Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

retete din italia


57 raspunsuri la acest subiect

#51
adamalex

adamalex
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 29 august 2003 - 18:51

Ciao, Itama cu PROFITEROLE AL CIOCCOLATO Pregatira pastei Bignè: Pentru a obtina cam 20-25 de bignè ne trebuie: 150 g faina, 4-5 ouo, 100 g unt, 2,5 dl de apa si un pic de sare. Puneti apa intro cratita de inox, adaugati zaharul, untul si un pic de sare, lasati la foc pina incepe sa fiarba, tragetio deoparte si incorporati toata faina amestecind energic cu telul ca sa nu faceti cocoloase. Punetio din nou pe foc mic si nu intrerupeti amestecarea pina ce coca se desface de pe oala. Luatio de pe foc si lasati sa se raceasaca. Cind este rece adaugati un ou intreg si amestecati pina ce acesta sa incorporat cu pasta procedati pina ce terminati ouoale am pus 4 sau 5 pentru ca depinde de marimea oului. Cind ati incorporat ultimul ou luati o sacca posh este ciocusul de la bucatarie se poate face si dintr-o punga taind coltul. Puneti coca obtimita in sacul posh si faceti mici munti in tava la care ati pus hirtiea de cuptor, lasati spatiu intre bignè ca cresc, eu fac 4 rinduro pe 8 am tava laga. Bagati la cuptor la 200 de grade pe cam 15-20 minute depinde cum coace cuptorul. Cind sint gara nu-i lasati sa se raceasca in tava puneti bignè-urile obtinute pe un gratar. Umplutura clasica este cu crema Chantilly, eu le umplu cu crema pasticciera ca nu ne place frisca. Crema pasticciera v-am dat reteta dau reteta la crema chantilly este simpla de facut. 1/2 l de zmintina , 60 g zahar pudra, 1 plic de zahar vanilat cuburi de ghiata. Puneti zmintina intro caseruola cu fundul posibil rotund, aceasta caseruola punetio in una mai mare normala cu apa rece si cuburile de ghiata. Zbateti zmintina pina devine frisca taredupa aceea adaugati zaharul pudra amestecati fff delicat cu o lingura de lemn, adaugati si zaharul vanilat. Crema chantilly este gata. Pentru crema de ciocolata: 150 g zahar, 50 g de cacao amara, 50 g de cioccolato fondente 2 dl de lapte. Puneti la foc (baia maria) zaharul cacaua cioccolata si laptele amestecati cu telul pina ce fierbe. Dati la o parte de la foc si strecurati cioccolata obtinuta. Faceti o mica taietura la bignè ce s-au racit intre timp si umpletii cu pasticciera sau chantilly dupa placerea voastra. Intrun platou de inox puneti bignè-urile farcie in mod ca sa devina un munte sau piramida, cind ati facut muntele sau piramida varsati peste aceste crema de cioccolata calda. Lasati sa se raceasca si dupa aceea bagati la frigider se servesc reci sint fenomenali... by alex alex

#52
adamalex

adamalex
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 30 august 2003 - 02:16

A uitasem pune sotul la frecat...pasta pentru bignè... Nu vreau sa va imping dar vreau sa aflu daca explicatiile au fost intelese si sint curios daca v-au iesit retetele. Am observat ca din cind in cind folosesti cite un cuvint in italiana ai vriun dictionar sau ai prieteni din Italia? Nu mi-ai spus daca ai inteles ce lichior este alchermesul. Azi este vineri si simbata am o groaza de facut, binenteles la bucatarie, trebuie sa fac rata cu portocale, si poceddu(purcel la protap ca in sardegna). Iti pot spune meniul de miine seara sintem cred cam 15 sau 16 persoane: aperitiv: masline negre cu scoarte de agrumi, dovlecei marinati la menta, vinete la erburi fine, prosciutto si pepene galben(prosciutto=un fel de jambon dar crud stagionat nu fiert ca in banat) crostini cu zacusca, crostini cu erburi fine si brinza, crostini cu dovlecei rasi, crostini cu rosii si busuioc, cremino fritto(crema pasticciera fripta), tomino alla griglia (brinza la gratar) felul 1° ravioli di ricotta e borragine ai semi di papavero(ravioli facuti cu brinza ricotta si borragine planta, in tigaie cu salvie unt si mac) gnocchetti sardi sint gnocchi fara cartofi condimentati cu ragù si in loc de parmezan pun ricotta afumata din sardegna, felul 2 rata cu portocala si porceddu garnitura: cartofi la cuptor, rosii gratin, salata amestecata adica toate tipurile inafara de rosii si castraveti pentru ca ii servin taiati. Dulce Profiterol cu cioccolata si ciambella. am facut 3 dose de bignè in seara asta intre timp zacusca fierbea. Daca erai cu mine in bucatarie sa vezi ce am facuto!!! O jumate de ora doar la spalat ceeace am murdarit mia ramas doar sa spal pe jos dar inainte de a face dusul spal si pe jos ca dimineta vreau sa stau o ora in plus in pat este simbata NU...... Pe miine cred ca ma voi conecta cam pe la 10 dimineaza ca trebuie sa descarc posta si dupa amiaza cam pe la 3. Nu te-am intrebat ce serviciu ai adica ce faci! ciao alex

#53
Mimitzu

Mimitzu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 31 august 2003 - 23:45

Buna dimineata, buna ziua, buna seara la toti, depinde pe unde va aflati in momentul acesta! E cam pustiu pe aici, doar Alex mai tine steagul (si Osna cu niste retete bune, mai ales cea cu pestele pane cu usturoi, ff interesanta!). Dar cred ca-i din cauza ca-i duminica azi. Alex, am iesit la raport! Am un moment liber, ca ieri si azi chiar am muncit (labor day [:D]) de mi-a iesit pe ochi! Am fost ieri la piata si am gasit vinete, ardei gras, rosii fff ieftine, si ce m-am gandit? Hai sa iau en-gros si sa pun cate ceva pe iarna. Zis si facut: am copt tone de vinete si ardei, le-am decojit, ardeii copti i-am pus in pungi de plastic la congelator, si voi face la fel si cu vinetele care acuma stau sa se scurga bine de zeama. Eu zacusca in cantitati industriale nu fac, daca avem pofta de zacusca la iarna, scot o punga de vinete si una de ardei copti, le macin si le fierb cu ceapa calita in ulei si cu bulion de rosii, cu dafin, sare, piper pana iese uleiul deasupra si o tin in borcan la frigider. Cand am mancat-o toata si mai avem pofta, fac din nou. Rosiile care au fost mari si bine coapte le-am dat prin separator, am amestecat cu putina sare si am lasat intr-un vas mare de plastic pana s-a ridicat deasupra lichidul incolor care in Italia se numeste aqua pazza (Alex stie,sunt sigura). Am scurs cu grija apa aia nebuna si pulpa de rosii ramasa am repartizat-o iar in cutii de plastic, si zdup la congelator (iarna fac sos de rosii, supa de rosii si ce-o mai fi). O parte din rosii le-am oparit, decojit, taiat cubulete, le-am amestecat cu ardei grasi cruzi taiati fideluta, cu patrunjel verde tocat, si am pus in pungulite de plastic la congelator. Acuma astept sa se scurga bine vinetele, sa ma scap si de ele. Alex, am pus aqua pazza in sticle la frigider, ce sa face cu ea? Nu ma indur s-o arunc, ca-i plina de vitamine. O s-o pun la ciorba sau o bem. Singura "gateala" a fost ca am pus de-un tiramisu ieri, am folosit Kahlua (chiar daca Alex nu-i de acord), dar trebuie sa spun ca mie mi-a placut fff mult (si jumatatii mele, binenteles!). Nici macar vinete pane n-am facut cum am planuit. Am trantit niste pui pe gratar, un mujdei de usturoi amestecat cu smantana, o salata verde maaaaare, si asta am mancat. Poate sa vina iarna, ca vom avea salata de vinete cu ardei copti [:D]. Toate bune tuturor! Luminita

#54
mali

mali

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 03 septembrie 2003 - 18:17

Alex, fetelor, va salut! abia azi v-am descoperit si daca am lasat balta toate treburile administrative din casa e vina voastra!!!!! stau cu ochii cat cepele si citesc mesajele voastre in loc sa-i pregatesc masa domnului meu. Alex, ai niste retete teribile, n-am avut timp sa incerc vreuna dar azi am sa indraznesc sa fac spaghetele carbonara care, dupa parerea mea, sunt cele mai bune din lume. Sunt usor nelamurita. In urma cu 1 an jumate am trecut prin Italia (in drum spre Spania unde locuiesc acum) si pot sa-ti spun ca nici una din pizzele pe care le-am mancat acolo nu mi-au placut. Mai mult, domnul meu merge lunar in Italia (Brescia) si imi spune acelasi lucru. Noi suntem mari mancatori de pizza aici in Spania, fie ca mancam la un restaurant italian fie la unul spaniol, vreau sa-ti spun ca sunt minunate fata de cele din Italia (in special cea cu 4 branze [cool]). Zici tu ca in nordul Italiei se gateste mai bine decat in restul tarii sau doar in zona Brescia-Milano nu se face pizza si, in general, orice mancare asa de grozava cum se spune ca este mancarea italiana? Nu ma leg de deserturi pentru ca alea italiene sunt intr-adevar super bune fata de astea spaniole. Intreb si eu pentru ca ne bate gandul sa mergem prin nordul Italiei in vacanta urmatoare.

#55
tilis

tilis
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 03 septembrie 2003 - 18:18

EU MA MARIT!!! Ce crezi ca ar trebui sa pregatesc ca aperitive ptr. cei care vor veni la mine? Am citit despre ceea ce faci Alex, si mi se pare un lucru extraordinar sa ajuti copiii aflati in asemenea situatii. Esti un om extraordinar!!! tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!

#56
adamalex

adamalex
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 septembrie 2003 - 00:59

Raspuns pentru TILIS privitor copiilor. Ceaace eu fac este o picatura in ocean si se vede fff puti dar eu si colaboratori mei sintem fff fericiti de ce-am obtinut. Este fff greu de adunat fonduri nu este usor dar crezind in proiectul nostru si in bunavoinza lumi ce din nefericire este tot mai putina vom realiza obietivele. Care!!! Avem in afara proiectului cam 64 de copii ce nu or avut nimic lupta noastra este ca cel putin de revelion sa le trimetem un mic cadou, am inceput deja cu racolta fonduri putine am obtinut mai mult imbracaminte noua nu folosita. Am deja 3 cartoane incet incet se vor umple si celalate. Cu bani acum am cumparat 300 de periute de dinti, 1000 de tuburi de pasta de dinti, si sapunuri, pentru orfelinat la Severin. Ne lipsesc cam 5000 ca sa completam trasportul pentru decembrie dar il vom realiza va voi pune pe site fotografie daca vom reusi sa le facem ca ultimele vizite nu ne-au lasat sa facem fotografi. Sti cit costa adoptia la distanta pentru un italian? o cafea pe zi. In ce zona din Romania esti, noi operam si in zona TG-JIU Motru Bala, Tr Severin, Roman. Sper ca moderatoarea noastra sa nu mute sau sa stearga aceasta descriere-- ii multumesc in anticip daca o va lasa aici la bucatarie, acasa la mine 99% din hotaririle familiei se iau la bucatarie si nu in sufragerie. Un bacio a tutti. Un sarut la toate. alex

#57
tilis

tilis
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 septembrie 2003 - 11:49

Alex, multumesc ptr urari si voua fetelor va multumesc!!! Eu locuiesc in Bucuresti si eu vreau sa stiu ce pot servi acasa ca aperitiv, in sensul de mica gustare. Eu ma gandisem la platouri cu mezeluri si branza, ceva de genul asta, o salata de boeuf, o salata de peste. Daca mai ai vreo reteta simpla de ceva ce se poate manca usor. Hai ca va dau o reteta super usoara de salata de peste: - peste afumat - ceapa - masline negre. Se curata pestele de oase si face fasii, apoi se taie ceapa solizisori si maslinele pot fi puse intregi sau sa scoateti samburii. Se adauga putin otetl si putin piper. Este foarte gustoasa aceasta salata!!! Alex, rudele mele sunt din Moldova, iar prietenii din Bucuresti. Alex, aici in RO este fff greu sa ajuti nevoiasii ptr ca oamenii de aici castiga fff putin si toate sunt scumpe. Firma la care lucrez eu , face in fiecare an cadouri copiilor cu handicap, dar oamenii de rand nu-si permit acest lucru, ceea ce este fff trist. Ar trebui sa deschidem un subiect pe aceasta tema!!! Va pup, pa!!! tilis Viata e prea scurta ca sa fii normala!

#58
Arhistefy

Arhistefy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.097 mesaje

Postat 04 septembrie 2003 - 12:53

Multumesc mult pentru reteta de profiterol. Am vazut ca tu postezi retete cu cantitati pentru mai multe persoane. Deocamdata in familia noastra nu suntem decat eu si barbatul meu dar este o ocazie deosebita de a chema prietenii alaturi de noi cand gatesc dupa retetele tale. Si e minunat!!! Mihaela


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -