Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Propunere:jocurile copilariei


2 raspunsuri la acest subiect

#1
Ortansa

Ortansa

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 498 mesaje

Postat 14 martie 2003 - 13:42

Dragi fete si baieti, ieri vorbeam cu frate-miu de jocurile pe care le jucam in copilarie:frunza,leapsa,sotronul,elasticul,tarataravremostasi:):),lapte gros,batistuta,taranuepecamp,fatzaascunselea...si altele. Din ce vad eu pe la copiii din ziua de azi-nu prea mai joaca asa ceva...sau poate nu-i vad eu.Mie tare-mi mai placeau.Si stateam eu si ma gandeam ca ar cam fi timpul sa o invat si pe fii-mea unele dintre ele.Numa' ca nu prea mai cunosc toate regulile...asa ca....cine le stie....ia scrieti acilea niste joculete cu reguli si toate cele.Cred ca ar fi frumos sa se editeze si o astfel de cartulie...pe mine una m-ar interesa...nu stiu pe altii. Eii???Ce ziceti? Ortansa-de[copil][copil]X mamica crede ca: E ceva in neregula daca ai intotdeauna dreptate.(Murphy)

#2
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 14 martie 2003 - 17:33

"Dea v-ati ascunselea" Se joacain 3 sau mai multi copii. Unul sta cu fata la copac si numara din 10 in 10 pana la 100. Ceilalti se duc in casa [:D]..nu, glumeam, se ascund pe unde pot si cel care a mijit trebuie sa-i gaseasca, alearga la copacul unde a mijit si il "scuipa". Ultimul "scuipat" mijeste urmatoarea turma. daca ultimul ramas reuseste sa se "scuipe" la copacsi mai si spune cuvintele magice: "Ultimul scapa turma", atunci oropsitul mijeste din nou. Ahhh, ce vremuri. Mai era un joc fain: "Soma-soma"...care-l stiti?

#3
vilma

vilma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 460 mesaje

Postat 14 martie 2003 - 17:39

Tzurca: Un copil sta pe ceva mai inalt cu o bata in mana. Un altul ii arunca un "tzoi" (un batz mai mic) pe care il loveste cu bata. Asemanator cu regulile de la baseball... Si mai era un joc care se juca cu o minge de tenis de camp pe care incercai s-o bagi intr-una din cele 7 (parca) gropitze sapate una in continuarea alteia. Nu mai stiu care castiga. (se chema ceva cu "gaoacele"...) Si inca un joc tot cu mingea de tenis de camp, pe care o aruncai intr-un turn facut din caramizi, pe care trebuia sa-l darami pe cat posibil de tot....(asta era ceva de genul "9 pietre") Noi mai jucam si clasica "oina"...si prinselea (cu PIUA 20-cea mai tare piua..[:D])


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -