Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Matrix 2 - intre Superman si Razboiul stelelor


7 raspunsuri la acest subiect

#1
Miguelle

Miguelle

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 28 mai 2003 - 16:42

Am fost aseara la film, dupa ce sotul meu a procurat cu greu biletele, si am plecat de acolo gandindu-ma la geniul financiar al fratilor Wachowski (si nicidecum la valoarea filmului in sine). Intelegeti de aici ca am fost dezamagita. Daca primul Matrix avea o sclipire de geniu (atat in scenariu, cat si in realizarea tehnica), sequel-ul are minusuri puternice. As putea zice ca scenariul este prost daca el n-ar lipsi cu desavarsire. Ce aduce nou filmul este doar de suprafata : personaje neconvingatoare, decoruri costisitoare, urmariri cu motocioleta pe contrasens [bonjovi], ma rog, de-astea. Am mers la film din cauza primului episod, dar si din cauza unui comentariu laudativ din Sapte seri, care insa s-a dovedit a fi scris de reprezentantul distribuitorului. In mod clar, Neo se crede Superman, scenele de amor dintre el si Trinity sunt patetice (in final operatorul de pe nava declara ca nu mai suporta asa ceva, imi venea sa zic ca nici eu), iar absolut tot ceea ce se intampla, se intampla pentru ca "it`s ment to be". Exista totusi doua momente semnificative in film: in secventa in care Neo se bate cu o multime de agenti Smith, pe care in ciuda tuturor skills-urilor sale, nu-i dovedeste, isi aduce aminte ca fuga-i rusinoasa,da-i sanatoasa, se-mpinge-n pamant si pleaca precum elicopterul, pe verticala-n sus. Si-n acel moment, domnu` Smith ( unu di ei)are o privire a paguba care face toti banii. Celalalt moment reusit este cel al gasirii Fauritorului de chei (personaj cautat, gasit si aparat in mai mult de jumate de film). Dupa ce eroii nostri trec prin tot felul de spatii, care de care mai mestesugite, dau peste micul mestesugsr chinez intr-un fel de camaruta de subsol cu igrasie, iar omu` nostru tocmai terminase o cheie tip yale, pe care le-o si intinde.[pk] Daca n-aveti ceva mai bun de facut, mergeti. Riscati niste cascaturi si sa va para rau dupa bani. Oricum, e DOAR pentru fanii inraiti ai genului. Salutari la toata lumea! [cheers]

#2
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 28 mai 2003 - 17:23

Mie mi-a placut discutia intre Neo si Oracol, care mai aducea un pic de profunzime filmului. In cea mai mare parte sunt de acord cu Miguelle, nu prea e mare lucru de film. O sa spun totusi ca dupa ce prima jumatate este de-a dreptul penibila -- inclusiv scena de amor mai sus mentionata la care toti spectatorii de pe randul din fata mea s-au ridicat si au iesit din sala -- in a doua parte mai apar totusi vreo doua idei noi, si discutiile lui Neo cu Oracolul si apoi cu Programatorul in finalul filmului mie mi s-au parut interesante. Este clar insa ca datorita audientei tintite de masculi 17-24 ani, filmul pierde enorm... Mai mult de jumatate sunt urmariri si mai ales batai cu arte martiale care poate erau originale in prima parte cu efectele lor de slow-motion, dar acum pareau copiate dupa Crouching Tiger, Hidden Dragon. Iar cateva personaje sunt de-a dreptul "de lemn", cu scene cu tot, cum ar fi intalnirea intre Neo/Trinity/Morpheus si maleficul ... nu mai stiu cum il cheama, cel care il tinea prizonier pe fauritorul de chei.

#3
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 28 mai 2003 - 18:43

N-am apucat sa vad filmul, am vazut doar reclame la tv, dar mie imi pareau a fi imagini de jocuri de play-station, cred ca au folosit prea mult imagini computerizate. Oricum, merci de informatii, bine ca stiu sa nu dau banii degeaba pe el, o sa astept pana o sa apara la tv, e mai ieftin asa[:D] Oana_B There is no normal life, just life - Tombstone

#4
alexxia

alexxia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 28 mai 2003 - 19:44

Si noi am fost la Martix, dar din cauza obsesiei sotului meu am fost pe 23 mai, si cum mai sunt si altii cu obsesi din acestea am gasit bilete doar in randul 5. Asa ca am avut patre de senzatii tari. La fel ca si voi am fost dezamagita in principal de scenariu. Alexxia

#5
Podeanu

Podeanu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.558 mesaje

Postat 28 mai 2003 - 21:56

Zi asa ca bine ii zici...Noi am fost cu copiii (7.5 ani) la o zi dupa premiera.Am mai gasit locuri doar in rindul 3,chiar pe mijloc.Dupa vreo ora de film,timp in care imi gaseam cu greu locul pe scaun,de frig de la aerul conditionat si de de dureri de urechi,ma tot gindeam cum sa-i zic sotului ca e o porcarie...(ma vait ca nu ma scoate si daca ma scoate zic ca nu-mi place)cind mi-a spus el. Scena cu bataia cu 50 agenti,cind smulge felinarul din pamint a fost de-a dreptul penibila. Ca si la sfirsit cind ii baga mina in piept si-i "maseaza" inima. Sa fim seriosi. Dana si gemenii http://www.desprecop...p?numeX=Podeanu

#6
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 29 mai 2003 - 02:37

Nu sunt o impatimita a genului, dar parca chiar asa rau nu a fost![;)] E drept ca sunt mai multe scene tari, mai multa bataie decat idei - fata de primul film, dar - dupa mine - ramane totusi un film de referinta (cel putin in materie de efecte speciale [;)]). Si are totusi idei noi - nu spui care ;) - vedeti postul lui Kehleyr! Acum eu sunt cel mai dezamagita de final - mi s-a parut aproape evident ca va urma un Matrix 3 si nu mai am rabdare inca (virgula :)) cativa ani![:D]

#7
Kehleyr

Kehleyr

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 974 mesaje

Postat 30 mai 2003 - 11:36

Ela, nu mai vinde ponturi [:D] Matrix 3 apare prin noiembrie, asa ca stai linistita... e filmat deja. Se numeste "Matrix: Revolutions".

#8
Ela

Ela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 mai 2003 - 16:56

quote:
Originally posted by Kehleyr
Ela, nu mai vinde ponturi [:D] Matrix 3 apare prin noiembrie, asa ca stai linistita... e filmat deja. Se numeste "Matrix: Revolutions".
Multam de pont! Si ai dreptate -am modificat - ma luase valu´si am uitat ca si pe mine ma deranjeaza cand cineva povesteste despre un fiml pe care nu l-am vazut!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -