Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Homeopatia


19 raspunsuri la acest subiect

#11
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 13 mai 2003 - 12:04

eu am folosit tratamente homeopate pentru fetita mea si au dat rezultate foarte bune.
pot spune chiar ca dupa Rybomunil, care este considerat tot un fel de vaccin, Diana nu a mai racit deloc. in afara de nasuc care a mai curs cate putin cand s-a schimbat vremea, altceva nu a mai avut de aproape 7 luni.
cumnata mea care e medic a terminat de curand un curs de homeopatie la Bucuresti si are multe carti, tratate si le mai rasfoiesc si eu cand am timp...

[*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.desprecop...id=201&cid=1072


#12
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 13 mai 2003 - 13:06

quote:
Originally posted by parpalak
De medicina hoemopata la copii am auzit doar in contextul in care diverse tratamente alopate au dat gres. Si-atunci de ce sa nu incepi direct cu ceva care sa rezultate?
Aici nu sunt de acord cu tine, medicina homeopata nu se aplica atunci cand nu mai e alta solutie. Sunt medicamente facute din extracte din plante care se dau pt afectiuni usoare, pt stadii incipiente ale racelilor, etc.etc (sigur sunt si pt alte boli dar nu am avut ocazia si nu ma bag). Eu vorbesc de cea pt copii. Eu mai degraba o aseman leacurilor babesti de la noi. Pai ce, la noi nu se da la copii sirop de patlagina/iedera sau ceaiuri din plante? Sper sa nu gresesc, dar cred ca homeopatia nu este decat o forma de comercializare si mai avansata a vechilor leacuri babesti. Ambele merg pana la un punct, de la care normal ca intra antibioticele, medicamentele consacrate, dar numai daca e neaparata nevoie. Asta e parerea mea, si chiar am discutat mult cu alte mamici despre homeopatie, pt ca desi e f veche, si aici incepe sa castige teren abia de cativa ani. Si inc aceva: de ce nu se dau medicamente de la inceput? Parerea mea: pt ca sunt mult mai chimice si mai agresive si s-a constatat ca nu e nevoie. Cristina, mamica cu burtica[flo]

#13
Miguelle

Miguelle

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 13 mai 2003 - 15:03

Medicamentele alopate au efecte adverse in marea lor majoritate, cele homeo nu au nici macar unul. Eu as folosi medicatia alopata doar atunci cand cea homeo nu se potriveste (din varii motive).

#14
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 13 mai 2003 - 15:05

Atunci inseamna ca noi facem parte dintr-o categorie tare ciudata, pt ca la noi cele homeo au avut efecte f bune. Cristina, mamica cu burtica[flo]

#15
doxi

doxi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 24 mesaje

Postat 13 mai 2003 - 16:34

Buna, Fac tratament homeopat de aproape 1 an la d-na doctor Nedelcu. Am mers la dansa in speranta ca nu mi se vor mai umfla picioarele dar pana acum nu pot spune mare lucru: mi se umfla in continuare dar nu tot timpul. Analizele de laborator bineinteles ca sunt bune! Am o intrebare pentru voi: in toamna aceasta vrem sa incercam sa raman insarcinata, credeti ca ar trebui sa intrerup tratamentul homeopat? Va multumesc.

#16
bia

bia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 58 mesaje

Postat 13 mai 2003 - 16:44

Pentru Daniela C,ce fel de tratamente i-ai dat fetitei tale?Referitor la Rybomunil,eu nu stiam ca este homeopat,asa este?Unde anume ai mers si ce medic homeopat ai consultat?Noi am mers la sotii Chirila,la clinica Naturalia din Voluntari. dori

#17
descintec

descintec

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 207 mesaje

Postat 13 mai 2003 - 23:40

Sa va spun ce stiu eu despre principiile homeopatiei: 1.'leacurile'(ei le spun remedii)cu care se lucreaza sint de natura vegetala, minerala, animala si se folosesc in cantitati infinitezimale. Spre deosebire de medicina allopata care trazateaza partea bolnava "masiv" (adica, doze suficient de mari pentru a "rapune" pacatosii de virusi, de exemplu), prin medicina homeopatica se incearca transmiterea informatiei la nivel molecular si influentarea mecanismelor celulare. Homeopatia are un efect curativ, care duce la vindecari uneori surprinzatoare sau la ameliorari de lunga durata. 2. In homeopatie diagnosticul se pune prin cunoasterea globala a suferintelor pacientului (constelatie de simpome, parca). Tratamentul este astfel individualizat: persoane care aparent au aceleasi suferinte, pot primi remedii diferite, in functie de caracteristicile biologice ale persoanei in cauza. Medicina homeopatica nu o exclude pe cea allopata. Doctorita "mea" e medic pneumoftiziolog. Cind Fetita mea a fost bolnava, a tratat bronsita cu antibiotice, aerosoli....Tot tacimul. Abia apoi a urmat tratamentul homeopatic de desensibilizare. Deci tocmai asta face homeopatia, nu trateaza doar afectiunea evidenta, bronsita, ci incearca sa rezolve cauza: fondul alergic pe care copiii mei l-au mostenit de la mine. Si se pare ca figura a tinut. [;)] D.

#18
Miguelle

Miguelle

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 29 mesaje

Postat 14 mai 2003 - 12:12

Draga Descantec, tot asa stiu si eu despre modul in care actioneaza homeopatia. Cred ca ai facut un rezumat cat se poate de corect.[flo]

#19
danielac

danielac

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.498 mesaje

Postat 14 mai 2003 - 13:24

Bia, toate tratamentele le-a prescris cumnata mea care e medic si a terminat un curs de homeoptatie.
Rybomunil este un vaccin sub forma de pulbere sau pastile care se aplica dupa o schema de 6 luni. este impotriva racelilor, a infectiilor respiratorii(gat, nas, urechi, plamani).
alte tratamente: osccilococilum (parca asa se scrie) si o sa mai imi aduc aminte!!

[*] Dana si Diana-Maria [*] http://www.desprecop...id=201&cid=1072


#20
mirela.mustaciosu

mirela.mustaciosu
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 mai 2003 - 19:21

Multumesc mult ca ati initiat subiectul asta. Pentru mamicile care au tratat homeopat copiii pentru alergii - la ce medic ati apelat si ce rezultate ati avut? Baietelul meu a facut la un an o alergie urata care nu se stie daca a fost la antibiotic (eritromicin) sau alimentara (s-a mers in final pe ideea de alergie alimentara) sau daca a fost o reactie alergica la o supraincarcare cu proteina(!?) - nu a primit niciodata proteine atat de multe cat sa se ajunga la supraincarcare, dar orice e posibil.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -