Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Citomegalovirus


10 raspunsuri la acest subiect

#1
geaninaelena

geaninaelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 15 iunie 2003 - 21:00

[hia] nimeni! dupa o sarcina oprita in evolutie am fost nevoita sa fac setul de analize al factorilor abortivi, care nu costa "decat" 3.800.000 lei, si am aflat ca am citomegalovirus [:(] (IGM negativ si IGG pozitiv). Ginecologul meu mi-a spus ca nu exista tratament, dar in acelasi timp exista posibilitatea de a naste un copil sanatos...am incercat sa gasesc pe internet mai multe despre acest virus, dar nu am reusit mare lucru. Imi doresc foarte mult cel putin un copil si de aceea vreau sa stiu ce ma astepata avand in vedere ca am acest virus!!!Poti sa ma ajuti cu mai multe detalii? Iti multumesc pentru timpul acordat.[recevere] Gia

#2
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 15 iunie 2003 - 21:25

Draga mea, Nu inteleg ce fel de analize faceti voi in Ro si cum de se interpreteaza asa anapoda!!! Am facut si eu analiza CMV (cytomegalovirus) cind eram in luna a 5-a de sarcina si mi-a iesit exact ca tie, adica IgG pozitiv (9,4 U:ml) si IgM negativ (8,0%). Din contra mie mi-a zis doctorul ca totul este OK, ca am avut boala si acum sunt imunizata. Daca amindoua ar fi iesit negative ar fi insemnat ca trebuia sa fiu precauta si sa ma feresc de contactul cu copiii, iar daca IgM era pozitiv ar fi insemnat ca sunt bolnava, asta ar fi fost problematic... Te asigur ca am dus sarcina pina la capat si fetita mea este perfect sanatoasa!!! @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe]

#3
geaninaelena

geaninaelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 15 iunie 2003 - 21:30

imi cer scuze..m-am exprimat gresit...am avut boala si este posibil sa reapara.Doctorul meu nu a stiut sa-mi spuna prea multe, si chiar m-a rugat sa-l las cateva zile sa afle mai multe despre acest virus. Gia

#4
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 15 iunie 2003 - 21:33

Stiu ca poate sa mai apara, dar numai prima oara este periculoasa pentru femeile gravide... [flo] (hihi, se pare ca sunt mai bine informata decit doctorul tau :)))

#5
geaninaelena

geaninaelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 15 iunie 2003 - 21:43

Nimic nu imi doresc mai mult decat ca urmatoarea sarcina sa o pot duce cu bine pana la capat si sa dau nastere unui copil sanatos...sper din toata inima sa fi fost prima si ultima aparitie a acestui virus.. mersi de raspuns!!![pup] Gia

#6
arian

arian

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 632 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 07:04

quote:
Originally posted by Otilia
Nu inteleg ce fel de analize faceti voi in Ro si cum de se interpreteaza asa anapoda!!! --------------------------------------------------------- Stiu ca poate sa mai apara, dar numai prima oara este periculoasa pentru femeile gravide... (hihi, se pare ca sunt mai bine informata decit doctorul tau :)))
Scuzati-mi sarcasmul, dar se pare ca de cand ati "pierdut" pasaportul romanesc, o greseala de exprimare a unei paciente devine factor de blam pentru pregatirea medicilor romani. Dumnezeule, ce harabura in capul romanilor astora, mai ales de cand folosesc tratate americane si britanice in locul celor total demodate frantuzesti! Fara a incerca sa scuz lipsa de cunostinte in ceea ce priveste CMV-ul a medicului care a dat raspunsul semievaziv, tin sa remarc faptul ca omul s-a angajat sa se intereseze asupra aspectului in cauza. In ultima instanta, citomegaloviroza este o afectiune rara in Romania. Faptul ca Dvs aparent cunoasteti mai multe despre CMV decat medicul in cauza se datoreaza in primul rand propriei afectari. In caz contrar, este foarte posibil sa nici nu fi auzit de CMV. Medicul respectiv, ca noi toti medicii dealtfel, cunoastem ceva mai mult decat esenta despre cateva mii de boli. Este deci foarte posibil ca un pacient constiincios, utilizand multiple surse de informare, sa ajunga a fi mai "doct" intr-o anumita boala decat un medic. Nu este o anomalie, iar comparatia este injusta si voit tendentioasa. Tinand cont de "reputatia" medicilor francezi, ma duce gandul ca informarea Dvs in domeniul in discutie (extrem de laudabila dealtfel) a venit tocmai drept o reactie compensatorie a lipsei de capacitate a medicilor de acolo de a va oferi datele minimale necesare propriei lamuriri asupra situatiei. Subliniez ca, spre deosebire de Dvs, nu ma arunc in afirmatii ferme, ci imi dau doar cu presupusul... Altfel, jos palaria, intr-adevar setul de analize evidentiaza faptul ca pacienta a fost infectata candva si imunizata, iar in momentul actual nu mai exista infectie restanta. Este totodata adevarat ca in majoritatea covarsitoare a cazurilor numai primoinfectia cu CMV este generatoare de afectari fetale, infectiile ulterioare fiind "decapitate" de imunitatea reziduala determinata de primoinfectie. "Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti!..." - Dostoievski

#7
gogosica

gogosica
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 16:20

Draga Geaninaelena, Si eu mi-am facut analiza referitoare la CMV si rezultatele au fost la fel ca ale tale: IGM negativ si IGG pozitiv. Acum am un bebe sanatos de 4 luni si jumatate. Asta inseamna ca ai avut infectia iar acum corpul tau are anticorpi.Nu cred ca pierderea sarcinii se datoreaza CMV-ului. Daca vrei sa afli mai multe iti recomand un site f.bun care te poate informa asupra mai multor virusi. Iti recomand sa nu te sperii de ce o sa citesti.Este mai bine sa fii informata decat sa nu stii. Igiena personala este f. importanta in timpul sarcinii (si nu numai) si sa fii atenta si la ce manaci (si cum este pregatita mancarea). www.ispt.ro/biblioteca/ghid de profilaxia bolilor infectioase Iti doresc numai bine si un bebe Gogosica

#8
gogosica

gogosica
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 16:25

Inca o precizare: Daca vrei sa accesezi site-ul scrie mai intai www.ispt.ro si dupa ce intri pe site , alege "biblioteca" s.a.m.d. Pupici, Gogosica

#9
geaninaelena

geaninaelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 16 iunie 2003 - 20:44

multumesc ca mi s-a raspuns! Este fenomenal faptul ca poti sa impartasesti atat bucuriile cat si problemele cu milioane de oameni care acceseaza acest site. Ma bucur ca existati!!! Draga nimeni astept un raspuns mai clar.. Draga gogosica iti multumesc pt site (chiar acum voi intra). Multa sanatate tie si [copil] Va pupic, Gia

#10
geaninaelena

geaninaelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 19 iunie 2003 - 22:35

Draga nimeni, asteptam si eu un raspuns mai complet din partea ta...[zid]raspunsul tau de dinainte nu a fost decat o critica la adresa Otiliei...ce parere ai??!! seara buna![pup] Gia


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -