Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cui ii place Serge Gainsbourg ?


7 raspunsuri la acest subiect

#1
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 14 martie 2003 - 03:53

Cui ii place Serge Gainsbourg ? Eu una adooor!!! La javanaise, Je t'aime moi non plus, Lemon incest, 69 année érotique... Adresa sitului oficial este:
sergegainsbourg.artistes.universalmusic.fr/
Iar pentru textele cintecelor:
www.paroles.net/artis/1005
As vrea sa stiu daca mai este cineva pe aici caruia (sau careia) ii place si sa schimbam citeva idei...
@+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (8 luni)

#2
andapanda

andapanda
  • Membri
  • 0 mesaje

Postat 14 martie 2003 - 11:37

MIE!!! :-) si Jane Birkin, si cum cinta ea frantzuzit..[bis] Uite, asta un alcoolic de nota zece!!!!!! [il] hai ca mi-am aprins paie-n cap...[:D][:D] [flo] panda

#3
mihuletu

mihuletu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 14 martie 2003 - 12:30

Si mie, si mie. Si-am cautat de-am inebunit muzica cu Jane Birkin, insa in zadar. N-as putea spune de ce imi place, pur si simplu imi place - nu vorbesc limba franceza, inteleg partial ca deh, cu toti suntem latini, e altceva ce ma atrage la muzica lui - umorul si bucuria de a trai. Si din ce am mai citit eu biografii de-ale lui, omu asta nu s-a incurcat in canoane si pur si simplu a trait cum i-a venit. Si la fel imi mai place Jacques Brel - si muzici de el am cautat, dar nu am gasit. Mi se pare mie sau asta e nitel belgian?

#4
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 14 martie 2003 - 14:41

Si mie imi place( de fapt nu stiam ca el canta, dupa titluri m-am prins) in schimb Brel...ini plac Amsterdam, Le Chanson de Vieux Amants( sper ca am scris bine), si multe altele! De aznavour ce ziceti?(asta e armean...) Sabina & Sofia Galagia

#5
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 14 martie 2003 - 14:42

Si mie imi place( de fapt nu stiam ca el canta, dupa titluri m-am prins) in schimb Brel...imi plac Amsterdam, Le Chanson de Vieux Amants( sper ca am scris bine), si multe altele! De Aznavour ce ziceti?(asta e armean...) Sabina & Sofia Galagia

#6
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 14 martie 2003 - 15:57

quote:
Originally posted by andapanda
MIE!!! Uite, asta un alcoolic de nota zece!!!!!! [il] hai ca mi-am aprins paie-n cap...[:D][:D] [flo] panda
Da, andapanda, pacat ca a fost alcoolic si fumator inrait, altfel poate ca ar fi trait mai mult... A murit in '91, cind nici nu implinise inca 63 de ani [q] @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (8 luni)

#7
Otilia

Otilia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 14 martie 2003 - 16:04

Daca ar fi sa nu luati decit un singur lucru… Stiti, intrebarea clasica a jurnalistului in lipsa de inspiratie : « Daca ar fi sa plecati pe o insula pustie… » Integrala Gainsbourg, fara ezitatie !!! Pentru ca, in Gainsbourg, gasim totul : poezie, umor, provocare, disperare, dragoste, sex, alcool. Gainsbourg este noi toti. Fara masca, urit si frumos in acelasi timp. Iar apoi este jazzul, la java…naise, rockul, reggae, funk… De la «Poinçonneur des Lilas" la "Love on the Beat", el a inteles totul. Deci, cu singuranta, pentru insula pustie : un Gainsbarre, sau nimic ! Personalitate unica in cultura franceza, Gainsbourg (pe numele sau real Lucien Ginzburg) a fost mai mult decit un cintaret. Muzician, compozitor, poet, scriitor, actor, realizator, pictor, " l'homme à la tête de chou " a fost inainte de toate un melodist imens si un autor de geniu care stia sa minuiasca limba franceza cu un talent foarte personal. Pe 2 aprilie 1928 s-au nascut la Paris Lucien Ginzburg si sora lui geamana, Lilianne. Parintii lor, Joseph Ginzburg si sotia sa, Olia Bessman, s-au stabilit la Paris in 1919 dupa ce au fugit din Rusia, via Istanbul. Joseph, evreu, este muzician si pictor. Mai degraba pianist clasic el devine la Paris muzician de jazz in cluburile si barurile de noapte la moda. Fiul lui, Lucien, incepe sa cinte la pian de mic si mergind pe urmele tatalui sau se formeaza in « clasic » si pe urma in jazz, prin intermediul operelor lui George Gershwin. Intilnirea cu un mare star al epocii, Fréhel, in 1938, ii face o impresie puternica si ii influenteaza cu siguranta interesul sau pentru cintece.
Pasaj din Biografia lui Gainsbourg, tradus de pe RFI Musique
Daca vreti sa schimbam mai multe impresii, trimiteti-mi un email si va voi raspunde. [tel] [flo] @+...[harp] Otilia & La Adelita [bibe] (8 luni)

#8
oanagabriela

oanagabriela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.479 mesaje

Postat 15 martie 2003 - 07:45

Si eu sint o mare admiratoare a lui Gainsbourg. Chair acum citeva zile a fost aici o emisiune de vreo 2 ore despre viata lui pe un post francez preluat in Quebec si pe care am urmarit-o cu mare placere. Au prezentat mai multe interviuri cu el, fragmente din cintece, citeva din marile lui iubiri, etc. Imi aduc si acum aminte cu placere de o scurta poveste de iubire din timpul studentiei, in care muzica lui Gainsbourg a jucat un mare rol... De-ale tineretii...[canada] Oana, mama lui Antonia


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -