Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FENG SHUI


13 raspunsuri la acest subiect

#1
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 17:46

Cineva poate sa-mi spuna amanunte despre Feng Shui[?] ella& laura,andrei,andra

#2
Tango

Tango

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 22 mai 2003 - 21:22

Feng shui inseamna, cuvant cu cuvant, vant si apa. Chinezii credeau ca daca iti asezai casa pe locul potrivit traiai o viata plina de multumire, fericire si bunastare. Termenul "feng shui" este un termen modern. Caracterele originale chinezesti pentru feng shui erau Ham si Yu. Ham inseamna primirea energiei din ceruri, in timp ce Yu face legatura intre pamant si toate celelalte corpuri ceresti. Astfel, feng shui, a luat nastere ca o incercare de a face legatura intre cer si pamant. Imparatii diverselor dinastii chineze si-au construit chiar mormintele dupa regulile feng shui, cu scopul de a sigura o influenta pozitiva asupra destinului descendentilor lor- ei crezand ca destinul depindea de bunastarea celor din lumea de dincolo. Arhitectii tuturor marilor monumente chineze (Orasul Interzis, Marele Zid) au respectat scrupulos criteriile feng shui. Revolutia culturala din China a marcat o ruptura in practicarea feng shui, acesta fiind strict interzis deoarece era considerat incompatibil cu un stat modern. Interesant este ca Mao Tse Doung, care a fost la originea interzicerii feng shui, a fost toata viata sa un practicant entuziast al feng shui, bineinteles in secret. Traditia a supravietuit gratie maestrilor feng shui care au fugit in strainatate. Numeroasele invataturi ale feng shui erau cunoscute si in alte regiuni ale lumii. toate popoarele, toate culturile, inainte de inventarea scrierii, cunosteau legile circulatiei energiaei in natura si tineau cont de ele (geomancie). Intr-o anumita masura feng shui este o forma de geomancie. Popoarele primitive erau la fel de sensibile vis-a-vis de aceste principii ca si marii arhitecti egipteni sau greci din antichitate.Chiar in europa constiinta importantei mediului era foarte profunda - vezi constructiile bisericilor, catedralelor, fortaretelor, locuri de putere si dominatie. Informatiile legate de influentele locurilor, ale mat de constructie, puncte cardinale, mobilier, arta culorilor erau insa rezervate unui nr restrans de oameni. In lumea occidentala, primii care au recurs la feng shui au fost multinationalele, asigurarile si bancile, toate acestea dorind sa amelioreze atmosfera de munca din interiorul cladirilor lor si sa profite, la modul propriu, de invataturile feng shui. Ideea este simpla: daca mediul este bun, angajatii si clientii resimt acest lucru( relatiile umane mai bune, performante mai bune, scaderea absenteismului...) Feng shui ofera mijloace simple capabile sa exercite o influenta pozitiva asupra vietii si sanatatii noastre . feng shui ajuta la circulatia energiei vitale invizibile, de maniera optimala, in noi si in afara noastra. o buna circulatie a energiei merge mana in mana cu gandurile si sentimentele pozitive, care pot exercita o influenta directa asupra sanatatii noastre; mai mult, ameliorarea circulatiei enrgiei vitale (Chi cum o numesc chinezii)in mediul in care traim ne permite sa influentam destinul si starea noastra de bine in sensul cel mai larg. In mare eu asta am priceput din feng shui :) Victoria

#3
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 23 mai 2003 - 00:39

am si eu o sora mare fan "feng shui" si ea impreuna cu citeva prietena mi-au cerut acu un an schita apratemntului si apoi mi-au trimis-o completata cu instructiuni ce si cum sa decorez - aranjez astfel incit sa am parte numa de bine....ma uit si acum si ma amuz , n-am prea respectat instructiunile din lipsa de incredere, timp si alte cele... se tine cont de pozitionarea usii : uite ce ar trebui eu sa am in camera de zi: pe peretele din stinga ceva din lemn, verde -am dar e maro...; pe peretele din fata in coltul opus usii, un tablou rosu si un vas cu flori albe sau roz, oranj sau galben....am niste palmieri pitici...e bine ca am perdele albe pe peretele din dreapta si niste clopotei albi la usa de la terasa....mai am si niste cristale de la ele, trebuia sa le pun in niste locuri anume, dar am tot aminat...mai am si niste elefantei si broscute testoase din jad...; cea mai tare e recomandarea cu o oglinda mica octogonala deasupra wc?!!! ar trebui sa imi sucesc si patul mare din dormitor...e importnt sa ai lucruri facute de copii in casa, in anumite locuri - noi avem peste tot , de asta stau eu asa linstita; astea sint citeva exemple; dar ce mi-a placut cela mai tare e povestea unui barbat caruia a inceput sa ii mearga din ce in ce mai bine dupa ce a inceput sa fie ordonat, sa nu isi mai lase hainele pe jos....ii spun povestea asta zilnic sotului meu.... nu sint foarte convinsa de teoria feng shui dar cred ca ceva e pozitiv in a-ti aranja casa dupa anumite reguli hai ca mi-ai dat de lucru, miine m-apuc sa aranjez dupa ce fac curatenie -parca vad ca iar n-am timp... iris

#4
MONAI

MONAI

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 23 mai 2003 - 14:33

Vezi http://ezoteric.50megs.com/qigong/qigong.htm Sa auzim numai de bine.

#5
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 24 mai 2003 - 23:38

quote:
Originally posted by MONAI
Vezi http://ezoteric.50megs.com/qigong/qigong.htm Sa auzim numai de bine.
Am citit articolul si este f. interesant. M-ar interesa cum trebuie sa-mi aranjez casa dar nu am inteles chiar asa de bine din explicatii. Un sfirsit e un inceput... ella& laura,andrei,andra

#6
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 24 mai 2003 - 23:41

Iris, poate sora ta poate sa ne dea si noua explicatii detaliate de cum trebuie sa -ti aranjezi casa? Un sfirsit e un inceput... ella& laura,andrei,andra

#7
Adela

Adela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 187 mesaje

Postat 25 mai 2003 - 11:58

quote:
Originally posted by lilach
Iris, poate sora ta poate sa ne dea si noua explicatii detaliate de cum trebuie sa -ti aranjezi casa? Un sfirsit e un inceput... ella& laura,andrei,andra
http://www.eva.ro/dr.../articol70.html si http://www.eva.ro/fa...articol209.html Adela&Julia

#8
lilach

lilach

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 233 mesaje

Postat 25 mai 2003 - 13:42

Adela, multumesc din suflet. Daca am timp astazi ma voi apuca de citit.[pup][pup] ella& laura,andrei,andra

#9
Victoria

Victoria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 942 mesaje

Postat 26 mai 2003 - 17:04

MONAI, Eu am facut cursurile de quilingong aici in Romania (mentionat in site-ul postat de tine), si mi-a prins foarte bine. Din pacate, nu am vointa necesara sa exersez in fiecare zi.Maestrul Lin Kai Ting spunea ca s-ar putea sa tina si cursuri de Feng Shui, intr-o zi.... V.[amoras]

#10
carmenutza

carmenutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 28 mai 2003 - 01:06

eu chiar acum sint in plin santier....de amenajare a unui apartament si incerc ca il fac cu ajutorul feng shui...sper sa iasa ceva...desi este greu sa poti realiza toata cerintele....va tin la curent cu situatia de dupa.... carmen


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -