Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Inot


20 raspunsuri la acest subiect

#1
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 25 august 2003 - 16:02

Am o problema legata de ochelarii de inot. Cand merg la bazin (la Floreasca) apa este relativ rece. Mi se aburesc ingrozitor ochelarii de inot si nu mai vad nimic (risc sa lovesc pe cei din jurul meu). Aveti idee ce ar trebui sa fac sa nu se mai abureasca? Multumesc mult, [flo][flo] Arhistefy

#2
papadie

papadie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.370 mesaje

Postat 25 august 2003 - 16:11

Stiu ca exista un smag (unsoare, alifie, solutie) pt parbrizele de masini ca sa nu mai stea picaturile de ploaie pe ele...incearca si tu la okelari. Sper sa nu fie toxicä [:D]

#3
bibi

bibi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 25 august 2003 - 16:39

eu am facut innot de performanta si stiu ca singurul remediu este saliva...asa ca baga frumusel limbuta in fiecare lentila, plimb-o pe intrega suprafata si apoi clateste rapid cu apa din bazin. pe bune! daca respecti exact indicatiile n-ai cum sa dai gres.

#4
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 25 august 2003 - 17:08

[cool][cool][cool] Arhistefy

#5
ralucami

ralucami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 332 mesaje

Postat 25 august 2003 - 17:18

Ca sa nu mai deschid un subiect nou si pt ca intrebarea pe care vreau sa v-o pun are legatura cu discutia de aici, iacata-ma!!! La cei 24 de ani pe care ii am , mai exista vreo sansa sa invat sa inot? Poate intrebare va pare ridicola, dar pt mine are mare importantza![flo] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

#6
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 25 august 2003 - 17:26

Raluca, daca reusesti sa iti invingi frica, sigur vei invata sa inoti! Eu nu reusesc sa ma relaxez. Ma intepenesc precum un bolovan, paralizez de frica atunci cand nu mai simt pamant sub picioare si GATA! s-a terminat orice tentativa de inot. Am incercat toate variantele posibile, nici un antrenor nu a reusit sa ma faca sa ma relaxez. Asta e secretul! Dar cred ca pe mine ar trebui sa ma sedeze cineva! Succes maxim! Elena & Maria Bucuria

#7
Vistiana

Vistiana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 19 mesaje

Postat 25 august 2003 - 17:44

RAluca,eu am invatat singura,la 17 ani dupa ce nu reusise nimeni sa ma_nvete:intr-un moment de exces de curaj(sau de mica nebunie?!) am intrat in bazinul de 2 m. ad. si mi-am facut vant de bara la numai 1 m.Am avut de inotat 2 pasi cat sa ajung sa ma prind iar de bara si fiind distanta atat de mica nici nu m-am panicat.Noroc ca n-a fost nimeni pe faza sa-mi dea mana sa ma ajute!Apoi n-a mai fost o problema sa-mi dau drumul de la bara pe dist.din ce in ce mai mari.Daca re'usesti sa faci asta succesul e garantat! Vroiam sa deschid si eu un sub.de inot dar pt ca tot l-ati deschis pun si eu aici o intrebare(sau doua): Inotul inalta?Piciul meu a ramas mic de statura,are sanse sa recupereze inaltimea daca-l dau la inot? De la ce varsta poate incepe,stiti cluburi care primesc de la 3 ani? Daca nu,poate stiti vreo/vreun profesor sa faca cu el individual,sau e prea devreme? Multumesc mult

#8
Ubi

Ubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 205 mesaje

Postat 25 august 2003 - 18:08

Da Raluca, ai toate sansele sa mai inveti la varsta asta sa inoti. Eu am invatat la 22 de ani dupa ce toti anii dinainte incercasem sa-mi sincronizez mainile cu picioarele (intr-o vreme m-am suspectat ca sunt "defecta"). Dar atunci, in '95, am intrat pur si simplu in apa (la mare), am dat din maini si din picioare in acelasi timp si am reusit sa fac "pasi" prin apa. Cred ca a fost dictat de sus...[ilp]. Curaj, Ubi

#9
ralucami

ralucami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 332 mesaje

Postat 25 august 2003 - 18:44

Mersic pt raspunsuri si incurajari! Eu o sa imi dau tot interesul sa invat, dar ca si Elena in momentul in care nu mai imi simt picioarele pe ceva tare mi se face o frica teribila si nu mai reusesc sa ma concentrez. Plus ca am si o fixatie : apa trebuie sa fie cat de cat limpede incat sa imi pot vedea degetele de la picioare. Mie ingrozitor de frica sa nu fie vreo lighioana sau mai stiu-eu-ce si sa ma traga in apa [bang] Cu fobia de la urma se rezolva ca ma duc doar la piscina, relaxarea e problematica![alcool] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

#10
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 25 august 2003 - 20:47

Fa-ti curaj si invata. Nu singura, cu cineva profesionist. Dar cand esti in apa nu te lasa moale sa faca profulpt. tine.El sa-ti explice si tu sa-ti dai interesul.nu e asa greu.Ai mei au considerat ca asta trebuie sa faca parte din educatia mea inca din frageda copilarie,asa ca nu imi aduc aminte exact cand am invatat sa inot, pe la gradinita, in orice caz e una din marile mele pasiuni,sunt ca pestele in apa. Succes si curaj.Atata lume poate si e chiar placut.nu stii ce ai pierdut pana acum.Recupereaza! A! Si nu privi cu teama chestia asta. Laura


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -