Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

hernie


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Ioanaa

Ioanaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 25 august 2003 - 20:49

As vrea sa stiu daca a mai trecut cineva prin asa ceva. Sunt in saptamana 35 si am facut hernie. Medicul mi-a spus ca trebuie sa nasc prin cezariana si daca e cazul sa se rezolve tot atunci si problema cu hernia. Sunt moarta de frica mai ales ca am si astm bronsic. Eu ma simt bine dar nu stiu cat de dificila e asa o interventie. Va multumesc.

#2
Babee

Babee

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 522 mesaje

Postat 26 august 2003 - 01:51

ioana, stai calma, si nu te panica.Sotul meu a fost operatd e hernie inghinala(presupun ca ai aceeasi) acum 2 saptamani.A fost putin speriat, dar nu a avut complicatii, nu s-a intamplat nimic.Atat doar ca i-au facut o taietura cam mare(sunt adeptii taiem mai mult, sa vedem bine, decat mic si sa gresim).Daca ti se face cezariana, poate va fi mai bine , sa nu ti se faca suplimentar o ditamai taietura.Operatia consta in coaserea muschiului rupt, te va tine(asta e senzatia) cam o saptamana, apoi cu incerdere, totul trece.Numai bine si va tin pumnii, copilul sa fie sanatos, restul se rezolva[pup] 'Fiecare dintre noi este un inger cu o singura aripa.Si nu putem zbura decat imbratisandu-ne unul pe celalalt.' Iubi, mamica cu burtica:)

#3
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 26 august 2003 - 03:39

Din cauza astmului bronsic faceai oricum cezariana! In ce priveste hernia - baniesc si eu ca Babee ca e vorba de hernie inghinala si nu de disc - mai consulta un medic - nu ginecolog - care sa evalueze cat de format este sacul hernial si care sunt sansele ca hernia sa poata fi redusa natural (exista badaje speciale si sunt strict interzise orice eforturi si ridicarea de greutati)! Iti spun din experienta proprie - o hernie inghinala tratata din faza incipienta se poate "reduce" fara operatie si fara recidive prea curand (la mine au trecut vreo 7 ani de cand nu am mai avut probleme)! Daca insa sacul hernial este format - operatia este singura solutie! Sa nu-ti fie frica - este mai usoara decat o operatie de apendicita - si singurul disconfort va fi ca in afara de taietura de la cezariana va trebui sa mai faci fata si alteia in plus! Sarcina usoara si bebe sanatos! Numai bine la bebici, mamici si burtici!

#4
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 26 august 2003 - 11:18

Nu va fi nici o problema. Eu am patit la fel. Odata cu cezariana mi-au reparat si muschiul afectat. Totul a fost OK, doar ca perioada de spitalizare a fost mai mare,la mine au fost 10 zile, iar firele mi le-a scos dupa 14 zile. Anestezia a fost generala, operatia a decurs bine. Nu trebuie sa te ingrijorezi.

#5
Ioanaa

Ioanaa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 26 august 2003 - 11:35

Va multumesc mult ca m-ati mai linistit. Eram foarte speriata si credeam ca numai mie mi se intampla toate (din lipsa de modestie, cred) [8)] Oricum in 3 saptamani o sa nasc asa ca o sa va tin la curent cu experienta mea. De-abia astept sa-mi vad fetita si asta ma ajuta mult. Multa sanatate la toata lumea.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -