Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Spovedania inainte de casatorie


30 raspunsuri la acest subiect

#1
Meischa

Meischa
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 iulie 2003 - 17:03

SALUTARE! Fetelor, pana aici mi-a fost! Sambata viitoare am nunta si preotul a zis ca inainte de casatorie ar trebui sa ne spovedim. Eu nu ma simt f. bine sa merg la popa si sa-i zic cate-n luna si in stele, prefer sa merg undeva, afara, in natura, unde sunt doar eu cu D-zeu si sa-i zic ce am zis. Imi e mai usor asa. Desi...Bunutzul le vede pe toate, si ne pedepseste ca atare. Asa ca ce sa fac? E cineva care atrecut prin asa ceva? Nu-i pot spune preotului ca m-am spovedit la alta biserica, nu? Multzumesc anticipat pt. raspunsurile voastre. Meisha & BB

#2
anda

anda

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.418 mesaje

Postat 04 iulie 2003 - 17:15

lol...io de cite ori imi amintesc cum a fost la noi ma umfla rasul... pai ne-am hotarit sa ne spovedim intr-o dimineata inainte cu o saptamana de nunta pentru ca preotii care ne faceau slujba (undeva la o manastire in suflet de codru)au zis ca trebuie sa avem adeverinta (?!) ca ne-am spovedit. oke..so ne prezentam dimineata la 8 la prima biserica care ne iese in cale si ii zicem popicului ce ne doare. este de acord sa ne spovedeasca si..incepe. ala bala...ale lui, dupa care ne baga sub sutana pe amindoi, faza la care eu am luat-o razna...mirosea chestia aia a murdar...ceva de groaza...pe mine m-a umflat rasul de i se zgaltaia aluia sutana si in final a zis sa-mi insir pacatele....in gind, a mai zis doo bla bla-uri si ne-am facut nevazuti cu adeverinta. teribil de neserioasa experienta... sper la voi sa fie oke :) anda & bb edi http://users.pcnet.ro/scpcnet/

#3
Meischa

Meischa
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 iulie 2003 - 17:25

Al meu nici nu vrea sa auda de spovedanie, a zis ca "ii trece lu' popa!" Auzi vorba! Adevarul e ca fiecare crede in felul lui; nu cred ca o sa-mi zica preotul daca nu ma spovedesc, ca nu ne mai cununa. Si apoi decat sa-l mint pe preot sau sa nu zic tot, mai bine nu ma mai spovedesc, nu? Asa am auzit, ca e pacat sa te duci sa te spovedesti si sa nu spui tot... Meisha & BB

#4
angi_gemeni

angi_gemeni

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 04 iulie 2003 - 17:38

Stai ca-ti zic eu ce-i cu popii astia si cu spovedaniile! Eu ma spovedeam in fiecare an de Paste si... ma simteam foarte bine(eram de pe-atunci lovita in scufita!!!) Dar, intr-un an, s-a trezit taica popa sa ma intrebe daca-s maritata! I-am zis ca nu! M-a intrebat daca fac "prostioare". I-am zis ca da! Ce-a urmat nu cred ca vei crede! BALACAREALA la greu. Ideea finala a fost ca-s o desfranata si ca nu merit sa primesc sfanta impartasanie! Negru am vazut in fata ochilor! M-am dus frumusel acasa, mi-am facut o rugaciune si de-atunci mi-am zis ca nu mai are rost sa ma spovedesc. Am credinta, cred in felul meu, ma rog, aprind candele , intru in biserici etc! Inainte de nunta, NU M-AM SPOVEDIT!!!!!! Poanta: preotul care m-a facut in fel si chip, are de aproape 2 ani de zile... amanta(hihihihihihihi). NO COMMENT Apoi, cand am cununat, preotul care urma sa oficieze slujba a tinut mortis sa aduc finii la spovedanie. Finii mei erau impreuna de 7 ani, asa ca fina mea i-a zis din start preotului ca nu are rost sa tina predici. Au cazut la invoiala: preotul le-a zis sa se abtina vreo saptamana inainte de nunta! Asa ca... iti poti da seama de aici, fara sa generalizam, ca treaba asta cu spovedania este... relativa. Ai facut ceva sa te rusinezi? Nu? Atunci stai linistita! Concentreaza-te asupra pregatirilor de nunta, vezi cum te programezi la coafor, cum iti aranjezi parul(este cald si se pleosteste cocul!!!), ai grija de tine sa fii odihnita la nunta, relaxata! Sa fiti amandoi fericiti, sa va iubiti, sa aveti copii frumosi si sanatosi si...CASA DE PIATRA! Sa ne povestesti cum a fost! Angi si gemenii "Cu cat zbori mai sus, cu atat vezi mai departe" Richard Bach-<Pescarusul Jonathan Livingston>

#5
adda

adda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 04 iulie 2003 - 18:07

Fetele...hai sa va spun cum a fost la mine Inainte cu o saptamana am fost la spovedit la preotul care urma sa ne cunune...noi nu am avut retineri sa mergem la preot din cauza ca stiam ca e cumsecade, intelegator, apropiat de enoriasii lui si, mai ales, nu te judeca pentru ce-ai facut (asta-i foarte important)... De spovedit ne-am spovedit nu din superstitie (pt ca n-ar fi bine), ci pentru ca asa trebuie...cand primesti taina Sfintei Cununii trebuie sa fii curat sufleteste... De pacalit preotul ca ai fost la alta biserica, nu cred ca poate fi vorba...n-are sens...sfatul meu este sa incerci sa gasesti un preot bun, intelegator care sa nu-ti spuna vorbe grele cand iti aude "nazdravaniile" [:D]...de fapt, eu stiam ca preotul care te cununa este cel care te si spovedeste... Nu va speriati de preot, fetelor...el trebuie sa va fie un foarte bun prieten...doar ca trebuie sa-l cautati pe cel pe care il simtiti cel mai apropiat de sufletul vostru...stiu ca nu toti preotii sunt la fel... angi_gemeni, preotul care ti-a spus ca nu ai voie sa primesti Sfanta Impartasanie avea dreptate...doar ca trebuia sa vorbeasca altfel cu tine, sa nu te faca "desfranata" si sa-ti vorbeasca cu calm si blandete...asa suntem noi, oamenii...ii judecam prea usor si prea repede pe cei din jurul nostru... ufff! Sper ca nu v-am suparat cu nimic prin ce-am scris mai sus...stiu ca am facut o nota discordanta cu mesajele voastre [:D] Meischa, numai bine...distractie placuta la nunta[bis]...iti doresc sa va iubiti, sa fiti mereu impreuna (la bine sau la greu) si... sa aveti copilashi dragutzi si sanatosi [pup] Numai bine[flo], Ada

#6
Meischa

Meischa
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 04 iulie 2003 - 18:52

Multzumesc pt. urari, fetelor. Si eu sper sa fie bine; am niste emotii de parca ma duc sa ma omor, nu sa ma marit[foto]... Iar cu preotul...chiar nu stiu; pe cel care ne va cununa nu l-am vazut decat o singura data, cand am dat avansul la biserica. Asa ca n-as sti ce sa zic despre el...poate e bun, poate nu... Poate ca ar trebui sa merg totusi pt. ca stiu ca pt. pacatele parintilor, in general, platesc copii....si cum al nostru e la jumatatea drumului (5 luni), n-as vrea sa ma gandesc aiurea. poate stiti si voi cum e cu daca si cu parca....Desi, cu mana pe inima va spun ca nu mi-e usor deloc. Si inca ceva: dupa spovedanie, trebuie sa stam cuminti [xinpat] pana in ziua nuntii? Va pup, dulce si inca o data, multzam pt. raspunsuri> Meisha & BB

#7
adda

adda

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 96 mesaje

Postat 04 iulie 2003 - 18:58

Da, Meischa...trebuie sa fiti cumintzi [:D]...naspa, nu?[:D][:D]

#8
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 04 iulie 2003 - 19:09

meischa...tare esti simpatica,burtico[bis][bis] am un filing ca esti cam cu musca pe caciula de tot o dai cotita cu spovedania[:D][:D][:D],nu te teme ca ramane numai intre tine si popa,nu afla si ginerica[:D][:D][:D][cool] si la urma-urmei,indiferent ce.i zici ,trece repede,mai mult de juma' de ora nu e supliciul asta asa ca du.te cu inima deschisa la biserica.[flo] te roooog..pune dupa nunta poza cu tine mireasa !!! sa ai petrecere frumoasa si viata la fel![flo]

#9
klavier

klavier

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 05 iulie 2003 - 16:37

mai, da la spovedanie nu e chiar asa de rau! si nu omoara nimeni pe nimeni! nici nu va pune nimeni sa va duceti sa va povediti la cel mai aspru ascet din manastire, care sa va intrebe trei ore de toate pacatele existente. dupa mine, spovedania e buna si importanta pentru ca usureaza constiinta. de multe ori, asa-zisele noastre pacate nu mai par atat de mari cand le expunem verbal in fata unui preot care stie sa asculte si sa taca la timp. si preoti cumsecade exista peste tot. despre ce oras e vorba? ca in Brasov as putea sa iti recomand cativa. iar lui bebitza ii prinde bine o vizita de "purificare" la biserica, indiferent de cat s-a stricat in zilele noastre notiunea asta si imaginea preotilor. in definitiv, mergi acolo pentru Dumnezeu, nu pentru cine il reprezinta. curaj si o sa vezi ca o sa-ti placa! Adriana

#10
crinuta

crinuta

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.175 mesaje

Postat 05 iulie 2003 - 17:04

Nu e nimic rau in a te spovedi, dimpotriva. Spovedania are o importanta deosebita, iar asta e lasat asa de Dumnezeu. Nu merge ce spui tu cu natura. Tocmai asta e ideea, ne umilim in fata unei persoane spunandu-i toate pacatele noastre, iar preotilor li s-a dat puterea asta de a spovedi, asa ce nu are sens sa tot speculam, deoarece cu Dumnezeu nu te joci. Casatoria este un pas important si ai nevoie de binecuvantarea lui Dumnezeu. Sa stii ca preotii nu judeca la spovada, ci asculta, apoi iti dau sfaturi si canon. Ma rog, asa e la catolici. Daca ti-e incomod sa te spovedesti la un preot ortodox atunci poti merge la unul catolic. Preotul nu te vede, nu stie cine esti, totul se desfasoara civilizat. Apoi ii poti spune preotului care va celebrea casatoria ca te-ai spovedit, dar nu e nevoie sa spui unde, i deea este sa fii spovedita. Crinuta


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -