Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Permis International de Conducere


30 raspunsuri la acest subiect

#21
klavier

klavier

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 12 august 2003 - 23:28

in Austria e aceeasi regula cu cele 6 luni in care poti conduce, dupa care trebuie sa iti iei permis austriac sau sa nu mai conduci deloc. asa ca am dat frumusel examenul, dar numai proba practica, cea teoretica nu mai e necesara daca ai deja permis din alta tara. nici ore nu a trebuit sa iau. iar de condus am condus si dupa cele 6 luni regulamentare, inainte sa catadicsesc sa imi depun actele pentru noul permis, si m-a prins politia de doua ori. o data nu mi-a facut nimic, alta data am primit 21 € amenda, si asta numai pentru ca nu imi mergea un far... adica nu s-au luat de permis, ca nu au stat sa controleze de cand am viza in pasaport. chestia cea mai nostima a fost la examen, unde tipul care m-a examinat mi-a spus, parasindu-ma cu masina cu tot intr-o parcare de la marginea Vienei, ca nu am voie sa plec singura de acolo, (dat fiindca cica vezi Doamne cele 6 luni expirasera de mult, iar permisul nou, desi luasem examenul, il primeam in mana abia intr-o saptamana) si sa chem pe cineva sa conduca masina ca sa pot pleca. Am fost de acord cu el, fericita ca luasem examenul, am asteptat sa plece cu celelate masini si am luat-o si eu incetisor spre casa. oricum, se pare ca la ei regula de aur, in examen, este sa mergi foooooaaaarte regulamentar, cu 50 la ora daca scrie 50 si nu cu 60, cum fac de altfel toti soferii normali (radarul te prinde doar daca depasesti cu 10 km viteza maxima admisa... [il] ), sa te asiguri de zece ori inainte sa schimbi banda si sa semnalizezi cu zece ani inainte, si in acelasi timp sa ai grija sa nu incurci circulatia... si sa iti mai iasa si parcarile din prima... adica sa ai o bafta chioara in ziua aia. pe care v-o urez tuturor. ps si nu m-a costat asa de mult, cred ca vreo 140 € in total, adica taxa de examinare+taxa de ridicare a carnetului. Adriana

#22
vladutz

vladutz
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 13 august 2003 - 01:17

Permisul de Conducere International are valabilitate de 1 an de la data eliberarii, nu depaseste valabilitatea permisului de conducere national, se elibereaza de catre Automobil Clubul Roman membrilor clubului, domiciliati pe teritoriul Romaniei, posesori de permis de conducere national cu o vechime de minimum 1 an. In fapt, Permisul de Conducere International reprezinta un gen de copie legalizata - in 5 limbi de circulatie internationala si te ajuta la legitimarea in fata organului de politie din statul strain vizitat. Avandu-l nu mai trebuie sa cauti traducator autorizat, legalizare, bani ptr. taxe, s.a. mai multe detalii pe site-ul A.C. Roman : http://www.acr.ro/Romanian/permisul_international_de_conduc.htm

#23
simonab

simonab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 13 august 2003 - 13:15

Se pare ca in Belgia e mai usor. Noi inca nu l-am schimbat, nici eu si nici sotul dar niste prieteni romani l-au schimbat la comuna de unde apartin si au circulat un timp cu o adeverinta si apoi dupa o luna (parca !) li s-a dat permisul belgian de conducere dar permisul romanesc a fost anulat (din cate stiu eu !) si trimis la politia romana. Cam asa am inteles eu ... Nu au dat nici un examen doar au completat formulare si bineinteles niste banutzi dati si gata !!!!!!! Fetelor din Belgia daca stiti si altele spuneti-mi ... please !!! Asa dupa cum am auzit eu pare simplu de tot - si parca nu prea-mi vine a crede fata de cum e in Germania sau Franta sau alte tari !!!!!!!! Pupici la toata lumea Simonab

#24
Katink

Katink

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 13 august 2003 - 13:46

Daca ai carnet de conducere romanesc acesta e valabil 6 luni (asa cum au scris si fetele...) apoi daca vrei sa obtii carnet de conducere nemtesc, mergi la o scoala de soferi si ei iti vor spune exact ce iti trebuie pentru asta. Sotul meu a inceput sa isi stranga hartiile necesare pentru inscrierea la scoala de soferi. I-au spus ca are nevoie de traducerea carnetului de conducere romanesc la ADAC (36E), un control la ochi (5.93E), curs de prim ajutor care se face sambata (cel putin aici asa a fost) si dureaza de la 9.00-15.30 cu 3 pauze parca (13E, ca era nu stiu ce reducere, dar de regula e 18E). Cu toate astea va merge (inca nu a ajuns) la scoala si se va inscrie am impresia ca va plati 99E inscrierea (nu sunt sigura, va mai scriu dupa ce se va inscrie....) si apoi am inteles ca va trebui sa astepta cca 2 luni pana ii vor trimite un numar de inregistre cu care va putea incepe scoala de soferi. Examenul teoretic in mare parte am inteles ca e lejer, apoi va face cateva ore de conducere, care costa 27E/45 minute. Va face cate ore va dori, nu e un numar fix pe care trebuie sa il faci. Nu stiu exact cat costa toate examenele, eu am aici in fata hartiuta de la scoala de soferi dar cum e in germana si tr sa traduc (nu prea am timp acuma) eu as scrie si in germana ca poate sunteti care intelegeti mai multe, dar nu vreau sa supar moderatorii [8)] Numai bine, Katink

#25
Katink

Katink

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 13 august 2003 - 13:57

Am uitat sa precizesc: controlul la ochi l-a facut in acelasi loc unde a facut cursul de prim ajutor, adica intr-una din pauze le-a zis ca pot merge sa si-l faca, era in aceeasi cladire cabinetul respectiv.

#26
Crystinne

Crystinne
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 13 august 2003 - 21:27

Multumesc mult pentru informatii [flo][pup]

#27
osolita

osolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 18 august 2003 - 23:58

Raspund si eu cu intarziere la subiect. Cheltuielile pentru scoala de soferi cuprind: inscrierea la scoala(in jur de 100 euro), taxe pentru examenul teoretic si practic, plata testelor, a cursului de prim ajutor, a testului oftalmologic si a traducerii permisului romanesc(care de obicei nu trebuie tradus neaparat la ADAC ci la orice traducator autorizat, e mai bine totusi sa intrebati la TUV-ul de care apartineti daca nu cumva ei accepta doar pe cel de la ADAC. Dezavantajul la ADAC e ca dureaza tradusul 3 saptamani pe cand la un traducator autorizat dureaza 2-3 zile). Pe langa asta trebuie facute si niste ore de condus indiferent cat de multa experienta ati avea. Asta pentru ca la examen trebuie sa te conformezi regulilor lor, de ex. daca virezi la stanga intr-o intersectie trebuie ca inainte de a semnaliza schimbarea directiei sa te uiti in oglinda iar in momentul virajului trebuie sa intorci capul in spate in directia in care virezi pentru a vedea daca nu vine vreun biciclist din spate pe care l-ai putea lovi in momentul virajului. Si exemplele pot continua, oricat de bine ati sti sa conduceti, daca nu te conformezi regulilor, nu treci examenul. Testul teorectic e destul de simplu, testele sunt insa destul de prost traduse in romana(eu m-am distrat copios cand le-am parcurs prima oara) iar la examen vor fi 1-2 intrebari in plus fata de cele din chestionarele cumparate.

#28
ariadna

ariadna

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 20 august 2003 - 01:56

Nu stiu din ce land esti Osolita, dar in Bavaria, taxa de inscriere la scoala de soferi, in cazul in care ai deja carnet din tara din care vii, este jumatate din taxa normala, adica 50 euro, iar traducerea permisului romanesc nu este obligatorie, vorbesc din experienta proprie. Cat priveste orele practice, mie mißau prins foarte bine. Iar testele sunt cat se poate de inteligibile, este adevarat ca pe alocuri sunt traduceri foarte copilaroase, dar foarte putine. In proportie de 99% textul este tradus incat nu lasa loc de interpretari. ariadna

#29
osolita

osolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 20 august 2003 - 10:20

quote:
Originally posted by ariadna
Nu stiu din ce land esti Osolita, dar in Bavaria, taxa de inscriere la scoala de soferi, in cazul in care ai deja carnet din tara din care vii, este jumatate din taxa normala, adica 50 euro, iar traducerea permisului romanesc nu este obligatorie, vorbesc din experienta proprie. Cat priveste orele practice, mie mißau prins foarte bine. Iar testele sunt cat se poate de inteligibile, este adevarat ca pe alocuri sunt traduceri foarte copilaroase, dar foarte putine. In proportie de 99% textul este tradus incat nu lasa loc de interpretari. ariadna
La mine schimbarea permisului de conducere e de mult un fapt consumat, inscrierea a fost intr-adevar aproape jumatate din cat de un incepator(190 euro) iar de faptul ca permisul romanesc nu trebuie tradus nici n-a putut fi vorba. Dar nu ma mira, eu vad ca de la fiecare Kreis la Kreis sunt diferente, ce sa mai vorbesc de alt land(eu stau in Schleswig Holstein).

#30
Katink

Katink

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 87 mesaje

Postat 20 august 2003 - 11:52

Sotul meu si-a tradus carnetul la ADAC, saptamana trecuta, intr-o pauza de masa, aici nu dureaza 3 saptamani...


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -