Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Scuze pentru folosirea mailului personal, dar....


4 raspunsuri la acest subiect

#1
Brotacel

Brotacel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 21:49

Draga Rely, Mi-am permis sa îti scriu pe adresa mailului tau, deoarece îti repet nu mi s-a parut fayr-play din partea ta sa stergi raspunsul meu. Nu a fost nici o trivialitate în cele scrise de mine ci numai o parere directa în problema deschisa de Cristina. Consider ca este o tema mult prea serioasa si merita sa fie discutata direct si fara manusi. Mi-ai scris în mail ca nu sîntem nici fiica si nici vreo ruda a Cristinei si nu avem dreptul sa ne amestecam în viata ei. Oare pentru ce exista un forum de genul acesta ? Sa ne transmitem amabilitati gratuite, sau sa reusim între noi femeile sa rezolvam micile sau marile noastre probleme ?Imi cer scuze daca te-am deranjat cu mailul pe care ti l-am trimis, dar reactia ta în a spune "ca nu ne tragem de sireturi" mi se pare mult mai deranjanta decît mailul trimis de mine. Te-am întrebat daca ai baiat, deoarece voiam sa stiu daca te-ai simti bine în eventualitatea daca o femeie ar proceda asa in genul Cristinei, cu baiatul tau. Ori reusim sa fim sincere unele cu altele, ori toate discutiile în care ne implicam nu sînt decît niste minciuni sfruntate. Oare de ce este asa de greu sa fim toleranti ? Oare de ce adevarul supara ? De ce trebuie sa ne ofuscam daca cineva nu are aceeasi parere ca noi ? Repet, atîta timp cît într-un mesaj nu se ascunde trivialitate, obscenitate si jigniri ar fi corect sa nu stergi mesajele. Chiar daca sînt foarte noua pe acest forum, nu înseamna ca trebuie sa cînt în struna nimanui. Gasesc acest forum foarte instrunctiv si foarte folositor. Diferente de pareri vor exista mereu, dar fiecare trebuie sa reusim sa traim cu aceasta situatie. A sterge un mesaj nu dovedeste loialitate. A combate o parere în mod corect, cu argumente palpabile este un mod decent de discutie.

#2
Reliana

Reliana

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 23:59

Brotacel, se pare ca nu ai înteles deloc ceea ce ti-am scris în mail:(((, îmi pare rau pt tine dar tu ai vrut-o. Problema este în felul urmator: Cristina a întrebat pur si simplu, daca sa faca asa sau nu, nu a cerut pararea despre ce altceva sa faca, ori faptul ca ai vrea s-o aduci cu picioarele pe pamânt nu e datoria ta, ti-am spus-o si ti-o mai repet. într-adevar nici nu ne cunoastem si nici nu ne tragem de sireturi, iar daca nu suntem în stare la a ne limita a da raspunsuri de genul:"fa asa sau nu" nu cred ca ar trebui discutata viata particulara a unui om, mai putin a unei femei care nu ne-a cerut parerea. Sincera sa fiu, sa stii ca-mi pot sustine punctul de vedere, si toutsi nu ajungem la nici un rezultat pentru ca tu te vei încapatâna sa-mi reprosezi ca ti-am sters mesajul:))) dar am sa te citez sa vedem daca-ti place cum suna ceea ce ai scris tu cu mânutele tale:
quote:
Ai tu habar ce este dragostea ? Cum poti ca macar în gînd sa ai nerusinarea sa te gîndesti sa pacalesti un barbat pentru ca tu sa îti satisfaci o dorinta.
quote:
Intr-adevar am fost dura în raspunsul meu, dar o chestie de genul acesta mi se pare pur si simplu o înselatorie.
quote:
Daca am fost prea dura te rog sa ma ierti, dar de multe ori "dusurile reci" ajuta.
Tie ti se par raspunsuri ok? Chiar crezi ca Cristina a dorit "dusuri reci"? Nu, draguta, a întrebat un lucru care o deranjeaza si pe ea din punct de vedere moral, dar nicidecum nu a cerut dusuri reci. Daca tu consideri ca cele care venim aici sa punem întrebari, meritam dusuri reci, be my guest, dar atunci asteapta-te la rosii si zarzavaturi în freza:))). De unde stii tu ca Cristina nu are habar ce e dragostea? o cunosti tu personal ca sa poti afirma asa ceva? Cunosti tu detalii ale circumstantelor vietii Cristinei, pentru a putea afirma ca este nerusinata? Nu. Tu faci afirmatii gratuite cum ar fi nerusinarea. Te întreb eu acum: tu stii ce înseamna nerusinarea? Nu prea cred, daca ai fi stiut si ai fi uzat de ea, de mai multe ori în viata nu ai fi postat aici, dar de aici deduc ca ne certam aiurea, desi observ ca-ti face placere. Chiar ai fost dura, iar duritatea nu e o calitate care apartine acestui site, aici ne întâlnim sa întrebam despre viata, despre copii si despre alte lucruri care fac parte din viata cotidiana. Te-ai gândit ca poate vreuna dintre noi cere un sfta pentru a-si face o idee globala despre ce are de facut? Sau pe ce drum s-o apuce? Eu cred ca viata e destul de grea cu toti, si toti suferim în acelasi fel, nu avem nevoie de duritate. Si daca m-ai întrebat ce as face în cazul în care copilul meu ar fi în situatia prietenului Cristinei ti-am raspuns ca nu mi-as educa copilul sa profite de pe urma unei femei, si poate as încerca sa stau de vorba cu el sa vad ce are în cap. E ok, poate nu mi-ar conveni dar nici nu as face taraboi pe tema asta. Ambii sunt majori si stiu ce vor de la viata, unii mai bine altii înca sovaie. Cât pentru a fi fair-play cu altii depinde cât de fair-play esti cu tine. Rezolvarea problemelor altora consta în a-i da sfaturi, nu în a-i impune un mod de viata, mai ales când persoana nu a cerut acest lucru. Si faza cu amabilitatile gratuite nu tine, sa stii. Vorbesti de toleranta???? Pai unde-i toleranta în mesajele tale??? Despre a cui toleranta vorbesti? Daca vorbesti despre toleranta mea afla ca limita este mult prea departe pentru a o putea ajunge cineva. Toleranta înseamna atunci când accepti un lucru care nu-ti e pe plac si încerci sa ajuti, dar nu cu parul ci cu vorba frumoasa, nu cu dictatura ci cu egalitate. Daca ar fi sa vb despre corectitudine...ti sa pare normal sa-mi impui mie pararea ta? Eu nu ti-am impus nici o parere si te-am rugat sa citesti ultimul mesaj de pe pagina 3 pe care l-am postat înainte de ceea ce i-am scris Cristinei. Ti-am mai spus sa citesti si raspunsul de pe pagina 4. Poate nu ai facut chestia asta, si poate nici nu ai sesizat ca nu am chef sa ma cert cu tine. Tocmai pt faptul ca esti utilizator nou, si gasesti forumul interesant ai citit toate subiectele sau doar ceea ce ti s-a parut interesant si intrigant? Cred ca tu esti cea care esti suparata de adevar, eu una nu ma supar daca cineva îmi arunca adevarul în fata, dar nici nu pot impune cuiva sa faca cum fac eu, si nici nu pot cataloga persoana ca nerusinata? Oare asta nu e jignire? Sau tu folosesti acest cuvânt în loc de "buna ziua"? Mai gândeste-te ce cuvinte alegi pentru a le posta, si apoi mai discutam. Ca sa revin la faza cu trasul de sireturi:))). Îti reamintesc ca, intr-adevar nu ne tragem de sireturi, nici macar nu ne cunoastem si nici nu am de gând sa-ti discut atitudinea fata de aceasta afirmatie. Daca te-a durut asa de tare, ghinionul tau, înseamna ca poate am ajuns un punct sensibil si nu-ti plac "dusurile reci". Cât despre loialitate, nu cred ca se pune problema aici, eu nu-ti sunt loiala nici tie nici Cristinei, si nici nu sunt partinitoare. Cât despre faptul ca te deranjeaza statutul meu, e problema ta dar nu-ti permit sa ma iei la întrebari si nici sa-mi dai "informatii pretioase" despre comportamentul meu, ok? Îti repet, Cristine nu ti-a cerut parerea vis a vis de modul ei de viata, ci doar a întrebat cum sa faca. Ok? Din punctul meu de vedere am terminat aceasta discutie, dar daca vrei s-o continuam dovedeste faptul ca vrei neaparat sa-ti impui ideile, ceea ce nu cred ca vei reusi. Nu cu mine! Îti doresc o seara placuta, si nu uita ca stiu sa fiu dura atunci când trebuie, desi nu înseamna ca-ti port pica pentru chestia asta. Pentru mine toti suntem oameni!

#3
Brotacel

Brotacel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 iulie 2003 - 11:32

Buna dimineata Rely, Poate dupa noaptea care a trecut te-ai mai calmat. Voiam numai sa te întreb ce a deranjat în mesajul pe care eu l-am scris. Au fost niste pareri sincere spuse direct. Ei si ce este grav în asta ? Viata se comporta întotdeauna cu manusi cu noi ? Referitor la întrebarea mea daca stie ce este dragostea am dorit sa îmi dau seama daca acristina stie ca dragostea merge mîna în mina si cu respectul. Deci ea daca nu respecta dorinta prietenului ei unde se afla dragosta. Pentru mine dragostea nu începe si nu se termina la nivelul ovarelor, dragostea este un sentiment deoasebit pe care de multe ori oamenii îl confunda cu alte chestii. In orice caz dragoste fara respect, fara daruire si fara speranta nu exista. Daca tu ai impresia ca te-ai certat cu mine , este parerea ta, cred ca te-ai certat cu propria persoana. Cu mine ai dus un dialog, daca poti întelege chestia asta. Poti sa te chinui sa fii acida cîd doresti tu, dar cu mine ai nimerit gresit. Eu îmi exprim parerea, daca vrei sa comunici este minunat, daca nu este un nivel la care nu ma cobor. Cu speranta ca vei reusi sa treci peste acest incident, iti doresc o zi buna si sa ne "vedem" cu bine. Brotacel

#4
laura111

laura111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 09 iulie 2003 - 12:19

Brotacel, sa stii ca nu degeaba Reliana e moderator pe forumul asta . Tonul face muzica. Cum poti s-o faci pe Cristina nesimtita pe forum ??? Asta e un forum in care ne exprimam decent. Vad ca esti foarte caustica si moralista. Fii mai toleranta, ca nu stii ce-ti rezerva viata ! Laura - mama lui Vlad

#5
Brotacel

Brotacel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 iulie 2003 - 19:45

Draga Laura, Imi pare foarte rau daca am fost înteleasa asa, dar am considerat atitudinea Cristinei ca fiind o nerusinare si o ofensa la adresa dragostei pe care spune ca o nutreste pentru iubitul ei. Nu am mentionat nici o secunda cuvîntul"nesimtita". Dragostea este ceva fantastic si dupa parerea mea nu trebuie murdarita în felul acesta.Dupa cum se vede, este vorba însa de optici diferite. Toate bune, Brotacel


Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Ieri, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - Astăzi, 13:32

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Astăzi, 09:59

  • Cum s-a schimbat relaÈ›ia de cuplu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 07:30

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Ieri, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Ieri, 13:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -