Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebelusi de Nov-Dec - partea a IV a


140 raspunsuri la acest subiect

#61
Carmena

Carmena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 437 mesaje

Postat 21 iulie 2003 - 13:17

Buna fetelor cu burtici! Ce mai faceti voi? Noi tocmai am fost la Casa de Pensii cu declaratiile si am aflat cam urmatoarele: - concediul prenatal se poate lua numai dupa ce este implinita luna a 7 a de sarcina - orice concediu care se acorda inainte de cele 63 zile stabilite se numeste concediu de boala si are valoarea de 75% din salariul brut si 100% daca este urgenta - sprecificat pe foaia de concediu - indemnizatia de concediu postnatal se stabileste ca 85 % din media salariilor realizate pe ultimele 6 luni(indiferent daca in aceste 6 luni au fost concedii de boala, sau prenatale) - indemnizatia pentru crestere copil obtinuta pana la 01.01.2004(cererea depusa pana la aceasta data) se calculeaza identic cu concediul postnatal, iar de la 01.01.2004 ca 85 % din venitul mediu brut pe economie.[q] - s-ar putea sa fie cazul meu pentru ca bb-ul va veni fie la sfarsitul lui decembrie, fie la inceputul lui ianuarie - asta este, sanatosi sa fim , ca ne descurcam noi! In rest toate bune . Mi s-a mai parut ca l-am mai simtit pe bb-ul meu ca misca dar nu stiu sigur- e incet asa, nu prea stiu cum sa spun ca simt, poate mi se pare.... Dureri de spate mai am si eu, dar suportabile. De asemenea, mai simt dureri si in capul pieptului - sa fie cred de la o veche gastrita de-a mea? Nu vreau sa ma sperii. Alina, noi ne-am intalnit, dar n-am stiut cum sa dam de tine - chiar ne intrebam ce s-a intamplat de n-ai spus nimic daca vrei sa te intalnesti cu noi. Poate cu alta ocazie, dar eu nu voi mai putea cel putin 3 weekend-uri de acum incolo, adica pana pe 23 august. Poate cu celelate fete. Oricum, ne auzim pe forum. Va pupam pe toate pe burtici. Carmen si bb-ul

#62
alinkav

alinkav

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.142 mesaje

Postat 21 iulie 2003 - 18:50

Ce rau imi pare ca nu ne-am putut intalni!!!!! totul e din cauza ca m-am grabit si am rupt firul de telefon!!! Asta e, sper ca ne vom mai intalni fetelor!!!! Carmena, la inceput nici eu nu simteam mai deloc pe bebe, asa un pic dadea si el din piciorus, adica de vreo 2-3 ori, si tot nu stiam daca era el sau nu. Lasa sa mai treaca timpul si ai sa vezi ce voinic se va face. Fetelor, unde sunteti, sau caldura asta nu va da pace???? pupici!!! alinkav

#63
milana

milana
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 21 iulie 2003 - 19:49

hehe, si eu pe aici. stau cu ochii pe ceas ca pe butelie doar-doar s-o face ora de plecare ca tare bine e acasa :)). vad ca este cam innorat. macar sa apuc sa ajung si eu acasa si sa nu inceapa sa ploua. tare frumos a fost sambata la intalnire. tare frumos... lasa alina ca nu au intrat zilele in sac. chiar vorbeam sa ne mai intalnim peste vreo 2-3 saptamani, asa ca daca mai sunt amatoare de intalnire a burticilor stati cu ochii pe subiect :)). va pup si o seara buna [gravi] - 22 saptamani

#64
Ven

Ven

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.064 mesaje

Postat 21 iulie 2003 - 20:52

Dana Pintilie, Tu nu stii ce dr. era la echo 3D care n-a vrut sa te consulte?? Cum il chema?? Eu am sunat azi sa ma programez, si o asistenta tare draguta a zis ca ar fi de preferat sa merg lunea sau vinerea, ca atunci are program dr. Micu/Mihu (nu mai stiu exact).Miercuri mai sun sa vad daca pe 30 iulie, cand merg eu la Cluj si e de serviciu o alta dr. se poate face echo 3D (eu am inteles ca nu toti dr. se pricep sa interpreteze/vada o eco 3D!!!). Bebica al meu a inceput sa ma boxeze bine :) ieri am crezut ca plang vreo 3 ore mi-a stat fain-frumos pe vezica, de aveam permanent impresia ca fac pe mine.......:) Azi vad ca s-a mai mutat puti, oricum, cred ca e din cauza ca burtica nu e asa mare in afara, si atunci se inghesuie toate organele pe-acolo, plus bebe, care face regula!!! :) Cand va iesi burta mai in afara, are si el loc mai mult!!! !!! Ce ziceam??? Ca s-a cumintit?? Uite-acuma m-a sagetat, de trebe sa fug la pisu!!! :) V-am pupacit!!! Ven si [bibe]de 17 sapt. si 5 zile

#65
Alisa

Alisa
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 13:02

Buna burtici si rezidenti ai acestora, Sunt dupa prima mea noapte cand m-a durut spatele si bazinul intr-un mare fel, asa incat nu am apucat sa dorm prea bine, in rest burta tare si in fata pt. servici inainte.... Cateodata mai imi vine cheful de chiul dar si cand am stat acasa m-am plictisit prea tare. Carmena, am citit mesajul tau si m-am bucurat ca a reusit sa afle cineva inaintea mea ce facem cu concediul de crestere a copilului si cand trebuie depusa cererea, vorba ta vestile nu sunt foarte vesele dar asta este, noi sa fim sanatosi. Apropos din gravidutele de pe aici nimeni nu sta prin zona Tineretului? Hai ca mai vorbim , va pup si sarcina usoara. Raluca [grasa] - 22 sapt si 6 zile

#66
dpintilie

dpintilie

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 13:41

Salut la toate! Ven, nu stiu numele medicului care era acolo. Medicul meu nu are cabinet acolo, am mers strict pentru ecografie si nu am stiut ce medic sa aleg. Ai spus doctorul Mihu? Oare nu e doctorul de care mai vorbesc fetele din Cluj cum ca ar fi foarte bun? Puiutul meu a fost activ ieri, tot vezica si-a gasit-o de joaca si la mine... :) Azi vad ca e mai somnoros. Poate mai tarziu se mai joaca cu mami un pic. [pup]Dana,18s si 2z

#67
Zeeva

Zeeva
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 17:56

Buna mamici, Am o intrebare pentru cele dintre voi care sunteti la al doilea copil. Cum il pregatiti pe micutul de acasa cu venirea unui frate/sora? Eu am o fetita de patru ani care asteapta cu bucurie pe bebe dar stiu ca pot aparea si gelozii, care sunt naturale. Aveti vreo idee despre asta? sanatate Z. 20s si 2z.

#68
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 18:26

Zeeva, al meu are 7 ani si de trei luni incoace aproape in fiecare zi tot de bebe vorbim, mai ales cand ne asezam in pat la culcare. De la intrebarile cum a ajuns bebe in burta- am si raspunsul daca-l vrei, pana la cum iasa bebe de acolo, si ce se intampla daca doctorii fac o greseala. Cel mare e baiat si viitorul bebe e tot baiat, asa ca oarecumva poate sa "relate" cu el. L-am dus cu mine la ecografia de la 20 de sapt, sa-si vada fratirul, a fost foarte entuziasmat, apoi l-am dus la cumparaturi pt bebe, dar i-am luat si lui ceva, ii mai cer parerea despre cate un lucrusor, si el e incantat. Apoi ii mai spun ca va trebui sa-l invete pe Alex diverse chestii care el le stie deja, pt ca e big brother, i-am pormis un t-shirt pe care scrie big brother, pt ca a vazut la cineva in tabara. Sunt convinsa ca va fii gelos, pt ca pana acuma totul a gravitat in jurul lui. I-am spus ca atunci cand vine Alex, va trebui s-o ajute pe mami cu el, si dupa ce-l punem pe bebe la culcare e timpul de joaca pt noi. La mine va fii munca mare stiu de pe acuma, si anumite tabieturi care le avem acum va trebui sa le pastrez indiferent cat de greu va fii, tocmai ca sa evit accesele de gelozie. De ex noi seara stam can 15 minute in patul lui si povestim, asa ca va trebui sa continui traditia.

#69
alinkav

alinkav

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.142 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 18:28

Buna la toata lumea!!! Tocmai m-am intors de la Prisma. Am fost sa vedem patutul, salteluta si cadita, si altele. Patutul il vom lua din lemn, ca mi se pare mai sanatos, din pct de vedere al rezistentei.Erau de la 3 000000 pana la 7000000. Dar noi cred ca vom lua unul de vreo 3, 5 mil, ca arata destul de bine. Saltelutele erau din iarba obisnuita(pai) la 500.000, dar au avut cocoloase, saltele relaxa- 2,5 mil, si saltele cu iarba de mare-2,5 mil. Cum arata si cum se simtea la mana, mi-a placut saltea relaxa, dar ma cam sperie pretul, oricum mai vedem. Ne-am oprit si la o cadita, una simpla, fara suport.Dar vom lua si un mic suportel care se pune in cada, ca sa nu alunece bebe, e foarte simplu si costa vreo 200.000. Mai era si lenjerie, dar nu m-am uitat atenta. Ca sa nu plec de acolo cu mana goala i-am luat lui bebe un costumas. Cam atat!!! De cateva zile ma doare osul bazinului din partea stang, cand calc pe piciorul stang, simt ca ma taie. Ma duc sa stau un pic in pat, ca am obosit.Desi am mers cu masina, nu-mi mai simt picioarele. Pupici!!!! alina [gravi]- 22 sapt si 4 zile

#70
Kokolina

Kokolina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 19:10

salut[bis][bis][bis] ce mai faceti? fetelor, a fost super la intalnire, astept cu nerabdare sa ne mai vedem poate chiar pe 1-2 august... eu imi iau concediu de pe 1 august va multumesc din suflet Julia 23 si Carmena pt ajutor... am reusit sa obtin concediu din 1 august.....[pup] bb al meu e jucaush..da din picioruse intr-una... abea astept sa il vad la 3D... eu va pup si ne mai scriem... alinkav, poate data viitoare reusim sa ne intalnim si cu tine pa Kokolina[gravi]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -