Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Pete pigmentare pe fata!


5 raspunsuri la acest subiect

#1
Kerstin

Kerstin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 12:09

Dragele mele! Datorita pilulelor contraceptive mi-au aparut pete maronii pe fata. Am fost la dermatolog si de 1 an ma chinui cu tot felul de creme depigmentante... Am folosit Galenic, SkinCO2, Skinoren, am facut sedinte cu ultrasunete, dar degeaba... Stie cineva un trat. care ar putea sa dea rezultate? Kerstin

#2
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 14:02

Draga Kerstin, eu stiam de ulei de ricin din citite, uite ca am gasit si mai mult in Formula As,sper sa-ti fie de folos! “Am pete brune pe obraz” (Raspuns pentru MIRELA DAMASCHIN - Botosani, F. AS nr. 489)          1. Tratamentul pe care vi-l recomand este mai de durata. Este necesar sa fie facut cu rabdare si perseverenta, pentru a obtine rezultate in vindecare. Extern: dimineata si seara, tamponati petele cu ulei de ricin. Intern: folositi ceai de sunatoare si papadie. La 1 l de apa clocotita se pun doua linguri de sunatoare si doua de papadie. Vasul se acopera si se lasa la infuzat 15 minute, dupa care se strecoara si se bea neindulcit. Cantitatea de ceai preparata se imparte in trei si se consuma cu o jumatate de ora inaintea meselor principale. Pe durata tratamentului, alimentatia se va prepara dietetic, fiind recomandate supele de zarzavaturi, cartofii copti, sfecla rosie si zilnic cate o ceapa coapta. Strict interzise sunt grasimile animale si produsele cu zahar. In scrisoarea dvs. marturisiti ca ati pierdut speranta si nu mai credeti ca veti scapa de aceste pete. Am sa va raspund cu un citat din cartile sfinte: “Nu dispera niciodata, fii vesel si vei fi de neinvins!”. Aceasta este invatatura care trebuie sa ne calauzeasca in viata de toate zilele. Va doresc multa sanatate! ARTEMIE PERIANU - str. Carpatilor nr. 3, sc. B, ap. 6, Brasov, cod 2200          2. Scumpa mea, aveam 26 de ani cand am avut si eu pete pe fata. Eram de nerecunoscut! O batrana m-a invatat cum sa scap de ele. Se iau ridichi negre de toamna si in fiecare seara se curata, se taie felii si se dau prin masina de tocat. Dimineata se strecoara printr-un tifon si se obtine zeama cat sa umple un paharel de vin. Ridichea trebuie sa fie mare cat pumnul. Se bea zeama si se sta 30 de minute pe partea dreapta. Tratamentul a durat pana cand am terminat 10 kg de ridichi. Daca poti, in timpul tratamentului cu ridichi negre prepara-ti la farmacie si o crema de fata cu Bismut. Iti doresc multa sanatate! MARIA SIDERIE - str. Fagetului nr. 52, Constanta, cod 8700          3. Mirela, leacul l-am gasit dupa indelungi cautari tocmai in revista noastra draga. Din “Formula AS” am cules informatia ca uleiul de ricin este potrivit pentru aceste “pacatoase” pete. La mine a functionat. Ungandu-ma dimineata si seara, am scapat de pete. Sper sa-ti fie de folos! CLAUDIA CRISAN - Bucuresti          4. Pentru ca aceste pete brune sa dispara, spalati-va timp de 30 de zile cu zer (de la branza proaspata sau de la iaurt). Reusita este garantata 100%. Va mai recomand doua retete: - Spalati-va in fiecare dimineata cu tarate de grau, lasati cateva minute tarata pe fata, apoi clatiti-va. - Daca aveti argila, puneti o lingura intr-o cana cu apa, o lasati de seara pana dimineata, apoi va spalati cu apa argiloasa pe fata. Succes! IULIA DANAIATA - str. Tudor Vladimirescu nr. 69, Targu-Jiu, jud. Gorj, cod 1400   Piatra lunii

#3
petruta

petruta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 14:12

Cine ti-a spus ca de la pilulele contraceptive ti-au iesit petele?! Petele maronii pe fata pot fi si reactie a nefunctionarii bine a ficatului. Ai consultat si un medic generalist ? Sanatate Petruta

#4
Kerstin

Kerstin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 04 aprilie 2003 - 14:55

Multumesc mult pentru raspunsuri! Voi incerca retetele propuse![;)] Am consultat un medic generalist, chiar si un internist, cu ficatul e OK. In prospectul pilulelor la efecte secundare este mentionata " cloasma - aparitia petelor pigmentare pe fata". Aceeasi parere o are si medicul dermatolog. Eu am tenul f.f. alb. Multumesc pt. urari!

#5
piatra lunii

piatra lunii

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 52 mesaje

Postat 05 aprilie 2003 - 21:02

“Am pete maronii pe maini si pe frunte, care vara se accentueaza. Exista vreo solutie pentru indepartarea lor?” (Dochita P. - Brasov)          In cazul cand nu sunt rezultatul unei boli de ficat, petele maronii de pe maini si fata (chiar si cele provocate de batranete) cedeaza in fata unor tamponari cu suc de ceapa (se rad 2-3 cepe proaspete si se storc) amestecat cu 2 linguri de otet de mere. Se aplica seara pe locurile patate si se lasa si peste noapte. A doua zi se spala cu apa calduta. Cat stati acasa, stergeti-va cat mai des pe maini si obraz cu sucul de ceapa si otet. " (tot din Formula As- "Frumusete")    

#6
Kerstin

Kerstin

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 07 aprilie 2003 - 09:54

Multumesc mult![bis][bis][bis] Am cumparat ulei de ricin si am inceput tamponarile de 2 ori/zi. Am luat si argila. Oricum stiu ca trat. este de durata dar sper sa dea rezultate. Multumesc mult![bis][bis][bis] Kerstin


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -