Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

VIATA DUPA MOARTE


30 raspunsuri la acest subiect

#11
adibe

adibe
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 18 august 2003 - 18:46

Sincere condoleante Kiky.... ADI A.B.E.

#12
Rozi

Rozi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 963 mesaje

Postat 18 august 2003 - 20:57

Imi pare rau, kiky, pentru tristetea ta... Poate ti-ar fi mai usor daca te-ai gandi ca persoana draga tie te priveste si se bucura ca o apreciezi, dar nu si pentru ca suferi pentru disparitia ei. Se spune ca mori atunci cand ti-ai implinit menirea pe acest pamant, ca ti-ai terminat treburile... revin, acum trebuie sa plec condoleante...

#13
carola

carola

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.085 mesaje

Postat 18 august 2003 - 23:52

Va dau niste citate dintr-o carte scrisa despre un medium Edgar Cayce. “Sejurul terestru ,repetat de cate ori este necesar , ar avea deci drept scop o aplicare practica a lectiilor invatate…in celelalte planuri planetare. Caci nu se intra la intamplare in sejurul material al Pamantului .ci nasterea vizeaza un obiectiv précis .Fiecare suflet este atras aici de influentele pe care le-a putut vizualiza de Acolo de Sus. (Lectura 3128-1). Sau: Caci fiecare ciclu este un grad in plus in experienta entitatii sau sufletului . Si atunci cand sufletul trebuie sa lucreze , ii vine dorinta imperioasa de a se incarna in materie in acel moment.(lectura 1703-3).”

#14
toni

toni

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 76 mesaje

Postat 19 august 2003 - 00:59

Draga Bia , viata dupa moarte trebuie sa fie pentru fiecare dintre noi o certitudine.Nimicul nu poate crea lucruri atat de minunate.Uita-te in jurul tau , si chiar la tine insuti si vei vedea intelepciunea unui Dumnezeu Creator. Sunt multi oameni atei care neaga existenta lui Dumnezeu.Odata un credincios care prezenta la un vernisaj un tablou deosebit a fost intrebat de un ateu:"Cine a facut aceasta pictura minunata ?"Crestinul a raspuns - "Nimeni"."Cum nimeni , iti bati joc de mine..." "Pai nimeni , tabloul s-a creat singur , asa cum toate celelalte lucruri care te inconjoara s-au creat singure ..." Dumnezeu a pus in om gandul vesniciei si fiecare muritor se intreaba:ce este Dupa Moartea mea, ce ma asteapta... Raspunsul se gaseste in Biblie - Isus a zis:Eu sunt CALEA , ADEVARUL SI VIATA. El este Calea ce duce catre un loc minunat , chiar langa Dumnezeu; El este Adevarul , in sensul ca cuvintele Lui sunt (si numai ale Lui) adevarate; El este Viata - este cel care da viata vesnica plina de binecuvantare si lumina. Gandeste-te la Domnul Isus si la cuvintele Lui , si Duhul Sfant te poate incredinta ca ele sun adevarate! Eu am crezut si de aceea ti-am impartasit convingerile mele.

#15
moto

moto
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 20 august 2003 - 08:38

Dragele mele, as vrea sa cred ca exista viata dupa moarte, dar nu cred, niciodata nu am intalnit sau cunoscut pe cineva care sa studieze,sa cunoasaca ceva desptr viata dupa moarte, .....ce cred eu ....dupa ce un om moare,ramane in gandurile ,amintirea noastra si asa traieste vesnic.....dar cine stie,eu pana nu vad cu ochii mei nu pot sa cred.... Ce-i in mana nu-i minciuna ...Traieste-ti vata ca si cand ar fi ultima zi.[:)][:)]Delia si bb-ul Sebastian neamtu

#16
Daria

Daria

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 20 august 2003 - 13:03

Ioan 11 : 11 - 14 11 Dupa aceste vorbe, le-a zis: Lazar, prietenul nostru, doarme: dar Ma duc sa-l trezesc din somn." 12 Ucenicii I-au zis: Doamne, daca doarme, are sa se faca bine." 13 Isus vorbise despre moartea lui, dar ei credeau ca vorbeste despre odihna capatata prin somn. 14 Atunci Isus le-a spus pe fata: Lazar a murit." Daniel 12 : 2 Multi din cei ce dorm in tarina pamintului se vor scula: unii pentru viata vecinica, si altii pentru ocara si rusine vecinica. Ioan 5 : 28 - 29 28 Nu va mirati de lucrul acesta; pentru ca vine ceasul cind toti cei din morminte vor auzi glasul Lui, 29 si vor iesi afara din ele. Ceice au facut binele, vor invia pentru viata; iar ceice au facut raul, vor invia pentru judecata. Isaia 26 : 19 Sa invie dar mortii Tai! Sa se scoale trupurile mele moarte! - Treziti-va si sariti de bucurie, ceice locuiti in tarina! Caci roua Ta este o roua datatoare de viata, si pamintul va scoate iaras afara pe cei morti." 1Corinteni 15 : 52 intr-o clipa, intr-o clipeala din ochi, la cea din urma trimbita. Trimbita va suna, mortii vor invia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati. Matei 25 : 46 Si acestia vor merge in pedeapsa vecinica, iar cei neprihaniti vor merge in viata vecinica." Apocalipsa 22 : 12 Iatã, Eu vin curind; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui. Matei 12 : 36 Va spun ca, in ziua judecatii, oamenii vor da socotealã de orice cuvint nefolositor, pe care-l vor fi rostit.

#17
maska

maska
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 22 august 2003 - 17:23

Bia, cind ne dai mai multe amanunte? Adibe, revino si povesteste-ne! Si eu cred cu tarie in viata dupa moarte si in reincarnare. Nu m-am documentat "in mod voit" prea mult, dar am citit orice material care mi-a "rasarit" in fata ochilor. Lilib72, sunt convinsa ca ceea ce ai povestit tu este adevarat. Uite, spre exemplu, eu l-am iubit pe bunicul meu foarte mult, as putea spune ca l-am divinizat. I s-a descoperit un cancer la plamini si in trei saptamini s-a prapadit. Nici nu ne-am dezmeticit bine si s-a dus. De cite ori vorbesc cu el in gind sau ma gindesc intens la el, vad in jur mici puncte luminoase, care am citit ca ar insemna prezenta unui spirit. Mai mult, fetita mea este nascuta chiar in aceeasi zi cu el, 12 iunie, dimineata in zori. Chiar daca trebuia sa se intimple cu o zi inainte, nasterea mea fiind provocata. Numai bine si multa sanatate!

#18
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 22 august 2003 - 18:12

Materialul de care va spuneam,sunt de fapt mai multe pagini pe care le puteti accesa,dand cautare pe google"viata dupa moarte".Este mult de citit,nu am apucat sa citesc chiar tot,am selectat ce mi s-a parut mai interesant la prima vedere. dori

#19
Katink

Katink

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 22 august 2003 - 19:03

Multumesc bia am gasit ceva interesant in urma cautarii. [flo]Katink Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

#20
iulian1969g

iulian1969g

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 05 septembrie 2003 - 12:14

quote:
Initial creeata de bia
Am vazut aseara un film pe tvr.2 care m-a cutremurat;inregistrari in laboratoarele din Franta si Italia a unor voci din lumea de dincolo.Una din voci spunea ca "nefericirea oamenilor consta in faptul ca se tem de moarte ",dar "moartea,de fapt,inseamna o alta viata".Pe benzile respective se auzeau mai multe "voci",de barbati si femei,in limbi diferite,sunete muzicale,iar prin analizele facute,s-a constatat ca vocile nu erau produse de corzi vocale.Sunt dovezi cutremuratoare care inca nu pot fi explicate de lumea stiintei,dar care nici nu pot fi contestate,ele fiind cat se poate de reale.Pentru ca m-a marcat destul de tare,cele ce le-am vazut,azi am dat cautare pe net si am gasit un material foarte vast despre acest subiect,chiar o bibliografie si am de gand sa incep sa ma documentez pe acesta tema.Voi ce credeti,exista asa zisa,viata de dupa moarte? dori
Da, eu cred ca exista! Ba chiar am sentimentul ca abia aceea este adevarata viata. Acum suntem inlantuiti in tot felul de neputinte. Intuiesc insa ca dupa parasirea acestui trup ne vor creste foarte mult libertatea si puterile. Pe acest pamant facem primi pasi in a invata cum sa ne folosim libertatea, cum sa devenim fiinte iubitoare de bine, echilibrate si lucide. Avem o inalta chemare: sa devenim fiecare dintre noi un adevarat fiu de Dumnezeu. "Voi fiti desavarsiti, dupa cum Tatal vostru cel ceresc este desavarsit" spune Iisus Hristos. Aceasta este chemarea noastra: sa devenim desavarsiti, asemenea lui Dumnezeu. Daca am fi fortati spre desavarsire, nu ar fi in folosul nostru, pentru ca am actiona ca niste roboti. Pentru a fi liberi, dupa cum Dumnezeu este liber, este necesar ca maturizarea sufletelor noastre sa se faca in ritmul propriu al fiecaruia dintre noi, in deplina libertate. Daca nu intelegem ca acesta este scopul vietii noasre - desavarsirea spirituala - vom vedea viata ca fiind foarte grea, chiar fara rost... (Ne nastem, traim nitel - si nici atunci cum am vrea -, apoi murim. Ce rost au toate astea?!) Daca insa luam in calcul ceea ce urmarim noi in profunzimea inimii noastre - lucru de care suntem mai mult sau mai putin constienti - atunci totul capata sens, iar "problemele" din viata devin oportunitati pentru cresterea noastra spirituala. Am primit si eu o "rugaciune pentru vrajmasi", care mie mi-a placut foarte mult si de aceea o prezint si aici. Sper sa va placa si voua. Iat-o: Rugaciune pentru vrajmasi Binecuvanteaza-i pe vrajmasii mei,o Doamne.Eu insumi ii binecuvantez si nu ii blestem. Vrajmasii m-au indreptat catre imbratisarea Ta mai mult decat au facut-o prietenii. Prietenii m-au legat pamantului,vrajmasii m-au liberat din robia pamantului si mi-au daramat toate nazuintele mele lumesti. Vrajmasii m-au facut strain pe taramurile lumesti si locuitor din afara lumii. Precum un animal haituit isi gaseste un adapost mai sigur decat un animal ce nu e haituit,la fel si eu,prigonit de vrajmasi,am gasit cel mai sigur templu,adapostindu-ma dinapoia altarului Tau,unde nici prietenii,nici vrajmasii nu imi pot omori sufletul. Binecuvanteaza-i pe vrajmasii mei,o Doamne.Eu insumi ii binecuvantez si nu ii blestem. Ei,mai degraba decat mine,au marturisit pacatele mele in fata lumii. Ei m-au pedepsit de fiecare data cand am pregetat sa o fac eu insumi. Ei m-au chinuit de fiecare data cand am incercat sa scap chinurilor. Ei m-au dojenit de fiecare data cand m-am lingusit in sine-mi. Ei m-au scuipat de fiecare data cand m-am umplut de mandrie. Binecuvanteaza-i pe vrajmasii mei,o Doamne.Eu insumi ii binecuvantez si nu ii blestem. Cand m-am facut intelept,ei mi-au zis nebun. Cand m-am facut puternic,m-au batjocorit ca pe un pitic. Cand am vrut sa conduc oamenii,m-au impins in spate. Cand m-am grabit spre a ma imbogati,m-au tinut cu o mana de fier. Cand am crezut ca voi dormi in pace,m-au trezit din somn. Cand am incercat sa cladesc o casa spre o viata lunga si linistita,au daramat-o si m-au alungat. Binecuvanteaza-i pe vrajmasii mei,o Doamne.Eu insumi ii binecuvantez si nu ii blestem. Binecuvanteaza-i si-i inmulteste; inmulteste-i si fa-i pre ei si mai inversunati impotriva mea: pentru ca fuga mea spre Tine sa nu aiba intoarcere; pentru ca toata nadejdea mea in oameni sa se imprastie precum panza de paianjen; pentru ca linistea deplina sa inceapa a domni in sufletul meu; pentru ca inima mea sa poata deveni mormantul celor doi gemeni ticalosi:aroganta si mania; pentru ca sa pot chivernisi toata comoara cea cereasca; ah,pentru ca sa pot odata pentru totdeauna sa ma liberez de inselarea de sine,care m-a prins in mrejele ingrozitoarei plase a vietii celei neadevarate. Vrajmasii m-au invatat sa cunosc ceea ce putini altii mai cunosc,ca cineva nu are alti vrajmasi in lume decat pe sine. Cineva isi uraste vrajmasii doar atunci cand nu isi da seama ca nu sunt vrajmasi,ci prieteni cruzi. Este cu adevarat greu pentru mine a spune cine a facut mai mult bine si cine a facut mai mult rau in lume:prietenii sau vrajmasii. Prin urmare binecuvanteaza-i Doamne atat pe prieteni cat si pe vrajmasi. Un rob isi blesteama vrajmasii,pentru ca nu pricepe.Dar un fiu ii binecuvanteaza,pentru ca el pricepe. Caci un fiu cunoste ca vrajmasii sai nu ii pot atinge viata. Prin urmare,el paseste liber in randul lor si se roaga Domnului pentru ei. (din rugaciunile Sfantului Nikolai Velimirovichi)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -