Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

epiziotomie


5 raspunsuri la acest subiect

#1
marioara78

marioara78
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 01 aprilie 2003 - 20:11

Mai am trei luni pana nasc si tot intreb in stanga, in dreapta la prietene si din alte surse si aproximativ 80-90% dintre femei spun ca au facut epiziotomie. Mie mi se pare exagerat. Chiar nu poate fi evitata? dana

#2
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 01 aprilie 2003 - 21:04

Mie nu mi s-a facut, depinde foarte mult de moasha care te asista, in Romania nu prea ishi fac treaba. La mine, intre contractii imi masa perineul ca sa se dilate mai bine, nu am avut nici cea mai mica ruptura. Ceea ce potzi face in ultimele 3 luni de sarcina, shi eu am facut este masajul perineului. Pui pe degete citeva picaturi de ulei, ori de masline, ori ulei normal de masa, shi introducind 2 degete in vagin masezi cu degetul mare perineul timp de citeva minute, de preferintz sa faci asta zilnic dupa dush. Corinna

#3
danab

danab
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 01 aprilie 2003 - 21:31

Draga mea sunt Cristina(sora Danei)si am trecut prin aceeasi situatie. Din cauza faptului ca fetita mea a fost destul de mare (3,750 kg si 57cm)nu s-a putut evita neplacuta "chestie" M-am procopsit cu 12 copci care insa dupa 5 zile in spital au fost scoase si am fost ca"noua".Oricum eu o prefer unei cezariene dupa care te poti resimti multi ani sau deloc! Si oricum dupa durerile nasterii (sa nu-ti fie frica pentru ca trece destul de repede si puisorul minunat care vine o sa vezi ca merita tot efortul)faptul ca te mai si taie putin este floricica la ureche. iti tin pumnii stransi si sa dea Dumnezeu sa treci cu bine peste nastere si sa fii sanatoasa si tu si bebicul cel dulce. Sa auzim numai de bine Cristina

#4
danab

danab
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 01 aprilie 2003 - 21:42

Tot Cristina sunt. Am uitat sa-ti spun ca poti opta pentru anestezia epidurala si totul se simplifica. Ar fi super sa fie si la noi ca in Germania dar sa fim realiste: suntem in Romania. Norocoasele care au avut sansa sa nasca in strainatate nici nu stiu ce bine si-au facut si le imbratisez cu dragoste[bis] Eu am nascut in Romania si acum sunt in vizita la sora mea in Olanda de aceea apare adresa ei .In ce oras o sa nasti?

#5
gabi25

gabi25

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 197 mesaje

Postat 02 aprilie 2003 - 01:49

La mine nici nu au mai reusit sa ma taie ca s-a ocupat mititelul Rares sa isi faca loc :). Dupa 6 si 1\2 ore de travaliu, aveam dilatatie 7, m-au urcat pe masa si dupa 20 de minute am nascut. Cand mi-a spus moasa ca se vede capul si sa mai trag aer odata si apoi sa imping din nou, eu.....mai desteapta (sau mai disperata), m-am gandit ca daca imping atunci din prima scap mai repede. Am scapat cu bebe de 3,3 Kg si 50 cm, si capos tare ca a reusit sa-mi faca din doua orificii, una singura[bang].. A durat si a durut cusutul mai mult decat nasterea. Marioara sa stii ca atunci nu mai simti durerea aceea, singurul lucru pe care l-am simtit a fost ceva cald. si apoi o stare imensa de usurare si fericire. E important cat de bine te coase dupa aceea. Pe mine in interior m-a cusut moasa (nu mai stiu cate fire mi-a pus), iar in exterior erau trei fire simple si doua petrecute de mai multe ori. Oricul locul e ca nou si nici probleme nu imi mai face. La sase saptamami s-au eliminat si ultimile bucatele de fire din interior care nu s-au dizolvat. Nastere usoara http://community.web...m/user/cameliac ``````````` Just hope ```````````

#6
Angela T.

Angela T.

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 51 mesaje

Postat 02 aprilie 2003 - 05:57

In cazul meu doctoritele au renuntat la epiziotomie numai si numai datorita insistentelor sotului, care o tinea mortis ca el nu le da voie sa ma taie, ci sa ma lase asa cum eram de la natura :-) Bebe a fost destul de mare 3.6 kg, insa am scapat de rupturi datorita gelului cu care m-au uns. Kegel sau masaj de perineu in decursul sarcinii, nici pomeneala ! Oricum, trebuie sa-ti spun ca in clipele alea imi era absolut indiferent daca-mi fac sau nu epiziotomie. Insa decat sa te rupi tu alandala, mai bine te taie ei frumos si te repara la loc.


Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Ieri, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - apr 29 2024 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - apr 29 2024 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Sunt cursurile de puericultură importante?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:51

  • Bebe ajunge acasă

    Roxanesss
    - Astăzi, 13:32

  • Prima zi de fericire

    Irina0820
    - Astăzi, 09:59

  • Cum s-a schimbat relaÈ›ia de cuplu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 07:30

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Ieri, 21:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -