Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Spovedania inainte de casatorie


30 raspunsuri la acest subiect

#21
Meischa

Meischa
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 12:33

SALUTARE! Cu respect si recunostinta pentru raspunsuri -MEISCHA. Daca saptamana trecuta si asta, pana azi, am fost in concediu, iata-ma acum maritata si nespovedita! Am tinut vinerea de din-naintea nuntii post, cu gandul ca duminica voi merge la spovedanie. Dar mi-a trecut intre timp, si ca lista pacatelor mele sa fie completa, am incheiat ziua cu un [xinpat] de-a murit lumea. Si apoi vine ziua nuntii. Nu cred ca are rost sa spun prin cate peripetii am trecut, de ai fi zis ca sunt semnele Domnului. In fine, ajungem la biserica, unul din preoti fuma cu unchiul si tatal meu. Am intrat in biserica, ne-au asezat cum au stiut ei. Slujba a fost tinuta de 4 preoti. Cred ca a durat max. 1/2 h. Si a costat 4 400 000 lei. ENORM! Da' ce sa-i faci? In fine, ideea era ca nu m-au intrebat daca m-am spovedit sau nu, si nici pe sotul meu. Si apoi nici nu cred ca ii interesa, din moment ce slujba a durat atat de putin. Toata lumea s-a mirat. Pacat de biserica, ca e superba Meisha & BB

#22
bebetica

bebetica

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 11 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 13:39

Poate ai sa razi sau poate ai sa crezi ca aceasta problema este asa o chestie pasagera prin viata ta care nu merita atentia . Ei bine, ... "mai bine sa-ti para rau de ce ai facut, decat de ceea ce nu ai facut". Acum cand intri in randul femeilor maritate va trebui sa privesti din alt unghi viata ....... urmeaza o perioada de acomodare, urmeaza sa-ti schimbi unele tabieturi, urmeaza sa faci unele concesii ..... urmeaza sa faci copii.....etc., etc. Responsabilitatile sunt altele, prioritatile vor fi altele ..... iar toate acestea trebuiesc impletite intr-un mod armonios. De foarte multe ori nu o sa stii cum este cel mai BINE ... iar atunci cu siguranta vei avea nevoie de ajutor, iar cel mai indicat (din experinte mai mult sau mai putin placute vorbesc) este Doamne - Doamne. Daca nu o sa stii cum sa procedezi nu-ti ramane decat sa te consulti cu Doamne-Doamne. Uite de ex. eu dupa ce m-am casatorit am simtit ca trebuie sa merg la un duhovinic, ei bine am mers la parintele care ne-a cununat (merg cam de 2 ori pe an sau cand este imperios necesar). Absolut intodeauna cand am fost sa m-a spovedesc, parintele m-a sfatuit sa fac ceva anume si absolut intotdeauna am gasit REZOLVAREA PROBLEMELOR CARE M-A FRAMANTAU LA MOMENTUL RESPECTIV. Eu merg la biserica de Sfintele Pasti si de Craciun sau cu alte diverse ocazii, dar sa stii ca zic Tatal Nostru si pe strada si de multe ori cand am fost in cate un impas, l-am rugat pe "Bunutu", si cu toata sinceritatea iti spun .... de fiecare data m-a scos din acel impas. Un ultim exemplu : in octombrie 2003 am nascut un BB. Inainte sa nasc m-am spovedit si parinte mi-a zis sa vin sa-mi citeasca o molifta pt. nastere usoara si pentru sanatatea lui BB si a mea. Asa am facut si vrea sa-ti spun ca nici nu stiu cum am nascut totul a durat din punctul meu de vedere doar 2 secunde. M-am dus apoi si dupa ce am nascut, la 8 zile si 40 de zile si apoi dupa botezul lui BB la late 8 zile . Toate acestea au avut rostul lor,... iar viata mea a avut parte de multe culori frumoase si mult soare. Sa-ti fie de folos........ Ioana si [copil] Stefan Dimitri http://community.web...m/user/bebetica

#23
mariana_flo

mariana_flo

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.137 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 15:21

Hi, hi, hi... noi nu ne-am spovedit. Cand ne-am programat la biserica ptr nunta preotul era plecat. Ne-a programat dascalul. Si cand in ziua nuntii am ajuns cu tot alaiul la biserica...hopa... ca trebuie spovedanie.[alcool]. Am avut 2 preoti care au tinut slujba si cel tanar tinea mortisi ca trebuie sa ne spovedim. Pana la urma, celalalt preot, ne-a scos in fata bisericii, ne-a pus sa ingenunchem si ne-a citit o dezlegare, dupa care ne-a spus ca si el cu preoteasa lui au facut prostioare inainte de nunta. Si-uite-asa ca am scapat de spovedit.

#24
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 17:50

Nici noi nu ne-am spovedit ca fusese Pastele cu vreo 2-3 luni inainte si parintele a zis ca putem sa sarim peste faza asta ca sigur nu am facut cine stie ce pacate in timp asa scurt. Si nici la spovedania de Paste nu intreaba el mare lucru decat daca porti dusmanie pe cineva. Oana_B

#25
Jasmine

Jasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.031 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 18:17

quote:
Originally posted by bebetica
Acum cand intri in randul femeilor maritate va trebui sa privesti din alt unghi viata ....... urmeaza o perioada de acomodare, urmeaza sa-ti schimbi unele tabieturi, urmeaza sa faci unele concesii ..... urmeaza sa faci copii.....etc., etc. Responsabilitatile sunt altele, prioritatile vor fi altele ..... iar toate acestea trebuiesc impletite intr-un mod armonios.
Pe buneeeee????? Eu sper sa nu se schimbe nimic dupa casatorie.Imi place unghiul din care privesc viata acum.

#26
MadalinaM

MadalinaM

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 445 mesaje

Postat 16 iulie 2003 - 19:07

Stai linistita, Jasmine. Eu cred ca sfatul era pentru cineva mai tinerel/tinerica, 25 de ani, acolo. Pentru cele cu o "experienta vasta" nu se mai pune problema! NU te speria, nu se va transforma nimic/nimeni in zmeu![vrajitor] si va fi la fel de haios ca inainte:[mariaj]

#27
Lauraa

Lauraa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 427 mesaje

Postat 22 iulie 2003 - 17:02

Dragele mele, sambata am avut nunta. Casatoria religioasa, masa si dansul.O seara inaitne de nunta am fost cu sotul la preot pentru o conversatie asaa cate-n luna si-n stele.Sotul nu e deloc bisericos. Povestim noi ce povestim, preotul ne intreaba de una de alta,si la un moment dat il intreaba pe sot daca merge la biserica, la care omul meu, foarte senin zice: "Daaaa, sigur ca da.Mergem la biserica la noi in oras". Preotul, care a fost in orasl nostru (aici in Germania) il intreaba : "La biserica cutare?" Al meu se tinea pe pozitii: "Daaaa, am fost si acolo dar numai o data!" Mie imi venea sa mor.De cand suntem impreuna nu a fost nicidata la biserica in afara de Domul din Milano de Pasti si in alte biserici pe care le-am vizitat :Notre Dame, din astea.Dar nu a fost "la biserica" adica la slujba sau asa. [bang] Nu mi-a venit sa cred ce mintea acolo [drac] fara nici o greata... Cand am iesit l-am luat la rost si foarte candid mi-a zis: "Ce era sa-i zic draga? Ca nu am nici o treaba cu bisericile si slujbele si ca daca e sa cred in Dumnezeu atunci cred in sufletul meu si nu in fata lui? " [soc] Ce sa-i zic? Asta e.... LAURA

#28
bagoiu

bagoiu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 203 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 01:46

As vrea sa va intreb si eu ceva, fara nici o suparare: de ce tineti neaparat sa va CUNUNATI la biserica daca nu vreti sa faceti ce spune Glasul Bisericii? ce inseamna nunta pentru voi?! Mi-ar placea sa vorbesc mult despre asta, dar ma tem ca nu suntem pe aceeasi lungime de unda si supar pe cineva. Numai bine!

#29
ochinegri

ochinegri
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 23 iulie 2003 - 11:21

Sper sa ma ierte Dumnezeu ! Dar nu stiu cat ar fi durat spovedania mea ... si nu stiam cum sta preotul cu inima.

#30
eli

eli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 399 mesaje

Postat 24 iulie 2003 - 07:06

quote:
Originally posted by ochinegri
Sper sa ma ierte Dumnezeu ! Dar nu stiu cat ar fi durat spovedania mea ... si nu stiam cum sta preotul cu inima.
[bis][:D][:D][:D] [:)]Eli din [japan]


Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

  • Plimbarica

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 10:10

  • ImportanÈ›a medicului pediatru 👩🏻‍⚕️

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -