Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Despre dreptul de proprietate intelectuala


1 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 august 2003 - 22:01

Intrucat am sesizat in cadrul discutiei despre Regulamentul initiat de proprietarii acestui site, mentiuni vis a vis de "dreptul de prorpietate intelectuala" m-am gandit sa vin cu cateva adnotatii pe aceasta tema. In primul rand am citit cu atentie atat solicitarea cat si nedumerirea unora despre ideea trecerii in proprietate intelectuala a mesajelor postate pe acest site cat si raspunsul pe aceasta tema si as dori inainte de toate sa raspund ca ambele parti au dreptate in felul lor insa folosesc aceeasi notiune referindu-se la efecte diferite. De aceea as indrazni sa dezvolt ideea "dreptului de proprietate intelectuala" a unui autor asa cum a fost inteleasa de utilizatori. Raspunsul ar fi in principiu unul afirmativ in sensul ca autorul uni anumit mesaj in masura in care ii apartine ca si conceptie si raspundere poate sau ar putea fi revendicata ca originala si publicata (autentificata) legal ca proprietate intelectuala. Dar in acest sens trebuie inteles faptul ca nu orice mesaj, expresie, cuvant sau propozitie, idee sau alta forma verbala, scrisa, auditiva s.a.m.d. va face obiectul proprietatii intelectuale recunoscute. Toate aceste bunuri ca sa le numim asa fie corporale fie necorporaler trebuie sa respecte anumite prevederi ale conventiilor internationale privind recunoasterea unui drept de proprietate. Ele vor trebui sa imbrace cerintele unei marci, inventii, inovatii s.a.m.d. Redau un pasaj in legatura cu cerinte de baza privind viabilitatea inregistrarii unei marci de exemplu. 1. Orice semn, sau orice combinatie de semne, capabil sa deosebeasca un produs sau un serviciu al unei intreprinderi de cel al altor intreprinderi va putea sa constituie o marca de fabrica sau de comert. Astfel de semne, in special cuvintele, inclusiv numele de persoane, literele, cifrele, elementele figurative si combinatiile de culori, precum si orice combinatie a acestor semne, vor fi susceptibile sa fie inregistrate ca marci de fabrica sau de comert. In cazurile in care anumite semne nu sunt in sine in masura sa distinga produsele sau serviciile pertinente, Membrii vor putea face subordona inregistrabilitatea caracterului distinctiv dobandit prin folosinta. Membrii vor putea solicita, drept conditie de inregistrare, ca semnele sa fie perceptibile vizual. Iata deci ca nu putem discuta in sens real despre proprietate intelectuala si cu atat mai putin despre dreptul de proprietate asupra acesteia pentru un mesaj oricat de original ar fi acesta. Din partea poprietarilor acestui site atunci cand au afirmat ca orice mesaj, informatie s.a.m.d. publicata pe acest site intra automat ca si drept de proprietate intelectuala au vrut sa mentioneze cu totul altceva si anume 1. Acest site ca si nume de marca in speta www.desprecopii.com este inregistrat ca drept de proprietate " a se vedea capitolul disclaimer cu privire la dreptul de proprietate pe care il redau mai jos Drepturi de proprietar despreCopii.com este marca inregistrata conform legislatiei proprietatii intelectuale a regatului Olandei. Toate materialele de pe acest site internet si server sint proprietatea lui despreCopii.com. Fara acordarea anticipata a permisiunii, nu puteti copia, distribui sau transfera nici un material de pe acest site. Drepturile de copyright pentru materialele de pe acest site internet si server sunt protejate de Regatul Olandei, de Uniunea Europeana si de Legea Internationala a Copyright-ului. Orice cerere a permisiunii de a folosi aceaste materiale pot fi trimise prin email la adresa info@desprecopii.com. De aceea sub jurisdictia rezervarii numelui de marca inregistrata, proprietarii acestui site anunta in mod oficial ca toate informatiile publicate in mod liber consimtit de catre un anumit autor indiferent de natura informatiei respective prin acceptul Regulamentului si a naturii "Disclaimer"-ului odata cu inregistrarea ca user, devin protejate de dreptul de proprietate intelectuala si de aici si explicatia naturii protective asupra informatiei publicate in cadrul acestui site. Deci nu ar loc o trecere de proprietete in sine ci are loc o protejare a dreptului de autor in cadrul unui site protejat prin nume de marca, acesta fiind in esenta continutul pozitiei www.desprecopii.com asupra punctului privind proprietatea intelectuala. Stiu ca pare alambicata explicatiile de mai sus insa as dori si prin intelegerea mai clara a notiunii de drept de proprietate intelectuala sa nu generalizam elaborarea unei expresii, idei, pozitii, opinii ca fiind atat de importante si originale incat sa faca obiectul unei cereri de protejare ca si proprietete intelectuala. Daca totusi un anumit autor considera ca ceea ce a scris, enuntat, publicat ar putea sa faca obiecdtul unei astfel de pozitii eu unul as fi rezervat in a o publica pana cand nu as avea toate drepturile de autor recunoscute oficial de catre forurile corespunzatoare in Romania de catre Oficiul de Stat pentru Inventii si Marci. Sper sa va fi fost de folos Marius (www.desprecopii.com)

#2
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 09 august 2003 - 11:39

Bravos si multam!... N-am priceput mai nimic, da' mi-a placut discursu'. Car'va's'ca, io d-un parexamplu, daca vreau sa public o carte de povesti (ca tot m-ati incurajat si am luat-o in serios), tre' sa dau mai intai o tura pe la OSIM si sa-mi trag un drept de autor? [biz] Pe bune, m-am apucat de lucru! Am teancuri de carti pe care le studiez ca sa ma "luminez" cum e cu ilustratiile (inclusiv "Istoria costumului"), schite peste schite... Ce mai! Focu' creatiei! Intrebarea este: povestile pe care deja le-am postat pe forum mai pot fi inregistrate? Imi mai apartin? Q (Gabriela)


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -