Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Loc de dispute


3 raspunsuri la acest subiect

#1
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 01 iulie 2003 - 00:29

Tu, Lia, intotdeauna raspunzi f. urat cand cineva te supara. Imi pare rau, dar jigniri mai mari ca ale tale, mai rar pe aici. Si esti moderator. Pe Arian/Nimeni nu il comentez, ca imi spargi capul, asemenea aparatoare mai rar. Ruxi --------------------------------------------------------------------- Draga Ruxij, Tu chiar nu vrei sa intelegi deloc faptul ca aici ne adunam cu scopul de a purta discutii blande si civilizate,nu cu scopul de a ne improsca unii pe altii cu noroi si a ne servi reciproc lectii de care n-are nimeni nevoie? Stiu ca ai resimtit intr-un mod neplacut ultima mea interventie(cand te-ai deghizat,iti amintesti?),dar imi place sa cred ca suntem responsabili pentru ceea ce spunem. Unde-s jignirile,draga?Te rog mult explica-mi unde e jignirea in ceea ce am scris si daca ai dreptate,fii convinsa ca voi avea bunul simt sa accept acest lucru si chiar imi voi cere si scuze(uimitor,nu-i asa?). A propos de afirmatia "asemenea aparatoare mai rar",da-mi voie sa-ti amintesc faptul ca acest om petrece o gramada de timp in fata computerului si "presteaza" munca voluntara in slujba acestei comunitati.Ce primeste in schimb de la unele persoane pe care le-a consiliat?-iti amintesc faptul ca si tu i-ai adresat macar o intrebare(te rog sa ma scuzi pentru faptul ca nu voi verifica daca e doar una sau mai multe)...jigniri si "lectii".Daca tie ti se pare "fair",ei bine,mie NU! Cat despre faptul ca sunt moderator,atata vreme cat cei care au creat si gestioneaza acest site considera prezenta mea ca moderator pe acest forum ca fiind necesara,va trebui sa te obisnuiesti cu ideea. Ce doresc sa-ti spun si te rog sa verifici daca nu ma crezi,e faptul ca n-am instigat niciodata pe nimeni la scandal si nici n-am proferat injurii la adresa nimanui.Greu de crezut,este? Probabil ca dupa ce vei verifica,te vei linisti pe tema aceasta. Ce-nseamna "raspunzi foarte urat","jigniri mai mari ca ale tale,mai rar pe aici","imi spargi capul"?Detaliaza te rog,ca am senzatia ca purtam discutii cu un profund caracter SF. Iti multumesc anticipat pentru raspunsuri si sper ca dupa asta vom putea pune capat intr-un mod civilizat acestei discutii "adanci". Astept raspunsul tau si cer scuze celorlalti participanti la forum pentru divagarea discutiei. Lia&Andrew --- Draga Lia, Nu vreau sa continui polemica asta prea mult, sunt sigura ca mesajul pe care tocmai il scriu nu va duce la nimic bun, sunt de acord cu tine ca nu trebuie sa ne improscam cu noroi aici. Mi-ai multzumit insa anticipat pentru raspuns si am incercat sa itzi scriu e-mail, dar nu exista posibilitatea asta. Ca sa ma explic, am vrut sa iti spun ca tu raspunzi cel putzin "acid" cand te superi, reciteste-tzi singura mesajele. Cand m-am deghizat eu, da, m-ai facut cu ou si cu otzet si dupa aia ti-ai sters mesajul, la vreo 10 min, asa ca nu ti-l mai pot "cita", dar tzin minte, ca nu am inca 80 de ani. M-ai injurat binishor atunci si apoi ai spus ca alea nu erau jigniri, ci realitatea ce razbatea din mesajele mele. Ceva cam asha: "esti o fiintza ciudata, lipsita de caracter si bla bla bla si sper ca astfel de specimene sa nu apara prea des pe aici"....Si ca sa fac o cura cu patrunjel ca am probleme cu hormonii. Ce zici, crezi ca nu a fost atac la persoana, nu a fost jignitor? Nu mai spun ca asa zisa ta ironie, cea cu "ecstraordinar" si alte cuvinte asemenea, este jignitoare. Si cu smilies-ul ala cu betzivul. Eu zic ca sunt jigniri clare. Punct. Ma rog, potzi sa le numesti cum vrei, "realitatzi care razbat din mesajele tale" cum ai spus despre mine, dar eu tot jigniri le numesc. Si pe fata asta, Ioana, ai cam atacat-o, citeste singura ce ai scris si spune cum tzi se pare. Si lectzii i-ai dat, uita-te la "diputandum" in loc de "discutandum" s.a.m.d. Am mai citit si alte dispute, cu Sofie, de exemplu si tot cam asha sunau. Asta pt ca m-ai intrebat. Nu itzi contest calitatea de moderator, spuneam doar ca in opinia mea si poate gresesc, ar trebui sa sune altfel "moderarea", mai putzin "suparat" si plin de pasiune. Mai "profesional" cumva, ca trebuie sa fii deasupra celorlatzi, in calitatea pe care o ai. E doar o parere si poate te-ai suparat. Poate ca de fapt exact asa trebuie sa se exprime moderatorii. Altzi moderatori totusi nu fac asha. Nici Reliana, nici altzii. Eu nu i-am adresat nici o singura intrebare lui Arian/Nimeni. Potzi sa si verifici, eu itzi spun sigur. Nici o singura intrebare. Nu ar fi corect din partea mea intr-adevar, cum sa ii cer ajutorul daca nu imi place de el? Si nici nu i-am dat lectzii, nici nu l-am atatcat, nu m-am adresat niciodata direct lui in absolut nici o problema, nici de bine, nici de rau, nici de nevoie. Am facut intr-adevar ceva aluzii la el la alte subiecte, nu cred ca am facut bine, am fost cam pasionala, ca tine dragutza, care te batzi pentru el, recunosc ca am fost de partea "fostei" lui. A fost o greseala, dar nu pot decat sa imi mentzin acele pareri, care nici macar nu au fost prea directe, mai mult am povestit ce imi aminteam din mesajele trecute care nu mai exista pe acest forum. Recunosc ca mi-am aratat antipatia fatza de el prin rememorarea unor subiecte care nu ii erau favorabile, ceea ce poate ca nu trebuia sa fac. Dar nu i-am dat nici lectzii, nu l-am numit in nici un fel si nu l-am ironizat. Intr-adevar, el face un lucru foarte bun si util celor care au nevoie de el, isi consuma din timpul lui si pentru asta ii pot spune bravo. Eu nu ma voi folosi de expertiza lui in domeniul ginecologic pentru ca nu ar fi corect, nu il plac, nu ii pot cere nimic. La subiectul prezent nu e frumos sa spui altceva decat "casa de piatra" si nici discutzia dintre noi doua nu isi are locul aici. Totusi raman la parerea ca prea esti tu pasionala in apararea lui. Altzii poate nu il plac, ce potzi face? Suntem oameni si unii nu il plac pe el, asha cum tu nu ma placi pe mine, sau pe altzii. Nu e bine sa atacam, tu trebuie sa ne spui asta, dar pe alt ton dragutza mea, cu alte "vorbe". Tonul face muzica! Eu nu am nimic cu tine, ti-am mai urmarit mesajele si daca nu esti suparata raspunzi foarte frumos de cele mai multe ori. Problema e doar cand te superi tu pe cineva. Potzi sa schimbi asta sau mai degraba cred ca nu vei schimba nimic. Eu nu ar fi trebuit sa itzi raspund acum pentru ca discutzia dintre noi nu va duce nicaieri, dar mi-ai multzumit anticipat pentru raspunsuri si am vrut si sa precizez ca nu e adevarat ca i-as fi adresat vreodata vreo intrebare doctorului Teo. Ti-as fi scris pe e-mail, dar nu dai posibilitatea in profilul pesonal, asa ca imi cer si eu scuze celor care fara voia lor sunt martori la discutzia asta. Daca vrei sa mai continuam aceasta discutzie in particular, imi potzi scrie tu ca sa scutim restul lumii de lecturarea unei dispute. Numai bine itzi doresc! Ruxi Pentru parinti... despre copii!

#2
Lia

Lia

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.060 mesaje

Postat 01 iulie 2003 - 09:55

quote: -------------------------------------------------------------------------------- Originally posted by RUXIV Draga Nimenu, te rog din suflet sa nu te superi pe mine ca intreb ceva ce poate s-a mai explicat dar eu personal sint foarte speriata.Sint insarcinata in luna a-5-a , acum 4 ani mi s-a diagnosticat Listeria 1/320 valoare care nu ascazut niciodata de atunci . Inainte de a ramine insarcinata am facut un tratament cu UNASIN iar in luna a-4-a am repetat analiza si a rezultat tot 1/320. Te rog spune-mi ce pot sa fac sa duc sarcina pina la sfirsit fara probleme din aceasta cauza. Multumesc foarte mult si scuze ca-ti rapesc timp . RUXY ------------------------------------------------------------------------------- Ce sa-ti spun, tratamentu indicat este ultra-performant in mod normal, si ultra-scump in acelasi timp. Cred ca ai observat ca eu nu am amintit de ampicilina+sulbactam (asta e Unasyn-ul) in raspunsul anterior referitor la listerioza; asta tocmai datorita pretului imens, pe care nu oricine si-l poate permite. Daca mai adaugam si efectul inexistent (cel putin aparent) in ceea ce te priveste, sper ca imi intelegi atitudinea mai bine... Din moment ce titrul anticorpilor nu vrea sa scada in pofida acestui tratament, si esti deja gravida, nu prea ai ce face decat sa urmaresti sarcina indeaproape (examene ginecologice dese, ecografii de sarcina frecvente, dozari de anticorpi repetate). Ar fi totusi bine daca titrul nu ar creste peste nivelul actual; cu alte cuvinte fii multumita de mentinerea lui la acelasi nivel. Daca nu se detecteaza semne de suferinta fetala, se poate ca lucrurile sa mearga bine pana la termen. Imi pare rau ca nu te pot incuraja mai mult de atat, dar consider ca e mai bine sa stii exact care este realitatea, decat sa minimalizezi problema. Morala: cu MARE CURAJ, inainte! Sperante de bine sunt, si sunt multe! Succes si te rog tine-ma la curent!!! "Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski Draga Ruxij, Mesajele de mai sus le-am copiat de la pagina a 4-a a subiectului "nimeni (nu) va raspunde,deci afirmatia "eu nu i-am adresat nici o intrebare directa lui nimeni" e o MINCIUNA!. Spui:"cand m-am deghizat eu..m-ai facut cu ou si cu otet...." Draga Ruxij,tu gasesti ca e firesc sa te "deghizezi" in icf(parca asa-ti spuneai) si sa te apuci sa proferi insulte?Consideri ca aceasta manifestare tradeaza caracter si bun simt?I-am spus lui ICF "esti o fiinta ciudata si lipsita de caracter.."Pai asa si era.ICF aparuse pe DC doar ca sa arunce cu noroi in Teo(la momentul respectiv nu stiam CINE ERA ICF.DUPA ACEEA AFLAT CA TU ERAI). "si dupa aia ti-ai sters mesajul ca sa nu-l mai pot cita",spui.Nu,dupa aia am sters mesajul ala si inca unul in care iti uram"bine ai revenit ruxij si felicitari pentru ca ai reusit sa-l trimiti acasa pe icf![:D]"Le-am sters pentru ca n-am tinut sa-ti explic in public ce ar fi trebuit sa intelegi de la bun inceput(ca e o demonstratie a lipsei de caracter crearea unei fantomite care sa scuipe injurii) si aveam senzatia ca le-ai citit si ca ai priceput ca ce-ai facut a fost un lucru rau.Dar se pare ca m-am inselat.Tu n-ai inteles nimic,decat eventual ca ai fost descoperita(gheneon de neshansa,este?) si ca tre sa pari putin spasita,da' cam atat. De cand "iecstraordinar"(nu ecstraordinar,cum ai spus) e o insulta sau o jignire?Iesplica-mi te rog,ca eu nu inteleg... DA,SUNT IRONICA CU CELE CARE SERVESC LECTII GRATUITE SI DEMONSTREAZA LA FEL DE GRATUIT CAT SUNT DE "ERUDITE".Daca nu-s ironica si sterg replicile ofensatoare,acusi vine "ICF" sa spuna ca cenzura pe forumul asta e prea mare si obositoare deja(iti amintesti ca asa ai facut,ruxij(icf).Este?)Mai mult decat atat,eu gasesc ca-i de bun simt ca cele care se straduiesc sa demonstreze cat sunt de inteligente si vor sa dea lectii moralizatoare,ar trebui sa aiba bunul simt sa invete corect macar replicile moralizatoare si veninoase[:D].Uite ce-i.Atata vreme cat nu sterg/inchid subiecte si raspund ironic la RAUTATE GRATUITA,presupun in mod inocent ca daca cei carora le-am raspuns ironic ar putea raspunde in acelasi mod,ar face-o... atata vreme cat ironiile mele apar ca replica la rautatile lor. Spui apoi"nu-ti contest calitatea de moderator,spuneam doar ca in opinia mea "moderarea"....".Ei bine,trebuie sa-ti amintesc faptul ca n-ai cum sa-mi contesti nici o calitate(nici macar pe cea de moderator),iar opinia ta despre moderare nu ma intereseaza catusi de putin.Nu te umfla in pene fara motiv. "Totusi raman la parerea mea ca tu esti prea pasionala in apararea lui.Altii poate nu-l plac,ce poti face?Suntem oameni si unii nu il plac pe el asha cum tu nu ma placi pe mine,sau pe altii.Nu e bine sa atacam,tu trebuie sa ne spui asta,dar pe alt ton draguta mea,cu alte vorbe.Tonul face muzica!" Ruxij,io nu-s "draguta" cu tine si am sa te rog sa renunti la apelative dintr-acestea condescendente,sau macar sa platesti drepturi de autor[:D].Desi probabil voi constata ca e pierdere de timp pentru persoane de felul tau,voi explica public motivele absconse care ma fac sa devin "pasionala".Probabil ca ti-a scapat,sau ai uitat si faptul ca acest om a scris pana in momentul de fata mai bine de 300 de mesaje medicale serioase si bine documentate.N-a participat la scandaluri,a raspuns frumos tuturor celor care i-au adresat intrebari pe teme medicale(pana si tie,care dupa ce ai primit raspuns la angoasa,te-ai gandit ca frumos si palpitant ar fi sa-l insulti).Mergi la "Clinica virtuala" si vezi ca subiectul la care raspunde s-a transformat intr-o enciclopedie.Imi displace ideea ca s-ar putea sa se sature de atacuri si sa renunte la consiliere din cauza unei binevoitoare cum esti tu.Mie imi pasa ce se-ntampla pe forumul asta si indiferent ca-ti place sau nu,am posibilitatea sa lupt impotriva celor ca tine,care vin aici pentru defulare si o voi face. Nu inteleg de ce nu ai avut intelepciunea sa stai blanda macar o vreme,de ce ataci oameni care nu ti-au facut nimic. Spui:"am fost cam pasionala,ca tine DRAGUTA".Iti spun pentru ultima oara sa lasi condescendenta si sa te apuci(daca poti,ca s-ar putea sa fie imposibil pentru tine) sa-ti faci un proces de constiinta. Invata ca oamenii lipsiti de caracter si bun simt o sfarsesc prost mai tarziu sau mai devreme. In final da-mi voie sa-ti sugerez prieteneste cura de patrunjel.Noi doo NU VOM PURTA NICI O DISCUTIE!!!!! IN PARTICULAR.De la profilul meu personal se pot trimite mailuri,asa ca lasa minciunile,ca nu tin,dar discutii particolere nu port decat cu prietenii,cu oamenii pe care-i stimez si cu care am ce comunica! Lasa intrigile,rautatile si atacurile abjecte impotriva celor care nu ti-au facut nimic si straduieste-te sa te defulezi in alt mod.Vei constata probabil foarte curand ca nimeni nu-ti e defavorabil daca nu musti tu intai(nici macar eu).PA!

#3
ruxij

ruxij

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.277 mesaje

Postat 01 iulie 2003 - 13:56

Uite ce e, sa trecem peste toate injuriile pe care mi le-ai adresat, intrucat deja ma obosesti. Itzi raspund la urmatoarele: - Eu nu i-am adresat nici o intrebare lui Arian/nimeni, eu sunt ruxij, nu ruxiv pe care ai citat-o tu, nu sunt insarcinata in luna a 5a si nu am nici o problema de ginecologie. Sorry! Nu am de ce sa spun minciuni, ma acuzi fara nici un temei. - In rest ai dreptate, nu mai am chef sa ma cert cu tine. Succes in lupta ta nobila! Ruxi

#4
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 01 iulie 2003 - 14:11

fetelor - haideti sa punem punct acestei discutii. Pentru parinti... despre copii!


Panic Questions

  • Pete rozalii

    Roxanna12
    - Ieri, 21:13

  • Trombofilie

    Criss05
    - apr 30 2024 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

Last Blogs

  • Pregatiri de Paste È™i emotii

    FloreClau
    - Astăzi, 00:57

  • Cu bune È™i rele

    Irina0820
    - Ieri, 09:41

  • Testul de toleranță la glucoză

    Ana1298
    - Ieri, 08:28

  • Sunt cursurile de puericultură importante?

    Ana1298
    - mai 01 2024 20:51

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - mai 01 2024 13:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -