Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Gradinite in Canada


4 raspunsuri la acest subiect

#1
irina2000

irina2000

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 02 aprilie 2003 - 20:34

Care din voi are copiii la gradinita in Montreal )sau in restul Cnadaei ca sa fac si eu comparatie) spuneti-mi si mie cum e acolo, ca ceea ce am auzit eu imi face parul maciuca! In curand eu voi fi nevoita sa duc copilul la gradinita si habar nu am cum sa fac, care gradinita e mai buna, ce sa caut, de ce sa ma feresc,exista gradinite romanesti, parca nu as vrea ca copilul meu sa doarma pe jos si sa bea de la frigider. Voi ce a-ti facut? Sfatuiti-ma si pe mine de unde sa incep si cum sa procedez?

#2
rosa

rosa

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 02 aprilie 2003 - 23:08

Banuiesc ca te referi la daycare, nu la JK sau SK care au program de 2.5 ore pe zi. Eu pot sa-ti impartasesc din experienta mea din Toronto. Din pacate, cam toate sint la fel in privinta stilului, difera preturile si conditiile. Nu vreau sa te sperii, dar copii dorm aproape pe jos, pe niste patuturi foarte joase pe care le insira educatorele unul linga altul in clasa. Si stau pe jos foarte mult, si cind se joaca si cind au ora de povesti sau alte activitati cu intreaga clasa. In rest - colorat, lipit, etc - stau la masute de dimensiunea lor. Au camera impartita in sectoare de activitate - jucarii, carti, crafts, etc. Educatoarele sint OK, prietenoase, zimbitoare si au grija de copii in limita posibilitatilor. Deci nu te astepta sa gasesti copilul sters la nas sau cu fularul legat ca lumea, astea sint skils-uri pe care trebuie sa le invete singur. Fata mea avea 3 ani cind a mers la daycare si cam asta era atitudinea pentru grupa lor. Banuiesc ca de copiii mai mici se ocupau mai atent. Poti sa te interesezi de gradinite Montessori, cred ca sint si in Montreal, sint mai scumpe dar considerate mai bune. rosa Timpul le rezolva pe toate

#3
Christina

Christina
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 01:04

Irina, eu deocamdata n-am copii, dar planuim sa avem unul pentru la anul. Deci nu pot sa-ti dau un raspuns din experienta proprie, dar din cand in cand frecventez forumul www.quebec.ro unde sunt o gramada de romani din Montreal. Ma gandesc ca poate acolo vei gasi parinti care pot sa-ti raspunda la intrebare. Succes!

#4
iris

iris

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 11:47

hai nu te speria, ai copil mare deja!!! cred ca peste tot copiii cam dorm pe saltele pregatite pentru somnic, si cred ca le cam place; fiica-mea a tipat doua saptamini acasa ca vrea sa doarma pe jos dupa ce a vazut cum se doarme la gradi.... cit despre laptele rece, l-a refuzat, asa ca bea acasa inainte de plecare o cana cu lapte caldut si la gradi papa doar sandvis si bea ceai cald....asta e solutia in germania; in rest nu te speria degeaba ai sa vezi ca o sa ii placa la gradi; (acasa nu sta pe jos cind se joaca?) iris

#5
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 03 aprilie 2003 - 16:11

Irina, nu vreau sa te supar, dar ai observat ca (,) copiii lor (nemti, canadieni, la fel) sunt mai rezistenti decat ai nostri? Eu zic sa nu-ti mai faci probleme ca o sa se adapteze repede. Sanatate multa! pa.pa. Cristina[flo]


Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Ieri, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - Astăzi, 13:32

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Astăzi, 09:59

  • Cum s-a schimbat relaÈ›ia de cuplu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 07:30

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Ieri, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Ieri, 13:07

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -