Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dati-mi o idee, va rog


6 raspunsuri la acest subiect

#1
Sfia Geta

Sfia Geta
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 09 aprilie 2003 - 13:46

Situatia mea este urmatoarea: am incheiat contractul pentru asigurarea suplimentara cu Casa de pensii Bucuresti la 1 oct. 2003 si am platit cele 6 rate (ultima in 28 martie 2003). La 1 aprilie 2003 am intrat in concediu prenatal. Deoarece Ordonanta 9/2003 nu a fost inca modificata Casa nu imi da voie sa depun dosarul pentru cererea indemnizatiei pentru luna aprilie, spunand ca nu are in momentul de fata nici un contract cu mine pentru ca el "a incetat de drept la 17 martie". Ce ar fi mai bine sa fac acum: sa depun o cerere la registratura prin care sa solicit drepturile incepand cu 1 aprilie sau aveti alta sugestie? Geta

#2
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 09 aprilie 2003 - 13:57

Mai bine mai asteapta. Contractul de asigurare sociala suplimentara prezenta efectivitate daca era incheiat anterior datei de 16 septembrie. Pana la modificarea OUG 9/2003, contractul a incetat. Poti, eventual, sa faci cerere, sa astepti raspunsul scris si apoi sa actionezi in instanta Casa de Pensii, si sa ridici in fata instantei de judecata o exceptie de neconstitutionalitate a prevederilor art.II din ordonanta. Dar iti trebuie un avocat bun si o argumentatie pe masura. E mai complicat. Eu inca sper ca modificarile ordonantei vor viza si art.II, revenindu-se la situatia anterioara.

#3
Byl

Byl
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 09 aprilie 2003 - 16:09

Ma mir ca ti-au acceptat plata celei de-a 6 rate, eu am fost acum la casa de Pensii din Craiova, ca sa platesc aceiasi rata 6, si mi-au spus ca nu stiu ce sa faca, dar nu am cum sa platesc banii, am rugat-o pe tanti de la ghiseu sa imi dea un cont bancar si nu a binevoit, mi-a spus sa astep pina luni ca poate primesc ceva lamuriri de la Bucuresti. O sa vorbesc cu fetele de la contabilitate sa-mi dea un cont de la Casa de pensii si o sa incerc sa fac un virament din contul meu in contul lor, daca imi restituie ultima rata macar fac dovada ca am incercat sa o platesc, ca altfel cine stie ce gaselnita mai baga in ordonanta. aaa

#4
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 09 aprilie 2003 - 16:12

quote:
Originally posted by Byl
Ma mir ca ti-au acceptat plata celei de-a 6 rate, eu am fost acum la casa de Pensii din Craiova, ca sa platesc aceiasi rata 6, si mi-au spus ca nu stiu ce sa faca, dar nu am cum sa platesc banii, am rugat-o pe tanti de la ghiseu sa imi dea un cont bancar si nu a binevoit, mi-a spus sa astep pina luni ca poate primesc ceva lamuriri de la Bucuresti. O sa vorbesc cu fetele de la contabilitate sa-mi dea un cont de la Casa de pensii si o sa incerc sa fac un virament din contul meu in contul lor, daca imi restituie ultima rata macar fac dovada ca am incercat sa o platesc, ca altfel cine stie ce gaselnita mai baga in ordonanta. aaa
Il ai trecut in contractul suplimentar de asigurare sociala .

#5
Byl

Byl
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 09 aprilie 2003 - 16:31

O sa ma uit, dar parca nu e ! Merci! aaa

#6
liviu`s

liviu`s

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 18 mesaje

Postat 09 aprilie 2003 - 16:38

La pct.3.4 din contract.

#7
Byl

Byl
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 10 aprilie 2003 - 10:56

Ai avut dreptate, Liviu! aaa


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -