste de temperatura au efecte negative asupra bubitzelor lui. in plus, din cate am citit, la copiii cu astfel de probleme nu merge regula "cum ma imbrac eu+inca un strat", lor totdeauna fiindu-le mai cald sau mai frig decat presupunem noi (ceva academic legat de temeratura sangelui, nu ma pricep sa explic). oricum, numai prin "observatie" poti afla cum ii este lui confortabil. cora, cum s-a impacat rubeola cu bubitzele? s-a agravat situatia? ca mi-e groaza! mi-ajung astea! am citit (na' ca iar incep cu "stiinta", haha) ca in multe cazuri bubitzele dispar cand copchilu' face febra. pupici. http://www.desprecop...ckname=iubibubi

#25
bubi

bubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 30 august 2003 - 16:01

buna mona, cand am avut rubeola nu avea bubitze. Oricum a fost super usoara, boala. A inceput cu febra, ne-am speriat ca nu stiam motivul, iar dupa 3 zile de febra, fara nici un alt simptom, a erupt si febra a incetat. A avut numai pe burtica si dupa 2 zile nu mai avea nimic! voi cum mai sunteti? pupici http://www.desprecop...p?nickname=bubi

#26
iubibubi

iubibubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 349 mesaje

Postat 30 august 2003 - 21:06

cora, atunci cu rubeola era in perioada "linistita"? ca parca ziceai ca bubitzele au aparut la 3 luni si rubeola la 6 si jumatate... azi am fost la doftor (vizita de rutina). ne-a dat reteta pt. elidel (i-am povestit faza cu hidrocortizonul, ca am ajuns sa-l dau saptamanal). la intrebarea mea legata de varsta, mi-a raspuns ca e numai o chestie de "approval" din partea FDA (food&drug administration) - se considera ca nu e suficient testat pe copiii sub 2 ani si de aceea nu e aprobat de FDA. dar ca e ok. eu nu stiu ce sa mai cred. ideea este ca pt. acele teste necesare aprobarii, le trebuie "subiecti" si lumea nu prea se inghesuie sa-si foloseasca bebelushii drept cobai. in plus, multi scapa de pacostea asta pana la 2 ani, asa ca de ce sa-ti chinui copilashu'. novartis-ul a facut totusi teste pe copiii sub doi ani si a ajuns la concluzia ca e safe, dar FDA spune ca "esantionul" nu e reprezentativ dpdv "cantitate". mi-a mai spus ca dermatologii si pediatrii au fiecare alt "approach" legat de bubitzele astea. in general, primii recomanda corticoizi, cei din urma elidel sau protopic. spunea legat de corticoizi ca se formeaza un fel de "ciclu", dai copilu' si-l tot dai, de ajungi sa folosesti clase din ce in ce mai puternice. cu elidel-ul ajungi sa folosesti cortizon numai atunci cand puseurile scapa de sub control. cam asta. tot in ceata am ramas. chiar nu stiu ce sa fac. poate ne spui tu, lexi, cum decurge treaba dupa ce-ai intrerupt elidel-ul si ce te-a convins sa stopezi tratamentul. tinem legatura. pupici. http://www.desprecop...ckname=iubibubi

#27
Ela-Z

Ela-Z
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 30 august 2003 - 22:02

Fetelor sunt tare suparata! Tavi iar a facut un puseu urat de alergie, a inceput vineri dimineata si nu-mi explic de la ce pt. ca in ultimele 8 ore a baut numai lapte(a prins masa de seara si dim. devreme) cu cereale, acelasi lapte si aceleasi cereale!!! nu stiu ce sa cred... dar de data asta nu sunt bubite 'clasice', cred mai degraba ca este urticarie, deci tot o alergie, sunt pete rosii si un pic catifelete, la inceput au fost mici , dar pana seara s-au marit si el s-a simtit tot mai rau, plangea din orice, nu ma mai intelegem deloc cu el...in final i-au dat peritol si dupa doua doze au inceput sa dispara... dar eu,iar, sunt cu moralul la pamant... Vreau sa va intreb voi cam ce mai papati? ati observat vreo sensibilizare la ceva anume? Bubi ma intebai de bubite cu punct alb? da, am avut si din acelea, dar ce nu am avut noi!... se pare ca a avut o infectie ceva pe langa nenorocita de dermatita, dr. ne-a dat un preparat pt. dermatita in care a adaugat si ceva antibiotic, parca eritromicina, dar mai multe nu stiu ce sa-ti spun, daca vrei caut reteta si-ti dau mai multe date. Iubibubi, eu stiam ca testele sunt concludente abia dupa 3 ani, adica asa ne-a zis noua alergologul, apropo de cearcane, si noi am avut o perioada, am inteles ca pot fi un semn al giardiozei...si viermisorii pot da reactii alergice. Noi i-am tot facut coproparazitarul, timp de 1/2 de luna, dar nu a iesit nimic. Ange, pata aia mare rosie care nu e aspra la pipait nu e urticarie? Mai fetelor voi mai vorbiti si altfel? ca aveti niste raspunsuri pe care nu stiu unde sa le pun? In Ro e canicula, eu tin ac mereu, dar tot cald este, astazi au fost 38 de gr. la umbra. Mai fetelor eu raspund in ordine a mesajelor ! La rubeola nu apar bubitele cu cap alb. Si noi am facut-o pe la 4 luni. Dupa cum ai descris-o pare a fi rubeola, dar in mod normal tb. sa aiba febra! Hai ca m-am intins... PS dupa ce eram asa de suparata cu alergia asta a si cazut si s-a lovit cu gurita de i-a tasnit sangele pe gura de am crezut ca mor

#28
bubi

bubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 31 august 2003 - 00:34

da mona eram in perioada de liniste atunci. cand a erupt rubeola, nu mi-a trecut prin cap de ea si am injurat una buna dermatita! dar n-a fost cazul atunci...... Ela, si noi patim la fel, cand are puseuri s-o ia naiba de treaba daca pot sa-mi dau seama de la ce, sau sa o leg de ceva, cu toate ca tin caietzel cu tot ce manaca. Azi de exemplu am fost in parc, spre seara, dar tot cald era si deasupra locului de joaca era un nor mare de praf. Nu ne-am mai dat in leagan (abia astepta Marutza) si stateam si ma gandeam, paranoica cum am ajuns, ca poate face alergie la praf! I-am schimbat si draperiile din camera ei care erau de plush si am pus nishte rulouri anti praf, ale dracu' de scumpe! Nu-i mai las nici jucarii in pat (!) ce deh se feaca de ele, se pune prafu' pe ele, etc Mona, eu am zis ca daca dupa acest nou tratatment si dupa concediul de la mare tot asa suntem trecem pe Elidel, mai ales ca nu e deloc intinsa eczema, cum ziceam 3 cm pe un obraz si 3 mm pe celalalt. La voi ce intindere mai are? Cate zile v-a prescris tratamentul cu Elidel? Lexi, pe unde esti? Pupici la bubitze (sau nu-i voie?)[:D] http://www.desprecop...p?nickname=bubi

#29
iubibubi

iubibubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 349 mesaje

Postat 31 august 2003 - 01:41

ela, in sfarsit, credeam ca nu mai vrei sa vorbesti cu noi![:D] saracu' tavita, s-a lovit la gurita (na, ca fak si versuri)[:(!]. banuiesc ca "incidente" d-astea ne asteapta pe toate, mai ales pe noi, mamele de baietzei. pana la urma s-au dus de tot petele alea? ma gandesc ca nu cumva sa fie o reactie la mediu, daca zici ca meniul a fost neschimbat. praf, caldura, chestii d-astea. ca meniu, noi, deocamdata, suntem lacto-vegetarieni (lacto insemnand formula). am eliminat tot ce putea fi alergizant. scriu astia ca, la bebeii cu astfel de probleme, e bine ca laptele de vaca sa fie introdus dupa un an, oul dupa doi si nucile, alunele, semintele etc. dupa 3 (astea fiind cel mai puternic alergizante). iti dau mai jos un link (e in engleza, sorry, poate-l rogi pe sotu' sa te ajute), l-am mai postat eu, constand intr-un tabel in care sunt enumerate cateva alimente in ordine descrescatoare dpdv alergogen: http://www.hallpubli...e2_sample1.html e si o pagina despre ordinea introducerii solidelor la bebei (tot in link-ul de mai sus). le poti folosi ca reper, daca vrei. oricum, parerea mea este sa vezi ce si nu ii "convine" lui, sa introduci alimentele pe rand, unul cate unul, si sa le elimini total pe cele la care are reactii negative. cel putin o perioada. cora, nu ne-a dat nici o recomandare privind durata de utilizare. a zis doar sa-l dam cat are eczema, sa oprim cand nu mai are si s-o luam de la capat cand reapare (mai, am ceva cu rimele azi). la noi e un picut mai rau, avem pe amandoi obrajorii, e intinsa spre tample, are si pe frunte cateva bubite. daca vrei neaparat ca diametru, cred ca 5 cm pe fiecare obraz. pe corp e si mai intinsa eczema, dar nu e asa de rau ca "aparitie" in comparatie cu cea de pe fata (si nu l-am dat cu nimic altceva decat crema hidratanta niciodata). pupici. http://www.desprecop...ckname=iubibubi

#30
cristinutza

cristinutza
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 31 august 2003 - 23:11

Fetele, n-am mai vorbit de mult. Am luat un virus de pe Internet si-mi inchide PC-ul dupa 1 min. de conectare. Acum n-am timp sa-l doftoricesc(ma mut), dar am prins PC-ul sotului meu si m-am conectat repede. Bubi, te astept cu vesti bune de la mare, o sa vezi ca va fi mult mai bine, la noi asa a fost. Din pacate n-a trecut, dar de cand ne-am intors situatia nu s-a inrautatit. Acum ana are 1 an si 2 luni, eu vreau sa cred cu tarie ca cel mai tarziu pe la 2-3 ani o sa scapam de pacatoasa asta de dermatita. Sunt impresionata de eforturile lui ibubi de a strange la un loc informatiile despre eczema. Pupici, Cristina PS: azi cand m-am conectat si v-am intalnit din nou m-am bucurat, chiar daca motivul pt. care va cunosc nu e cel mai fericit.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -