Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Statiunea Baile Felix


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Laura V.

Laura V.
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 iulie 2003 - 16:54

Buna la toata lumea. Vin cu o intrebare. Poate cineva sa-mi dea detalii despre S.Felix. Voi merge acolo in concediu si nu stiu cum sunt conditiile si pe unde am putea sa ne pierdem timpul.Am cautat pe Internet, dar ma bazez mai mult pe experienta voastra decat pe reclamele ag.de turism. Multumesc Laura V.

#2
Raluca

Raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 00:23

Noi mergem destul de des la Felix, ce anume te intereseaza??? Prim sfat: nu e o statiune de vara, din punctul meu de vedere apa termala si canicula nu se pre potrivesc...daca mergi intr-o astfel de perioada alege strandurile cu apa mai rece... Raluca si Ilinca (1 an si 5 luni)

#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 01:31

Ce anume te-ar interesa. Locuind in Oradea, Felix si 1 Mai sunt la 6 km deci sunt ca si acasa. Chestia cu nu e o statiune de vara insa nu e relevanta deoarece bazinele sunt multe unele dintre ele fiind si cu apa termala dar sunt bazine su cu apa rece. La baile 1 Mai de exemplu sau Venus este acelasi lucru sunt 6 sau 8 bazine nu mai stiu exact dispuse circular cu apa la temperaturi diferite dar calda 1 bazin pentru sarituri cu apa rece si trambuline de diferite inaltimi in functie de dorinta saritorilor, 1 bazin cu apa de la 10 cm la 2.5 m adancime folosit pentru inot deci se poae alege. Felix este renumit pentru apa termala care este fierbinte intradevar dar cu efecte se pare deosebite pentru afectiunile reumatice. Statiunea Felix si 1 Mai sunt situate la 6.8 km de Oradea in directia Deva. Accesul de la gara centrala se face cu tramvaiul 1 pana in parcul Independentei apoi cu tramvaiul 4 pana la periferia Orasului ultima statie cartierul Nufarul. De aici sunt curse regulate de autobuz Oradea-Felix-Oradea sau Oradea-Baile 1 Mai - Oradea, cred ca din 20' in 20' acum nu stiu numarul lor dar doar acestea merg spre statiuni. Timpul parcurs cu autobuzul este de 15-20 minute. In ambele statiuni exista posibilitati de cazare atat la hoteluri, mai nou moteluri private, cat si casute, camping (corturi), sau gazde la case private care asigura pe linga cazarea propriu zisa in camere si accesul la bucatarie, frigider, grupuri sanitare. Masa se poate servi in statiune la restaurantele hotelurilor dar am sesizat ca sunt foarte solicitate terasele private care asigura intr-o ambiante mai mult decat placuta toate serviciile posibile privind aspectul culinar. In afara de timpul petrecut la strand in Felix se poate admira nufarul termal care este superb infloresc in toata perioada calda a anului, nuferi ce se gasesc in Felix in bazine special amenajate, pestii rosioara termala care se pare ca sunt unici (poate gresesc). De asemenea fiind statiunea plasata in zona de dealuri impadurite exista un ambient mai mult decat placut plimbarea in aceste paduri de foioase. Se poate ajunge si in Oradea care este un oras foarte frumos din mai mult puncte de vedere. Puncte interesante de vazut in Oradea ar putea sa fie: 1. Biserica cu luna situata in centrul orasului denumita astfel deoarece la baza turlei are prezent un glob mare infatisand faza lunii din acel moment. Cand este luna plina globul est perfect galben in situatia contrara fiind de culoare neagra. 2. Primaria orasului ca si realizare edilica avand un turn cu ceas care la ora fixa canta. 3. Pasajul Vulturul Negru - pasaj comercial 4. Strada pietonala Republicii care traverseaza pe un traiect de 2 km orasul din centru pana la magazinul universal Crisul, fiind accesibil strict pietonilor si bineinteles fiind o strada comerciala. 5. Teatrul de Stat 6. Muzeul Tarii Crisurilor care merita vazut atat ca si cladire fiind situat (inca) in palatul reformat o cladire deosebita din punct de vedere arhitectural asemeni catedralei reformate situate ambele in mijlocul unui parc cladirile fiind reprezentante ale stilului baroc. Ca si amplasament zonal sunt foarte aproape de gara centrala. Am facut o mica descriere a zonei. Marius (www.desprecopii.com)

#4
elena2001

elena2001

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 02:16

Eu am facut falcultatea in Oradea, iar in anul trei (1999) am locuit in Felix... Mie vara-toamna mi s-a parut cel mai frumos (iarna atmosfera e moarta)...sunt foarte multi turisti...poti merge la strand, la piscina...seara poti merge la o terasa unde poti ascultata muzica si chiar dansa... Poti merge la discoteca sau chiar la un film; sunt zile in care ruleaza filme dar asta numai in timpul verii... Sunt si cateva magazine de unde te poti aprovizoina cu alimente, asta daca nu vreti sa mancati tot timpul la restaurant .... Despre conditiile la hotel nu prea stiu ce sa-ti spun...depinde de la hotel la hotel...la hotel Felix si Muncel in acea perioada erau cazati si studenti; eu am stat la hotel Muncel si am avut si gandaci si soricei; nu stiu daca camerele pentru turisti difereau de cele ale studentilor... O cunostinta de-a mea, a fost in trecere prin Felix si s-a cazat la hotel Crisana; conditiile erau foarte bune, era si curat si aveau si tv color in camera...de restul hotelurilor nu stiu ce sa-ti spun... Exista si o bisericuta in centrul statiunii; este din lemn, micuta dar eu ma simteam bine intotdeauna cand mergeam acolo; imi placea preotul ( sa nu ma intelegeti gresit, imi placea felul cum predica), era o persoana tare blanda... Despre transportul in comun....prin statiune nu va trebuie ca e destul de micutra dar daca vreti sa mergi in oras, in Oradea, sunt autobuze care circula din 30 in 30 de min. la anumite ore si la fiecare 20 de min. in orele se varf... Se merge cu autobuzul pana in cartierul Nufarul iar de acolo se ia tramvaiul pana in centru, parca 4 rosu si 4 negru... Pe taximetristi eu i-as evita ca preturile sunt destul de piperate... Sper ca ti-am fost de ajutor intr-o oarecare masura....concediu placut! Irina.

#5
Laura V.

Laura V.
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 13:23

Va multumesc din suflet. Am auzit ca exista undeva in apropiere o pastravarie. Stiti de asa ceva? Sau daca vreau sa vizitez niste pesteri (P.Ursilor sau alta?) se poate ajunge cu masina sau este obligatoriu traseu montan? Noi am vrea sa stam la H.International sau H. Lotus (acesta este de 2 *+ si este mai ieftin).Am prefera un hotel linistit si curat, iar in Felix sunt atatea si agentiile de turism nu dau prea multe detalii.Multumesc mult de tot. Laura V.

#6
osolita

osolita

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 162 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 13:29

La hotel International am stat eu acum 2 ani, e drept ca numai pentru o noapte ca eram in trecere. Hotelul arata chiar foarte bine, parcarea e pazita(in cazul in care vii cu masina) iar camerele sunt dotate cu televizor si frigider.

#7
Cami_30hu

Cami_30hu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 14:18

Dar exista posibilitatea cu "CORTUL"??????? eu as vrea sa merg cu cortul se poate?????? Cami

#8
elena2001

elena2001

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 44 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 22:56

Cami, din cate stiu eu se poate si cu cortul...am vazut de multe ori corturi amplasate exact la intrarea in Felix...dar poate Marius sau altcineva iti poate da mai multe informatii.... Laura, daca mergeti in Felix cu masina atunci neaparat trebuie sa vizitati si Pestera Ursilor...este superba... Uite aici gasesti ceva informatii si poze : http://www.ici.ro/ro...ism/c_ursi.html Nu stiu sigur cat se face cu masina pana acolo, poate o ora si jumatate-doua... Pentru mine si sotul meu a fost o adevarata aventura ca sa ajungem acolo...eram studenti si am plecat cu autostopul...am schimbat vreo patru-cinci masini, am mai mers si pe jos...a fost tare sinistru cand a trebuit sa traversam pe jos un sat care avea aproape la fiecare poarta cate un steag negru...am inteles ca atunci cand moare cineva se pune steag la poarta....dar unele erau gri ca erau decolorate de soare...oare care o fii traditia, cati ani or trebui tinute steagurile alea negre in poarta? poate ma lamureste si pe mine cineva.... Nu credeam ca o ajungem sa ne intoarcem in aceiasi zi, ne si vedeam dormind printr-o capita de fan, dar am avut noroc cu un grup de turisti straini care au oprit autocarul si ne-au luat si pe noi iar la intoarcere tot cu ei am venit... Pestera este deschisa doar pana la ora cinci parca...iar in '99 parca biletul era de 30 de mii iar pentru studenti aveau reducere la jumatate.... La hotel International am auzit si eu ca sunt conditii bune...dar stiu doar din auzite... Uite aici o adresa unde poti vedea ceva poze de prin Felix: http://www.oradea-on...galeria_imp.htm Sa ne auzim cu bine! Irina

#9
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 23:59

Se poate si cu cortul exista camping. Sunt destul de multi care prefera cortul. Marius


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -