Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ziua de nume!!


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 04 august 2003 - 17:36

Salut! Am primit de la Yves Rocher o scrisoare in care ma felicita pentru ziua de nume [:0][:0][:0] care este in 10.08 si imi dau posibilitatea sa comand de lae i, primind cu ocazia asta o vaza cadou. Intrebarea mea e: Ce zi de nume e pe 10. august? ca eu de cand am fost lasata pe lume nu am stiut ca mi se serbeaza ziua de nume.Deci ma cheama Laura. In ce calindar e numele meu sarbatorit? In cel mayas,budist,togonez, sau unde? In orice caz l-am sunat repede pe sotz si l-am anuntat ca in 10 e ziua mea... Sa stie si el, nu ? [olala][:I][:X][;)] LAURA

#2
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 04 august 2003 - 17:59

"10 D + DUMINICA a 19-a de peste an Sf. Laurenþiu, diacon m. " Extras din Calendarul romano catolic. Laurentiu- Laura La multi ani ![flo] Petruta & bb Mihai [copil] http://community.web...user/gabrielmil

#3
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 04 august 2003 - 18:12

Uraaaa! AM si eu zi de nume!!! [bis][pk][roker] Sa ma gandesc ce cadouri vreau... [dual] LAURA

#4
ralucami

ralucami

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 332 mesaje

Postat 04 august 2003 - 18:26

Nici eu nu am avut niciodata zi de nume. Cand eram copil sufeream destul de tare si atunci ca sa linisteasca apele mama a decretat ca ziua mea de nume sa fie de Florii(atunci fiind si ziua ei si a fratelui meu). Daca Laura a fost atat de norocoasa incat sa isi gaseasca o zi numai a ei poate ca am si eu si nu stiu( sincera sa fiu nu am auzit in viatza mea de vreo sfanta cu numele Raluca[:D]). Eu insa nu imi pierd sperantza. [:D] Laura la multi ani!!![flo] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

#5
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 04 august 2003 - 18:27

Laura, pe 10 august in Franta il serbam pe... Laurent! Felicitari, ai zi de nume! [cheers] Otilia&LaAdelita

#6
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 04 august 2003 - 18:31

Si in calendarul ortodox se serbeaza acelasi sfant. + Sf Laur 18.08 + alti sfinti cuviosi Laurentiu (LAVRENTIE): 20.01, 29.01, 16.05, 7.03, 10.05 + sf mucenic Lavrentie 28.08 Or mai fi si altii. La multi ani ! [flo][flo][flo]

#7
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 04 august 2003 - 18:40

[berica] Multumesc, multumesc, dar asteptati cu urarile pana pe 10 august ca atunci dau berea!!! Hehehe, ce ciudatzenie! Tre sa sun la ai mei sa le spun! [jamaica] Na si eu am suferit degeaba toata copilaria. SI le ziceam si eu ca si Raluca, ziua mea de Florii, ca atunci se sarbatoresc cei cu nume de floare sau pom si laurul e pom, dafin. Dar ei nu si nu! Acum am cu ce sa le scot okii ![zz] LAURA

#8
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 05 august 2003 - 10:46

quote:
Originally posted by ralucami
Nici eu nu am avut niciodata zi de nume. Cand eram copil sufeream destul de tare si atunci ca sa linisteasca apele mama a decretat ca ziua mea de nume sa fie de Florii(atunci fiind si ziua ei si a fratelui meu). Daca Laura a fost atat de norocoasa incat sa isi gaseasca o zi numai a ei poate ca am si eu si nu stiu( sincera sa fiu nu am auzit in viatza mea de vreo sfanta cu numele Raluca[:D]). Eu insa nu imi pierd sperantza. [:D] Laura la multi ani!!![flo] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Serbeaza-te pe 18 octombrie : Sf. Ap. si Evanghelist Luca ! [flo] Petruta & bb Mihai [copil] http://community.web...user/gabrielmil

#9
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 06 august 2003 - 01:47

raluca se pare ca vine de la gr. Ralle, diminutiv pt Heracleios. Exista un sfant mucenic Heracles, care se serbeaza pe 22 oct. Ai putea sa te serbezi si in Duminica Tuturor Sfintilor, care se serbeaza in prima duminica dupa Rusalii, adica la 57 de zile dupa Pastele ortodox. [flo][flo][flo]
quote:
Originally posted by petruta
quote:
Originally posted by ralucami
Nici eu nu am avut niciodata zi de nume. Cand eram copil sufeream destul de tare si atunci ca sa linisteasca apele mama a decretat ca ziua mea de nume sa fie de Florii(atunci fiind si ziua ei si a fratelui meu). Daca Laura a fost atat de norocoasa incat sa isi gaseasca o zi numai a ei poate ca am si eu si nu stiu( sincera sa fiu nu am auzit in viatza mea de vreo sfanta cu numele Raluca[:D]). Eu insa nu imi pierd sperantza. [:D] Laura la multi ani!!![flo] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Serbeaza-te pe 18 octombrie : Sf. Ap. si Evanghelist Luca ! [flo] Petruta & bb Mihai [copil] http://community.web...user/gabrielmil


#10
sofiabebe

sofiabebe

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 73 mesaje

Postat 06 august 2003 - 03:23

quote:
Originally posted by bagoiu
raluca se pare ca vine de la gr. Ralle, diminutiv pt Heracleios. Exista un sfant mucenic Heracles, care se serbeaza pe 22 oct. Ai putea sa te serbezi si in Duminica Tuturor Sfintilor, care se serbeaza in prima duminica dupa Rusalii, adica la 57 de zile dupa Pastele ortodox. [flo][flo][flo]
quote:
Originally posted by petruta
quote:
Originally posted by ralucami
Nici eu nu am avut niciodata zi de nume. Cand eram copil sufeream destul de tare si atunci ca sa linisteasca apele mama a decretat ca ziua mea de nume sa fie de Florii(atunci fiind si ziua ei si a fratelui meu). Daca Laura a fost atat de norocoasa incat sa isi gaseasca o zi numai a ei poate ca am si eu si nu stiu( sincera sa fiu nu am auzit in viatza mea de vreo sfanta cu numele Raluca[:D]). Eu insa nu imi pierd sperantza. [:D] Laura la multi ani!!![flo] Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!
Serbeaza-te pe 18 octombrie : Sf. Ap. si Evanghelist Luca ! [flo] Petruta & bb Mihai [copil] http://community.web...user/gabrielmil

Mama, Irina, da' le zici, frate! Va pupam, Bebe, Sofia si Marius[biz][copil][hippi][invazie] bebe


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -