Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Contract de munca


9 raspunsuri la acest subiect

#1
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 11 aprilie 2003 - 14:29

Am o intrebare ( sau mai multe): Legislatia romana permite sa ai un contract de munca in tara si unul in afara tarii ( in U.E.) ? Cred ca va suna cam ciudata intrebarea mea. Petruta

#2
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 11 aprilie 2003 - 15:42

Raspunsul este DA. Adica nu interzice.

#3
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 11 aprilie 2003 - 15:47

Multumesc. O sa revin cu alte intrebari legat de acest subiect. Petruta

#4
Sorin

Sorin
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 11 aprilie 2003 - 18:48

Grija mare totusi. Sunt patit cu chestia asta si pot sa-ti spun ca la un moment dat fiscul roman ma cauta sa-i platesc vreo 300 milioane (nu glumesc) impozit pe venit. Daca salariul din tara e numai pentru drepturile la pensiei eu iti recomand calduros sa-ti faci un contract individual de asigurare si sa-ti lamuresti foarte clar statutul de rezident fiscal. Sorin

#5
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 14 aprilie 2003 - 10:21

quote:
Originally posted by Sorin
Grija mare totusi. Sunt patit cu chestia asta si pot sa-ti spun ca la un moment dat fiscul roman ma cauta sa-i platesc vreo 300 milioane (nu glumesc) impozit pe venit. Daca salariul din tara e numai pentru drepturile la pensiei eu iti recomand calduros sa-ti faci un contract individual de asigurare si sa-ti lamuresti foarte clar statutul de rezident fiscal. Sorin
Sorin, te rog detaliaza putin, daca spui ca ai patit-o. Cum se rezolva situatia: adica vor fi cumulate cele doua venituri si se impoziteaza, cum este cu acest impozit, presupunind ca voi plati si in statul in care inchei contract (Franta in special sau alt stat din U.E.). Dar in cazul detasarii la o filiala a firmei din afara tarii ? Multumesc Petruta

#6
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 14 aprilie 2003 - 11:22

Art. 2 din OG 7/2001. - (1) Este subiect al impozitului pe venit, în condiþiile prezentei ordonanþe, persoana fizicã rezidentã, denumitã în continuare contribuabil: a) persoana fizicã românã cu domiciliul în România, pentru veniturile obþinute atât din România, cât ºi din strãinãtate; b) persoana fizicã românã fãrã domiciliu în România, pentru veniturile obþinute din România prin intermediul unei baze fixe situate pe teritoriul României sau într-o perioadã ce depãºeºte în total 183 de zile în orice perioadã de 12 luni, începând sau sfârºind în anul calendaristic vizat; c) persoana fizicã strãinã, pentru veniturile obþinute din România prin intermediul unei baze fixe situate pe teritoriul României sau într-o perioadã ce depãºeºte în total 183 de zile în orice perioadã de 12 luni, începând sau sfârºind în anul calendaristic vizat. (2) Sunt, de asemenea, contribuabili, în conformitate cu prevederile prezentei ordonanþe, persoanele fizice române fãrã domiciliu în România, precum ºi persoanele fizice strãine, care realizeazã venituri din România în alte condiþii decât cele menþionate la alin. (1) lit. b) ºi c) ºi potrivit convenþiilor de evitare a dublei impuneri, dupã caz. Art. 47. - Venitul este considerat din România, în înþelesul prezentei ordonanþe, dacã locul de provenienþã a veniturilor persoanei fizice, al exercitãrii activitãþii sau locul de unde aceasta obþine venit se aflã pe teritoriul României, indiferent dacã este plãtit în România sau din/în strãinãtate. Art. 48. - Venitul care nu este din România este venit din strãinãtate. Art. 49. - (1) Contribuabilii prevãzuþi la art. 2 alin. (1) lit. a), care pentru acelaºi venit ºi în decursul aceleiaºi perioade impozabile sunt supuºi impozitului pe venit atât pe teritoriul României, cât ºi în strãinãtate, au dreptul la deducerea din impozitul pe venit datorat în România a impozitului plãtit în strãinãtate, în limitele prevãzute în prezenta ordonanþã, denumit în continuare credit fiscal extern. (2) Creditul fiscal extern se acordã dacã sunt îndeplinite, cumulativ, urmãtoarele condiþii: a) impozitul aferent venitului realizat în strãinãtate a fost plãtit direct sau prin reþinere la sursã, lucru dovedit cu documente care atestã plata; b) impozitul datorat ºi plãtit în strãinãtate este de aceeaºi naturã cu impozitul pe venit datorat în România. Art. 50. - (1) Creditul fiscal extern se acordã la nivelul impozitului plãtit în strãinãtate, aferent venitului din sursa din strãinãtate, dar nu poate fi mai mare decât partea de impozit pe venit datorat în România, potrivit prezentei ordonanþe, aferentã venitului din strãinãtate. (2) Calculul creditului fiscal extern se face separat pentru veniturile realizate pe fiecare þarã, cu respectarea prevederilor alin. (3). (3) În cazul veniturilor a cãror impunere în România este finalã, creditul fiscal extern se acordã pentru fiecare venit similar din România, potrivit prezentei ordonanþe. (4) În vederea calculului creditului fiscal extern sumele în valutã se transformã la cursul de schimb mediu anual al pieþei valutare comunicat de Banca Naþionalã a României din anul de realizare a venitului. Art. 51. - (1) Pentru veniturile realizate de contribuabilii prevãzuþi la art. 2 alin. (1) lit. b) ºi c) ºi la art. 2 alin. (2), prevederile cap. II se aplicã în mod corespunzãtor, aceste venituri necumulându-se în vederea impunerii în România. (2) Contribuabilii prevãzuþi la art. 2 alin. (2), care realizeazã venituri din România în calitate de artiºti de spectacol, cum sunt: artiºtii de teatru, de film, de radio sau de televiziune, ori ca interpreþi muzicali sau ca sportivi, din activitãþile lor personale desfãºurate în aceastã calitate, precum ºi cei care realizeazã venituri din drepturi de proprietate intelectualã se impun cu o cotã de 15% aplicatã la venitul brut, prin reþinere la sursã, impozitul fiind final. Impozitul reþinut la sursã de cãtre plãtitorii venitului se varsã la bugetul de stat în aceeaºi zi în care se efectueazã plata venitului supus impunerii. (3) Pentru aplicarea prevederilor convenþiilor de evitare a dublei impuneri beneficiarul venitului va prezenta organelor fiscale din România certificatul de rezidenþã fiscalã, în original, eliberat de organul fiscal din þara de rezidenþã, prin care sã se ateste cã este rezident al statului respectiv ºi cã îi sunt aplicabile prevederile convenþiei de evitare a dublei impuneri. (4) Când nu se face dovada rezidenþei potrivit alin. (3) sau persoana fizicã aparþine unui stat cu care România nu are încheiatã o convenþie de evitare a dublei impuneri, prevederile prezentei ordonanþe se aplicã pentru veniturile impozabile, altele decât cele supuse impunerii potrivit legislaþiei privind impunerea unor venituri realizate din România de persoane fizice ºi persoane juridice nerezidente. Art. 52. - (1) Reglementãrile convenþiilor de evitare a dublei impuneri prevaleazã faþã de prevederile prezentei ordonanþe. (2) În situaþia în care cotele de impozitare din legislaþia internã sunt mai favorabile decât cele din convenþiile de evitare a dublei impuneri, se aplicã cotele de impozitare mai favorabile.

#7
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 14 aprilie 2003 - 11:38

Art. 52. - (1) Reglementãrile convenþiilor de evitare a dublei impuneri prevaleazã faþã de prevederile prezentei ordonanþe. (2) În situaþia în care cotele de impozitare din legislaþia internã sunt mai favorabile decât cele din convenþiile de evitare a dublei impuneri, se aplicã cotele de impozitare mai favorabile. [/quote] Se aplica cele mai favorabile ,cui: Statului sau persoanei fizice? Multumesc pentru raspuns Liviu, problema este ca trebuie sa aflu si cu ce state are Romania conventii cit si despre legislatia in domeniul contractelor de munca ale tarii respective. Din cite am auzit ( nu am confirmarea clara, am tot cautat pe net) ca pentru U. E. se cauta unificarea legislativa in domeniu. Probleme ar mai fi si legat de asigurarile sociale platite catre statele respective si ce beneficii ai ( ex. pensie etc. ). Ma intereseaza pentru ca nu vreau, cind va fi cazul, sa semnez un contract fara sa stiu sigur cum este, ce implicatii, datorii ma asteapta dar si ce beneficii pot avea. Multumesc Petruta

#8
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 14 aprilie 2003 - 11:54

Se aplica cele mai favorabile ,cui: Statului sau persoanei fizice? [/quote] Raspuns: Persoanei fizice.

#9
Sorin

Sorin
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 aprilie 2003 - 13:29

Daca e Franta atunci e ciudat. Sistemul francez de impozitare e printe putinele din lume in care prelevarea NU se face de la sursa. Pe romaneste asta insemana ca esti platit(a) cu un salariu din care se scad asigurarea sociala si inca vreo doua impozite mai mici iar restul iti ramine. Impozitul pe venit (pe care in Ro ti-l trage din salariu) ti-l calculezi singur si il declari in luna martie a fiecarui an pentru veniturile din anul precendent. Problema e ca baza de calcul a acestui impozit este "foyer fiscal" adica toata familia ta. Pe scurt impozitul se calculeaza astfel: - aduni toate veniturile din familie (sot sotie) minus chestiile pe care le-ai platit lunar Din toat suma scazi: - 10% - scazi inca 20% Si restul il imparti la numarul de membri de familie (copilul se consider 0.5) Rezultatul impartirii e venitul impozabil la care i se aplica cota de imozit aferenta. In cazul meu chestia asta a dat un impozit foarte mic chiar daca salariul e peste medie (un singur venit- 2,5 membri de familie)iar acest impozit a fost considerat ca si credit fiscal in Romania. In romania, unde au calculat impozitul global adunind salariile frantuzesti la cele romanesti si la care au aplicat cota de 40% de unde o frumoasa diferenta de 300 milioane de lei. Exista o ordonanta care reglementeaza chestia asta si in plus Franta are conventie de evitare a dublei impuneri. Din pacate din cauza specificitatii sistemului frantuzesc nu vei putea prezenta o dovada de impozitare mai devreme de an de la venirea ta in Franta. Eu m-am rezolvat pina la urma prin stabilirea domicililui in strainatate dar nici chestia asa nu se mai poate face acum in Franta (decit daca ai permis de sedere de 10 ani) De aceea eu zic sa-ti faci un contract individual de asigurare sociala (pentru maxim de puncet de pensie) si firma sa-ti plateasca acest contract iar eventual partea de contributie la acest contract sa ti-o deduca din salariul din tara de destinatie. Daca aceasta tara are si un acord de securitate sociala chestia asta va permite filialei din acea tara sa nu plateasca contributia la asigurari sociale. Toate chestiile de mai nu sunt decit o extrapolare subiectiva a unei situatii particulare ( a mea ). Asa ca n-ar fi rau ca firma sa-ti aranjeze o intrevedere cu un consultant specializat in taxe. In orice caza baga-ti o clauza in contract care sa preveada ca firma va suporta orice diferenta de impozit care ar putea rezulta din interpretarile diferite ale legisatiei. Sorin

#10
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 14 aprilie 2003 - 13:53

Sorin, multumesc pentru raspuns. Situatia mea este mai complicata. Firma la care lucrez are sediul central in Franta si alte filiale in diverse state ( in U.E, Asia etc). Problema ar fi asa ( in cazul meu): are diverse contracte pe care le face la sediul ei( din una din filiale) sau ne plaseaza la client pentru a lucra, pe diverse perioade( poate sa fie o luna, 6 luni sau doi ani). Pina acum plecam cu diurna de aici (RO.) pe perioade mai scurte, plus probleme viza etc. Vor sa faca un fel de permis de munca , care spun ei este unic in U.E., care sa le permita o mobilitate angajatilor lor. Problema este pentru cei din Ro, pe perioada cit esti plecat sa inceteze contractul incheiat in tara. Nu stiu cum vor face dar vreau sa mai "fac sapaturi" sa fie cit mai bine. Sa mai vad ce mai pot afla. Ei se intereseaza dar probabil ne vor prezenta situatia care ii avantajeaza pe ei financiar ( patronul e patron). Inca odata iti multumesc Petruta


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -