Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Franta vazuta din America :=D


9 raspunsuri la acest subiect

#1
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 15 martie 2003 - 03:34

Am primit o mica glumita si m-am gindit sa v-o spun si voua... [:D]
FRANTA VAZUTA DIN AMERICA
Franta este o tara de marime medie situata pe continentul Europa. Este un membru important al comunitatii mondiale, desi nu atat de important pe cat se crede. Este inconjurata de Germania, Spania, Elvetia si inca cateva tari de marime mica si fara importanta. Franta este o tara veche, cu multe bogatii, ca de exemplu: Louvre si Euro Disney. Printre contributiile sale majore la civilizatia mondiala fiind: sampania, cabernetul si ghilotina. Desi Franta se considera o tara moderna, aerul conditionat este rar folosit si este aproape imposibil pentru turistii americanii de a gasi un restautant cu un meniu mexican decent. Desi majoritatea francezilor inteleg engleza, ei insista in a li se vorbi pe franceza. Turistii americani sunt sfatuiti in a avea grija la buzunare odata ajunsi in Franta. POPULATIA: Franta are o populatie de 60 de milioane, 50 de milioane fiind mari consumatori de alcool si fumatori, restul de 10 milioane fiind copii sub 14 ani. Toti francezi sunt maniaci la volan, cu un libido sexual foarte ridicat si nu au notiunea de a sta la rand. Majoritatea cetatenilor francezi sunt melancolici/posomorati, temperamentali, mandri, aroganti, rezervati si/sau disciplinati, astea fiind partile lor pozitive. Majoritatea cetatenilor francezi sunt catolici, desi dupa comportament nu o arata. Comunismul este orientarea politica preferata a majoritatii populatiei. Unii barbati au nume de fete, ca de exemplu: Marie sau Michelle si se pupa intre ei cand se intalnesc. Turistilor americani li se recomanda a purta sepci de baseball pentru a fi usor de recunoscut. SIGURANTA: In general, Franta este o destinatie sigura, totusi turistilor straini li se atrage atentia ca Franta, din cand in cand, este invadata de catre Germania. Conform traditiilor, Franta capituleaza foarte repede. Un tunel care face legatura intre Franta si Marea Britanie a fost deschis, recent, pentru a facilita un exil mai usor al guvernului francez, in caz de invazie germana, dar fiind in acelasi timp si o portita de scapare a miilor de emigranti ilegali. ISTORIE: Urmatoarele personalitati s-au remarcat de-a lungul istoriei: Charlemagne, Joana D'Arc, Louis XIV, Napoleon, Jacques Cousteau si Charles de Gaulle, care a fost presedinte pentru multi ani si acum este un mare aeroport. GUVERN: Forma de guvernare a Frantei este democratica dar foarte galagioasa. Una din preocuparile importante ale guvernului este de a testa noi bombe nucleare in sudul Oc. Pacific si sunt foarte surprinsi si indignati cand alte tari protesteaza. Conform ministerului de externe al SUA, presedintele Frantei este un cineva cu numele de Jacques. Mai multe detalii nu sunt disponibile in momentul de fata. CULTURA: Franta este foarte mandra de cultura proprie, desi motivele sunt greu de gasit. Toata muzica franceza suna la fel, pe cand in toate filmele franceze, singurele momente interesante sunt scenele nud. ECONOMIA: Economia Frantei este mare si diversificata, a doua ca marime in Europa dupa economia Germaniei, fiind o mare surpriza deoarece francezii nu prea muncesc. Cand nu sunt in timpul pauzei de masa, deobicei, sunt in greva, blocand autostrazile cu camioanele si tractoarele proprii. Pricipalele produse livrate la export sunt, in ordinea improtantei economice: vin, tehnologie nucleara, parfumuri, rachete balistice, sampanie, arme usoare, aruncatoare de grenade, mine, tancuri, avioane de lupta, automobile, diverse aparturi militare si branza. SARBATORI NATIONALE: Franta are cele mai multe sarbatori nationale in comparatie cu oricare alta tara. Printre cele 341 de zile de sarbatoare nationala, recunoastem: "Sfantu cutare"...197 de zile; "Ziua Eliberarii", 37 de zile; "Proclamarea Republicii", 16 zile; "Intoarcerea lui Charles de Gaulle"(in triumf), 54 de zile; "Napoleon trimis in exil", 18 zile; "Intoarcerea lui Napoleon din exil", 17 zile; "France is Great and the rest of the World Stinks" (priceless), 2 zile. CONCLUZIE: Cel putin nu este Germania.
@+...[harp] Otilia & La Adelita

#2
Guest114_44

Guest114_44
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 15 martie 2003 - 04:38

[:-)))][:-)))][:-)))] Hai ca-s totale ... si multe adevarate ... si totusi Franta este o tara deosebita ... m-am binedispus dupa o zi de [drac]... Weekend placut la toata lumea! Pe toti sa-i asculti, dar din mintea ta sa nu iesi!

#3
Elena

Elena

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.066 mesaje

Postat 15 martie 2003 - 05:22

Excelente !!!!![:-)))][:-)))][:-)))][:-)))] Elena&Laura

#4
parpalak

parpalak

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 569 mesaje

Postat 17 martie 2003 - 11:45

Priceless.. [:-)))]

#5
oLo

oLo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 149 mesaje

Postat 17 martie 2003 - 14:29

[cool][cool][cool][cool] faza cu Cand nu sunt in timpul pauzei de masa, deobicei, sunt in greva, blocand autostrazile cu camioanele si tractoarele proprii. e 95% reala ;) Cat despre sarbatori, profitam din greu cat se poate. In luna Mai e aproape vacanta! Mihaela

#6
ralu

ralu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 239 mesaje

Postat 17 martie 2003 - 15:27

Superrrrrrrrrrrr!!! Cam asa este!!!!!, dar e bine!!!!!!! Ralu-mamica Ioanei

#7
Aurelia

Aurelia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 260 mesaje

Postat 18 martie 2003 - 01:32

Mai de mult intru-n subiect despre Franta am vrut sa va povestesc cit de multe sint lucrurile pe care le urasc aici(multe foarte multe!!!!!!) si cit de putine cele bune din aceasta tara,dar mai toata lumea stie .......nu stiu cit se sta la masa si cum se munceste pe la Paris insa pe cei curosi i-as invita sa mearga cu sotul meu o singura zi la ferma si sa munceasca cot la cot cu el ,sa se "delecteze"in pauza lui de masa care dureaza o ora cu venitul de la ferma si plecatul inapoi,fara sa uit sa adaug ca este o zi de munca a unui patron nu a unui angajat (ferma este a noastra)poate ca dupa o astfel de zi vor intelegi uni pe ici pe colo de ce uneori li se umple paharul si ies cu tractoarele personale in strada ,caci daca nu stiati aici patronul pune salopeta pe el la 6 dimineata o leapada la 20,30 seara(inclusiv simbata si jumatate din duminica) si traieste dintr-un salariu fix stabilit de catre federatia agricultorilor!!!!!!!!P.S.astept rosiile si ouale voastre................ AureliaGalerne

#8
Corina

Corina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 18 martie 2003 - 11:48

Ai mare dreptate Aurelia!!Sint de acord ,eu le dau dreptate agricultorilor sau pescarilor cind ies in strada cind li se pune cutitul la git!!! Iar la faza cu muncitul la Paris,am un fost coleg care are un contract de munca la o firma in Paris,stiti ce mi-a spus despre cum se munceste acolo? "nici nu apuc bine sa muncesc ceva,vine pauza de prinz si plecam sa mincam,ne relaxam un pic,pe urma incepem din nou munca dar nu ai timp sa faci mare lucru ca deja e ora de plecare.cred ca in Rom munceam mai mult si cu spor decit aici!" pupici la frantzuzoaice!!! Corina si Anna

#9
fabi

fabi
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 martie 2003 - 17:04

superrrrrrrrrr! multe chestii adevarate!

#10
ani35

ani35
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 21 martie 2003 - 19:23

Fetelor,eu locuiesc de 12 ani in Spania si cred ca nu exista oameni mai comozi,relaxati decat spaniolii.Mgazinele se dechid la 10,la pranz inchid(evident pentru masa,eventual o siesta),dupa amiaza,o cafea pe la orele 18,la 20,20,30...inchis.Barurile,nu...[alcool],desi nu am vazut, de atata timp,o persoana cu...chef,pe strada.Aici sarbatori,cu caruta:sfinti,o multime,Juan,Soledad,Miguel...etc,plus fecioare,ca aici femeile au drepturi egale... [;)][pup] [pup] [pup],pentru toate


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -