Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

invitatii ???


8 raspunsuri la acest subiect

#1
simonab

simonab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 11:07

Stie cineva daca e nevoie (mai nou !!!) de invitatii ca sa vina parintii (mei !) in Belgia ??? Sau e de ajuns sa-si faca asigurarea medicala si sa demostreze ca au 500 euro de caciula.... Tatalui meu i-a zis un vecin (care e vames la Otopeni ) ca trebuie sa aiba invitatie caci altfel nu trece granitza... Please help ..... Simona

#2
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 11:43

Dragta Simona,eu stiam ca ai nevoie ori de una ori de alta.E adevarat ca eu i-am facut invitatie mamei pt ca nu aveam cum sa îi trimit atitia bani,dar daca are asigurarea si banii nu are nevoie de invitatie.Am o prietena care vine des in germania,si prezinta asigurarea si banii la granita,nu a avut niciodata probleme. Corina Quand on veut une chose, tout l'univers conspire à nous permettre de réaliser notre rêve. ( Paolo Coelho)

#3
joxy

joxy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 614 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 12:07

Nu mai au nevoie de invitatzie !...dar totusi sa fie siguri pe ei si sa stie adresa unde merg. Sa aiba asigurarea medicala valabila din ziua cand intra in vama. Cu respect, Florin

#4
simonab

simonab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 14:49

Merci de raspunsuri... Am cautat si eu pe net si am vazut ca nu s-a modificat nimica dar tatal meu e mai sperios si probabil le e frica sa nu-i lase sa treaca granita...

#5
Violeta

Violeta
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 15:07

Daca parinti au mai fost la tine este si mai bine pentru ca mai au viza in pasaport... Eu am mers in Italia la fratele meu (de Pasti), si la asigurarea medicala nici nu s-au uitat... Vamesii italieni mi-au cerut si invitatie si dovada ca posed 100 euro/zi de sedere, insa probabil nu le-am inspirat incredere... [;)] Mentionez ca nu sunt prea tinerica (am 34 ani), lucrez la o companie aeriana, mai aveam vize in pasaport... dar tot nu a contat. Probabil e chestie de noroc si oricum Belgia nu e Italia! Bafta! Cu drag, Violeta

#6
bubi

bubi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 106 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 15:11

scuze ca intervin,(ca sa nu deschid un nou subiect), daca banii ii am pe card, cum se procedeaza in acest caz, se accepta un extras de cont, sau e obligatoriu sa faci dovada banilor cash? multumesc, Cora http://www.desprecop...p?nickname=bubi

#7
Tia

Tia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 15:25

Bubi, noi am fost in Germania, acum o luna, cu masina... Nu ne-au cerut nimic la granita, desi aveam invitatie si extrasul de cont. Dar nu poti sa stii! Extrasul de cont trebuie scos de la banca inainte sa pleci, cu stampila, cu tot ce trebuie... si e ok! Simona, daca intri in oricare din tarile spatiului Schengen, pentru ca nu mai exista granite, te poti plimba dintr-o tara in alta fara probleme. Noi am fost cu masina si am intrat prin Austria in spatiul Schengen. Apoi am trecut in Germania, Olanda, Belgia... liber! Invitatia a buna daca nu ai echivalentul a 100euro pe zi, cu ea dovedesti ca cineva va va avea in grija! Asigurarea medicala e obligatorie! [pup]

#8
simonab

simonab

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 17:43

Stiam ca Italia e mai "nesuferita" in privinta intrarii in tara dar uite totusi ca se poate cere si invitatie si banutzi.

#9
emoison

emoison

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 23 mesaje

Postat 08 iulie 2003 - 18:04

Eu am venit in iarna in Franta, de pe otopeni, cu invitatie,deci nu pot sa-ti spun cum e daca ai doar cei 500 euro.N-am avut nici un fel de problema. Insa invitatia o aveam tradusa&legalizata in Ro, ca nenea politistu cica nu stie limbi straine... A 2-a am zburat de pe Budapesta (tot in Franta), m-am dus cu aceeasi invitatie si aceeasi asigurare medicala, din care imi mai ramasesera vreo 5 zile,era simbata 8 martie, nici nu s-a uitat la ea la vama romana. In schimb mi-a cerut invitatia la aeroport, cind mi-am inregistrat bagajul, nu stiu de ce, eu i-am spus surprinsa, ca nu mai am nevoie de viza pt a merge in Franta, ea mi-a zis ca stie, dar trebuie sa vada daca am rezervare la hotel sau ceva in genul asta, asa ca i-am aratat invitatia.La francezi, in aeroport, daca ai noroc, eventual iti si stampileaza pasaportul...mie initial nu mi l-a stampilat asa ca a trebuit sa-l rog sa mi-l stampileze (aveam nevoie mai tirziu sa fac dovada cind am intrat in Fr, pt cartea de sejur). Asigurarea medicala e obligatorie, datele trebuie sa coincida pe asigurarea medicala, bilet de avion/autocar/.... si invitatie (daca se merge cu invitatie) Eu aveam o viza de Franta mai veche in pasaport. Am auzit si varianta conform careia, daca mergi cu avionul, nu fac vamesii figuri asa mari ca si cind ai merge cu autocarul, unde cica se "cotizeaza" obligatoriu la vama. Aici in Franta invitatia e gratuita (inca...) si se face la orice primarie sau la politie, daca nu ti-e prea greu sau nu e prea tirziu, eu cred ca merita efortul (de exemplu mie mi se pare stressant sa calatoresc cu bani lichizi la mine, cind am si miinile ocupate cu bagaje...) Elena


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -