Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Va rog sa ma ajutati


5 raspunsuri la acest subiect

#1
anaitis

anaitis
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 14:17

Stie cineva daca eu fiind studenta, si dupa ca am lucrat 3 luni si apoi am demisionat, pot primi, dupa nastere, indemnizatie de maternitate si de crestere a copilului? Se poate sa contribui la vre-un fond, sau sa platesc undeva o suma "X" pe perioada sarcinii si apoi sa beneficiez de astfel de drepturi lunare? Exista asigurari private in genul acesta? V-as fi profun recunoscatoare pentru orice sfat!

#2
stefan

stefan
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 15:03

Pentru a putea fi ajutata trebuie sa m-ai dai niste informatii. -Ai lucrat cu carte de munca? -In ce luna esti? Stefan

#3
nela

nela
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 15:36

Cel putin din bugetul asigurarilor sociale nu.De fapt depinde in ce luna esti deoarece poate mai este o sansa cel putin pentru maternitate (ca exemplu la 10 mil. ai plati 6 luni suma de 20.400.000 si ai primi in 4 luni cam 30.000.000). Aici trebuie 6 luni minim inainte de nastere si dupa noua lege 10 luni pentru cei 2 ani. Daca nu ai nici un fel de venit, poti sa te asiguri(cel putin dupa forma actuala a legii) in sistemul public de asigurari sociale. Referitor strict la maternitate trebuie sa contribui 6 luni inainte de nastere cu 34% din suma asigurata dupa care vei beneficia timp de 4 luni de 85% din aceasta suma.Pentru a beneficia de cei 2 ani de concediu trebuie sa contribui inainte de nastere cu cel putin 10 luni(calculele ramin valabile 34% si 85%). Stiu ca SARA MERKUR are o asigurare medicala care acopera inclusiv riscul de nastere insa nu cunosc toate detaliile. Am mai citit pe forum ca s-ar putea sa primesti de la facultate o anumita indemnizatie dar trebuie sa te interesezi pe la secretariat. S-auzim de bine! NEla

#4
Melinda

Melinda
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 17:18

s-ar putea sa primesti de la facultate o anumita indemnizatie dar trebuie sa te interesezi pe la secretariat deoarece nu toate facultatile dau "ceva" studentelor mamici. Trebuie sa te interesezi daca prevede statul facutatii sau daca exista vreo haotarare adusa de senatul facultatii.

#5
anaitis

anaitis
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 08 aprilie 2003 - 11:56

Sunt in 3 luni si 1/2. Dar lunile in care am lucrat nu se pun?(chiar daca am avut o pauza pana a continua plata asigurarilor). Trebuie sa fie ultimele 6 luni. Mai am vre-o sansa de acum? Unde anume sa ma adresez? Multumesc mult tuturor celor care mi-au raspuns! Am sa ma interesez si la facultate. MUltumesc!

#6
ili

ili

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 08 aprilie 2003 - 12:22

Eu asa stiu ca ai dreptul daca in ultimele 12 luni ai perioada necesara ,adica 6 luni (pt 126 de zile)si 10 luni (pt 2 ani,acuma depinde cum va fi modificata OUG 9),nu conteaza daca este intrerupt . Leg. 19/2000,Cap.5,Art 98,99,118 nu sunt jurista numai stiu ca colega mea ,beneficiaza si era in situatie asemanatoare. ili


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -