Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Iubitului meu fiu


7 raspunsuri la acest subiect

#1
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 03 iunie 2003 - 12:59

Pentru ca sunt gandurile unei mame, am ales optiunea arte. Nu trebuie sa visez in locul tau ci doar sa-ti dau sansa de a visa tu insuti - si-apoi sa fac tot ce pot pentru ca visurile tale sa se implineasca. UN FIU ESTE... - cel care crede ca tot ce se gaseste afara din frigider trebuie mancat; - unul care se uita la tine ca la un idiot dar cu dragoste, totusi; - cel care te priveste ca pe o statornica sursa de camasi curate; - este cel care isi face aparitia, senin, la 3 dimineata, gata sa-ti povesteasca ce bine s-a distrat si se simte ofuscat ca pe tine nu te intereseaza; - este delicatul care-ti ofera un cadou formidabil cu pretul lipit pe obiect; - este vocea care cere o convorbire cu taxa inversa banuind ca nu te deranjeaza; - e tipul care-ti baga scuterul in bucatarie pentru ca afara ploua; - este individul cu multi prieteni pe care-i gasesti dormind pe podea, in sufragerie; - este baietelul care spune chestii ca-i aduc pe parinti in pragul disperarii dar zambeste exact cand trebuie. FERICIREA INSEAMNA SA AI UN FIU Baietii te invata cum sa razi din nou. Foarte tare. Am facut, probabil, ceva deosebit candva ca sa merit un fiu ca tine. Un fiu este lozul cel mare al vietii. MULTUMESC PENTRU TOT Iti multumesc pentru toate semnele exclamarii din viata mea. Multumesc pentru caramele scofalcite scoase din fundul buzunarelor. Merci pentru soarecele mort. Pentru ca te cuibareai in bratele mele in miezul noptilor de iarna. Multumesc pentru ca ti-ai botezat hamsterul cu numele meu. Iti multumesc pentru o dragoste de care nu credeam ca voi avea parte. Iti multumesc pentru toate darurile,pentru toate dragaleseniile. Cum ar fi broasca moarta sau papadiile ofilite. Pentru esarfa vopsita cu acuarele. Pentru micul iaz pe care l-ai sapat in sufragerie in ziua in care eu aveam invitati. Pentru toate aceste nepretuite amintiri. Fiule, iti multumesc ca erai tot timpul in picioarele mele, pentru noptile albe, pentru ca m-ai costat o avere, pentru ca mi-ai incurcat toate planurile. Ce Doamne iarta-ma as fi facut cu atat timp daca nu te aveam? Fiecare ar trebui sa aiba un fiu... pentru un zambet vesel atunci cand totul este cenusiu. Un fiu care sa laude mancarea chiar si atunci cand nu e grozava. Pentru cele mai neasteptate imbratisari. Care sa aduca acasa chestii ciudate - broaste, piese de motor, prietene cu parul verde. Care sa te atraga in tot felul de aventuri (O sa-ti placa la nebunie, tata! Trage maneta si vezi...). Care sa-ti spele creierii (OK, asta e hard-rock. Lasa muzica sa-ti patrunda in oase). Un fiu care sa-ti mareasca anturajul (Asta e Bob, mama. Un pamantean!). Un fiu care sa te invete ce e rabdarea (O s-o fac mai tarziu, pe cuvant, numai sa termin aici". Un fiu care sa te iubeasca. MANDRA DE TINE Sunt foarte mandra de tine - nu atat pentru realizarile tale, cat pentru faptul ca ai ramas normal si bun si atent, intr-o lume in care nu mai conteaza decat sa-ti cultivi imaginea sociala. Indiferent de pozitia pe care o vei avea stiu ca despre tine nu se va vorbi cu ura, teama sau invidie ci cu afectiune si respect. As vrea sa-ti pot garanta sanatatea, prietenia vesnica, iubirea adevarata, un serviciu bun, recunoastere pe masura, aventura cat sa-ti tina mintea si inima treze. Dar nu pot garanta, nici un parinte nu poate.Tot ce pot este sa sper si sa fiu mereu aici pentru tine. Ce-ti doresc? Forta. Nu neaparat trupeasca, ci mai ales a mintii si a inimii. Forta sa induri atunci cand sperantele se naruie. Cand cei care pareau a crede in tine te parasesc. Cand ai esuat in iubire. Iti doresc o minte iscoditoare care sa vrea sa invete fara incetare. Iti doresc o existenta in permanenta schimbare si o minte sprintena care sa-ti improspateze gustul vietii pana la sfarsit. Iti doresc sa ai parte de dragoste, prietenii lungi cu barbati si femei, cu oameni obisnuiti, sa ai darul empatiei si disciplina mintii. Sa faci cu placere ce stii mai bine. Fara margini sa-ti fie curiozitatea. De asemenea iti doresc rara calitate de a ierta... pe tine si pe ceilalti. Vine o vreme cand jucariile dispar intr-o lada din pod, cand in camera lui este ordine perfecta, cand cosul de rufe este gol iar frigiderul plin in permanenta. Cand nu mai trebuie sa ocolesti vrafuri de carti, biciclete si picioare. Nu stiu unde te vei duce, nici ce vei face sau pe cine vei iubi. Dar te voi sustine intotdeauna. Draga fiule, eu te iubesc pe tine cel de acum. Dar undeva, in adancul inimii, pastrez toate varstele tale si le iubesc pe toate la fel de mult. Tu duci dragostea mea pentru tine in locuri pe care nu le voi vedea vreodata si in vremuri pe care nu le voi apuca. Te rog ceva, fiule. Fa tot ceea ce eu n-am reusit sa fac. Du-te prin locurile in care eu n-am ajuns. Descopera lucrurile care au scapat intelegerii mele. Speram, fiule, sa nu ai vreodata nevoie de un refugiu. Dar daca va fi cazul, suntem aici. Bineinteles ca-mi aduc aminte de pe vremea cand erai mic. Bineinteles ca mi-aduc aminte tot ce ai facut, tot ce ai spus, pentru totdeauna. Dar eu pe cel de acum il iubesc. Si-l voi iubi mereu, indiferent cat de departe ar fi, oricat demult s-ar fi schimbat. Pana la sfarsitul vietii mele, te iubesc!

#2
iuliacm

iuliacm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 82 mesaje

Postat 03 iunie 2003 - 16:18

Superb! Am ras si am plans in acelasi timp. Mi-am dat seama ca nu-mi doresc vremea cand " jucariile dispar intr-o lada din pod, cand in camera lui este ordine perfecta, cand cosul de rufe este gol iar frigiderul plin in permanenta. Cand nu mai trebuie sa ocolesti vrafuri de carti, biciclete si picioare. " [pup]Iulia si Alex, mesterul casei

#3
DanaR

DanaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 109 mesaje

Postat 04 iunie 2003 - 17:09

Draga mea... Pentru toate astea, si inca multe altele mi-am dorit un baiat. Si am baiat... Si multumesc ca mi-ai adus aminte la tot ce sa ne asteptam de acum incolo. Dar dragostea va fi eterna ... chiar si dincolo de viata ... Va sarutam cu drag... DanaR si Patric.

#4
craciunitza

craciunitza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.347 mesaje

Postat 04 iunie 2003 - 21:07

Randurile de mai sus le-am scris dintr-o carte gasita intamplator la editura ALLFA. Cartea face parte din colectia "Carti in dar" si am cumparat-o fiului meu de 1 iunie. In aceeasi colectie gasiti carti pentru fiice, pentru parinti, pentru bunici. Textele sunt extrem de sensibile si spun ceea ce noi nu reusim sa exprimam in cuvinte desi ne straduim. Editura ALLFA, tel: 4022600, 4022680. Adresa: Bucuresti, Bd. Timisoara nr.58, sector 6.

#5
mamica dulce

mamica dulce

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 08 iunie 2003 - 17:46

craciunitza draga...s,a intamplat sa imi am puiul in brate .. si acum de a ltfel si e un chin sa scriu pt ca placerea lui e sa dea cu palma in taste...si nu voi uita niciodata... vrea sa.ti spun,sa spun la toata lumea ca sunt cuvinte minunat de frumoase care mi.au adus o vijelie de sentimente in suflet si lacrimi in ochi... mi se invalmasesc mii de cuvinte in cap dar nici unul nu ar putea reda forta si frumusetea sentimentelor..

#6
moto

moto
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 10 iunie 2003 - 13:10

NU mai am cuvinte ....foarte adevarat si frumos ....multumim ....[cheers][cheers]Delia si bb-ul Sebastian. neamtu

#7
Master Draciel

Master Draciel
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 00:10

Craiunitza, nu stiu ce sa spun; e minunat ceea ce ai scris tu aici.Cred ca au fost printre cele mai frumoase cuvinte ale unei mame adresate fiului ei, pe carele-am auzit. realmente, nu stiu ce sa-ti spun;imi curg doar lacrimile

#8
laura111

laura111

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 20 mesaje

Postat 23 iunie 2003 - 13:04

Multumesc din suflet ![bis] O sa caut sa-mi cumpar si eu cartea. Ai fost foarte inspirata ca ai postat din ea cateva randuri aici pe forum.[pup] Laura - mama lui Vlad


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -