Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Nectar de fructe, ieftin,usor de preparat


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Melinda

Melinda
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 iulie 2003 - 11:28

Dragelor mi-am adus aminte de o reteta buna de nectar de fructe pe care mama o face de ani de zile. Iata ingredientele: 5 kg de fructe 10 litrii de apa 2 kg de zahar 1 lingurita de salicilat fructele se cojesc se piseaza sau se dau prin masina de tocat carne sau robot. Se amesteca cu apa si zaharul se pune la fiert si se fierbe ca si bulionul. Adica pana arunca spuma facuta de deasupra. atunci se adauga lingurita de salicilat se pune in sticle curate si se aseaza pana in a doua zi la dunst uscat adica in perina. Fructele pot fi de oricare: mere , pere, caise, visine, piersici, prune.... Mama a facut o modoficare la reteta: a taiat portia de apa la 5 litrii spunand ca " apa se poate complecta pe urma nu trebuie umpluta sticlele cu apa. Mie imi place mai mult daca fructele sunt date prin masina de tocat carne ca ramane pulpele mai intreg sio simti intre dinti. Va doresc spor la treaba si pofta buna. Melinda

#2
Melinda

Melinda
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 iulie 2003 - 11:37

Dragelor! Am uitata sa mentionez ca important e sa puneti salicilat si nu conservant de la conservant primeste un gust iute nectarul. Salicilatul il gasiti la farmacie daca nu aveti sursa de achizitionare de la unguri. Pupa Melinda

#3
IOANA98

IOANA98
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 02 iulie 2003 - 12:00

Multumesc pentru reteta . Chiar azi voiam sa intreb cum se face nectarul de caise . Am facut aseara improvizatii pentru ca nu am gasit in cartea de bucate reteta de nectar . Am sa incerc reteta ta. Insa nu sunt sigura ca o sa gasesc salicilat . Intrab-o pe mama ta daca nu ar fi buna aspirina . IOANA

#4
Laura Takacs

Laura Takacs

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 621 mesaje

Postat 02 iulie 2003 - 18:25

Melinda, o sa-ti incerc si eu reteta, mai ales ca e cald si ar merge bine un nectar. In alta ordine de idei, ne-ai parasit la celalalt forum si ne intrebam ce mai faci. Revino ca ne-am bucura! Pupici.

#5
ierima

ierima
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 iulie 2003 - 11:42

Puteti sa incercati ceva si mai "natural". Fructele pasate(robot, masina de tocat sau orice altceva) le amestecati cu zahar dupa gust, le puneti la sticle cu capac si le dati la fiert vreo 30 min. Se pastreaza mult mai bine gustul fructelor si nu puneti nici un conservant. Anul trecut am facut de pere si s-a pastrat nemaipomenit, desi nu am pus foarte mult zahar. Prin fierbere cu borcanul sau sticla se face o sterilizare de nota 10, astfel ca produsele rezista fara alte adaosuri. Livia

#6
aramona

aramona

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 03 iulie 2003 - 14:56

Livia, eu stiu ca zaharul conserva si el! Ce numesti tu dupa gust? Care este raportul fructe/zahar, aproximativ? Produsul obtinut nu iese ca o pasta, in caz ca e vorba de caise, de exemplu? Multumesc de raspuns, Ra

#7
ierima

ierima
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 iulie 2003 - 15:44

Dupa gust inseamna cat iti place tie de dulce. E adevarat ca si zaharul la randul lui este conservant, dar daca nu mai poti sa-l bei de dulce, ce te faci? Eu am folosit 300gr zahar la 1kg de pere, de ex, si sterilizarea m-a ajutat cel mai mult. Nectarul iese bineinteles ca o pasta. Daca vrei sa storci fructele poti sa faci suc. Livia


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -